אובמה יחזק את ארצות הברית - ואת ישראל

למרות הביקורת הנוקבת, הוכיחה המציאות כי המדיניות שנקט הבית הלבן - הן ביחס לישראל, לנעשה במזה"ת ובאשר לגרעין האירני - הייתה נכונה. סוגיית אירן תגיע להכרעה בקנדציה הקרובה, וחשוב שאובמה - כמי שעומד במילתו - ימשיך להוביל את המאבק בדרכו. יו"ר המפלגה הדמוקרטית בארץ בטור דעה מיוחד

ברק אובמה (AP)

ברק אובמה ייבחר לכהונה שנייה בבית הלבן - ויש לברך על כך: הן מכיוון שהבחירה בו תהיה טוב לארצות הברית, ובאותה העת - גם לישראל. כמי שקיבל את הכלכלה האמריקנית במצב העגום ביותר שידעה זה כמעט 100 שנה והשיב אותה לדרך המלך וכמי שמוביל היום את היד הנוקשה נגד כוונותיה של אירן להתחמש בנשק גרעיני, הרי שהוא ממלא את בקשתו בן-גוריון מהנשיא ג'ונסון כשנפגשו: כדי להיטיב עם ישראל, על אמריקה להיות חזקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

פגיעה בכלכלה האמריקנית משמעה גם החלשת עוצמתה של ארצות הברית בכמעט כל תחום אחר. לכן, בתרחיש שבו ייבחר רומני אנו עלולים לחזות בהשבתה של השיטה הרפובליקנית שאפיינה את ימיו של ג'ורג' בוש הבן בבית הלבן, מה שרק יפגום בחוסן האמריקני.

רבים הטיחו ביקורת על מדיניות החוץ שנקט אובמה בארבע השנים האחרונות - בעיקר ביחסו לעולם הערבי והמוסלמי וכן בסוגיית אירן. בהתסכלות לאחור, ברור שהמציאות הוכיחה כי פעל כשורה.

להראות את פניה האחרים של אמריקה

הניסיונות להתקרב לערבים באו כדי להראות את פניה האחרים של אמריקה - כזו המבקשת שלום ולא כמי שמנהלת מסעות צלב. כדי ליצור שיתוף פעולה עם חלק זה של העולם במיגור הטרור, היה צורך לנהל דו שיח אחר שלא יהיה מבוסס, בעיקרו, על פעולות צבאיות ומלחמות. בדיוק בשל כך הוענק לאובמה פרס נובל לשלום: לא בשל הישגים, אלא בגלל הכיוון הנכון שבו בחר לצעוד.

בקדנציה האחרונה צצו לא אחת עימותים גלויים בין ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו לבין הבית הלבן. יש לזכור כי תפקידו של אובמה הוא לייצג, בראש ובראשונה, את האינטרסים האמריקנים - ולא את אלו של ישראל או של כל מדינה אחרת. למרבה השמחה, שתי המדינות חולקות ברוב התחומים את אותם האינטרסים.

ימנע מאירן פצצה גרעינית

סוגיית אירן צפויה להגיע לכדי הכרעה במהלך הקנדציה הבאה. בנושא זה אומנם התגלעה מחלוקת ברורה בין עמדת ממשלת ישראל לבין אובמה ואנשיו, אך אין משמעות הדבר שארצות הברית זנחה את ישראל במלחמתה נגד תכנית הגרעין: דווקא הסנקציות שנקט אובמה, החריפות ביותר אי פעם, על שלטון האייתולות - הן כשלעצמן הוכחה למנהיגות הרבה שגילה.

אובמה היה המנהיג האמריקני היחיד שהצליח ליצור קואליציה בינלאומית רחבה של עיצומים נגד אירן, שבה חברות גם מדינות שוויתרו - בזכותו - על אספקת נפט מהרפובליקה האיסלאמית וממסחר ועסקים איתה. חילוקי דעות היו ועודם קיימים, אך בסופו של דבר - אני סבור ובטוח כי בהבטחתו למנוע מטהרן אטום הוא יקיים - בכהונה השנייה שלה הוא ודאי ייבחר.

הכותב הוא נציג המפלגה הדמוקרטית בישראל.