אובמה: "חוזר נחוש לבית הלבן, הטוב עוד לפנינו"

לאחר שזכה בניצחון סוחף על רומני, התייצב הנשיא הנבחר במטה הבחירות שלו ונשא נאום מרגש לקול תרועות תומכיו. "אהפוך את הבית הלבן לנחוש יותר מאי פעם", הבטיח. "אנחנו משפחה אמריקנית ואנחנו קמים ונופלים כאומה אחת". אובמה הדגיש כי האתגרים רבים, אך הביע אופטימיות: "מעולם לא הייתי כל כך מלא תקווה"

שעות ספורות אחרי ההכרזה על ניצחונו של ברק אובמה בבחירות לנשיאות ארצות הברית ועוד לפני שספירת הקולות הסתיימה - התייצב הנשיא המכהן, שזכה ב-4 שנים נוספות בבית הלבן, לשאת את נאום הניצחון שלו מול קהל תומכים נלהב בעירו שיקגו. "הערב יותר מ-200 שנים אחרי שמושבה זכתה להגדיר עצמאותה, אנחנו נעים קדימה", הכריז אובמה. "היא זזה קדימה כי אתם הנעתם את הרוח קדימה, אנחנו משפחה אמריקנית ואנחנו קמים ונופלים כאומה אחת". את הנאום העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כשברקע שירו של סטיבי וונדר signed sealed delivered, עלה אובמה עם רעייתו מישל והבנות סאשה ומליה על הבמה במטה הבחירות שלו בשיקגו, לשאת את נאום הניצחון השני בחייו. "הטוב ביותר עוד לפנינו", הוא הכריז לקול תרועות תומכיו. "הלילה בבחירות האלה, העם האמריקני, הזכרתם לנו שהדרך אולי קשה, אבל אנחנו בדרך חזרה - הטוב ביותר עדיין לפנינו".

אובמה התרכז במסרים מאחדים ופייסניים ולא שכח להודות לפעילים שלו. "קמפיין פוליטי לפעמים נראה קטן, אפילו מטופש, שזה שטח של אינטרסנטים, אבל אם אתם מדברים עם אנשים שבאים לעצרות, או רואים אנשים שעובדים עד שעות מאוחרות במחוזות רחוקים, תגלו דבר אחר".

"הפכתם אותי לנשיא טוב יותר"

"העובדה שיש לנו חלומות לא תתפתור את כל התסבוכות", הודה אובמה, שנאבק במצב הכלכלי הקשה בארצות הברית ב-4 השנים האחרונות. עם זאת, הדגיש: "הכלכלה מתאוששת, מצב המלחמה מסתיים". הוא פנה פעם נוספת לתומכיו ואמר: "למדתי מכם. הפכתם אותי לנשיא טוב יותר, ועם הסיפורים שלכם והמאבקים שלכם, אני אהפוך את הבית הלבן לנחוש יותר מאי פעם".

כנשיא שמתחיל כהונה שנייה, ביקש אובמה להעביר בעיקר מסר של אחדות בנאומו. הוא החל בברכות לכל הבוחרים, משני צדי המתרס, ושיבח גם את יריבו הפוליטי, הרפובליקני מיט רומני. "שוחחתי עם מיט רומני ופול רייאן", סיפר אובמה. "בירכתי אותם על הקמפיין שניהלו. אנחנו אוהבים מאוד את המדינה הזו. יש לנו תחושה עמוקה כלפי האומה הזו. משפחת רומני בחרה לשרת את אמריקה באמצעות שירות ציבורי, ויש למחוא לזה כפיים הלילה". הדמוקרטים במטהו של אובמה אכן הגיבו במחיאות כפיים רמות.

"לא הייתי האיש שאני היום ללא מישל"

את שלב התודות התחיל אובמה בסגנו ג'ו ביידן, והדגיש את הניסיון הרב שיש לשותפו הפוליטי, גם לכהונה הזו. אחר כך, עבר כמיטב המסורת לברך את אשתו מישל. "לא הייתי האיש שאני היום ללא האישה שהסכימה להתחתן איתי לפני 20 שנה", הודה אובמה פומבית גם למישל, שהפכה לדמות מרכזית בקמפיין הבחירות. "מעולם לא אהבתי אותך יותר. וראיתי כיצד שאר אמריקה התאהבה בך גם כן".

אובמה המשיך לחשוף את יחסיו המשפחתיים, ובירך גם את בנותיו, סשה ומאליה. "לנגד עינינו הפכתן לשתי נשים יפות וחזקות - ממש כמו אמכן", אמר הנשיא בגאווה ניכרת, והבהיר: "בינתיים מספיק כלב אחד".

"יש לנו עוד עבודה לעשות"

אחרי שלב הברכות עבר אובמה לעידוד רוחם של התושבים האמריקנים. "הלילה, הצבעתם בעד פעולה, לא בעד פוליטיקה כרגיל", הוא פנה לאזרחים. "אתם רוצים שנתעסק במקומות העבודה שלכם, ובחודשים הקרובים אנסה לעבוד עם מנהיגי שתי המפלגות כדי לפתור בעיות יחד, לשנות את מערכת המיסוי. יש לנו עוד עבודה לעשות".

עם זאת, הוא הוסיף בביטחון: "למרות כל הקשיים שעברנו, למרות כל התסכולים של וושינגטון, מעולם לא הייתי כל כך מלא תקווה לגבינו. אני מבקש שתשמרו ותטפחו את התקווה הזו".

"חיים באומה הגדולה ביותר על פני כדור הארץ"

ואם בכל זאת נחפש מסרים בנאום הזה, אובמה הדגיש במיוחד, בנוסף לצורך בשיפור המצב הכלכלי, את הצורך ביצירת אפשרות ללימודים והשכלה לכל הצעירים האמריקנים, וכן את הפתיחות למהגרים.

"אנחנו יכולים להמשיך להילחם למען כלכלה טובה יותר, לשמור על ההבטות של מייסדי האומה - לא משנה מי אתה, מאין באת או איך אתה נראה, לא משנה אם אתה לבן או היספני, צעיר או זקן, לא משנה מי אתה - אתה יכול להצליח כאן באמריקה אם אתה עובד קשה", הכריז אובמה. "המהגרים באים כדי להיות שותפים לערכים שלנו - האהבה שלנו, שיתוף הפעולה שלנו והרצון שלנו - וזה מה שהופך אותנו לאומה גדולה באמת".

ולמרות נאום מפוקח ופחות נלהב מהקמפיין שראינו לפני 4 שנים, גם הפעם הוא סיים בתקווה. "אני מאמין שאנחנו יכולים לראות את העתיד הזה יחד", אמר בהתרגשות. "אנחנו חיים באומה הגדולה ביותר על פני כדור הארץ".

4 שנים נוספות לאובמה - הסיקור המלא:

האמריקנים החליטו: אובמה ימשיך לכהונה נוספת

משפחת קנדי חוזרת לקפיטול: ג'וזף פ.קנדי השלישי נבחר לקונגרס

נועה תשבי: "הצבעתי למי שטוב יותר לישראל"

בוחרים ומצטלמים: הבחירות בתמונות

צפו: מכונת ההצבעה מזייפת בבחירות

כל מה שרציתם לדעת על ברק אובמה