רם עמנואל: "מחויבות אובמה לישראל ברורה"

ראש סגל הבית הלבן לשעבר ומי שנחשב לאיש סודו הקרוב ביותר של הנשיא האמריקני המכהן ברק אובמה, אומר בריאיון מיוחד לחדשות 2 כי "אובמה עומד במילתו, ויעשה זאת גם בנושא האירני". עמנואל הדגיש: "בכל הנוגע לביטחון ישראל ושיתוף הפעולה בין המדינות - לא הייתה לכם ידידה טובה יותר מאיתנו"

מספר שעות לפני ההכרעה באשר לזהותו של המנצח בבחירות לנשיאות ארה"ב מתייצב רם עמנואל, ראש העיר שיקגו שהיה מאדריכלי הניצחון של ברק אובמה ב-2008 ונחשב לאיש סודו הקרוב ביותר, מול המצלמות ואומר בראיון בלעדי לחדשות 2: אובמה יישאר ידידה הטוב ביותר של ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כולם ידעו שהבחירות הפעם יהיו קשות", אמר ראש הסגל לשעבר של אובמה במהלך כהונתו. "אין בזה שום חידוש. אני חושב שאנשים מעריכים את ההנהגה שלו, לאור השבוע החולף. סופה איומה הכתה בחוף המזרחי ובזכות המנהיגות שלו ושיקול דעתו - ניתן סיוע מהיר".

ראש העיר שיקגו התייחס גם לסוגיית יחסי ישראל-ארה"ב והדגיש כי "כפי ששר הביטחון שלכם וגם נשיא המדינה יודעים - בכל הנוגע לביטחון ישראל, היתרון הצבאי-אסטרטגי ושיתוף הפעולה בין המדינות - לא הייתה לכם ידידה טובה יותר מאיתנו". עמנואל אף עומת עם שאלת הגרעין האירני, ואמר: "במהלך כהונתו הכריז אובמה כי הוא מעוניין במדיניות שתבודד את אירן ולא את ארה"ב. לפני ארבע שנים, היינו מבודדים בעולם לעומת אירן. היום - המצב הפוך".

"מחויבותו של אובמה לישראל ברורה"

ראש סגל הבית הלבן לשעבר הוסיף כי "לסנקציות שאובמה גיבש יש השפעות משתקות. אני יכול לומר בתור משקיף, שכולם יודעים, כולל נשיא אירן שזומן לפרלמנט בארצו עקב ירידת ערך הריאל, שהמצב ברפובליקה האיסלאמית הוא תוצאה ישירה של העיצומים הכלכליים". הוא אף הוסיף ואמר בביטחון, כי לראייתו - ישראל לא תהיה מבודדת בכהונתו השנייה של אובמה, אם ייבחר.

עמנואל ציין כי דפוסי הפעולה של הנשיא המכהן עקביים. "כשהוא (אובמה) התמודד לכהונה ראשונה - הוא אמר שהוא יעשה כל דבר כדי לעצור את בן לאדן. הוא עשה זאת", אמר. "כך גם בנושאי עירק ואפגניסטן. הוא אדם שעומד בדיבורו. לדעתי, כך יהיה גם בעניין אירן. אובמה מבין מה הפירוש של אירן גרעינית - וזה צריך לשלוח מסר לישראל".

עמנואל סיכם את דבריו ואמר, כי מהיכרותו האישית את הנשיא האמריקני, הוא יודע שמחויבותו לישראל אמיתית וכנה. "דיברנו בינינו על מה שהוא ראה בשדרות ובמוזיאון "יד ושם" בירושלים והוא אמר שהוא התרגש מאוד. אני חושב שזה מעיד בבירור על מידת מחויבותו לעם בישראל, לדמוקרטיה, לערכים המשותפים ולאינטרסים האסטרטגיים המשותפים", אמר.