הבחירות בארה"ב: עשרות מיליוני אמריקנים בדרך לקלפי

בחוף המזרחי של ארצות הברית יוצאים עשרות מיליוני בעלי הצבעה אמריקנים אל הקלפיות כדי לקבוע את זהותו של הנשיא הבא. הסקרים האחרונים מצביעים על יתרון קל לנשיא אובמה. רומני ממשיך במאמצים לנסות ולהטות את הכף

הקלפיות המרכזיות בחוף המזרחי בארה"ב נפתחו ומיליוני אמריקנים כבר מימשו את זכותם הדמקורטית והצביעו עבור המועמד הראוי בעיניהם לתפקיד נשיא ארה"ב. למרות הקור והשפעת הסופה "סנדי" בניו יורק, שעדיין מתאוששת מהנזקים, תורים ארוכים משתרכים בכניסה לקלפיות. בין המצביעים: סגן הנשיא האמריקני ג'ו ביידן שנתן את קולו בדלאוור. תלונות על תקלות בהליך ההצבעות התקבלו מכמה מוקדים, בהם ניו יורק, אינדיאנה ופלורידה.

הלילה ב-23:20 - משדר מיוחד בחדשות 2 ובחדשות 2 באינטרנט בהנחיית אודי סגל: מי ייבחר לנשיאות ארצות הברית? כתבי ופרשני חדשות 2 עם עדכונים שוטפים ממערכת הבחירות המרתקת, לכל אורך הלילה ועד נאום הניצחון של המועמד הנבחר.

הקלפיות ייסגרו בשעה 02:00 שעון ישראל, ויסכמו חודשים ארוכים ומתישים של בחירות שעלו יותר משני מיליארד דולר למשלם המסים האמריקני. בחצות (שעון החוף המזרחי) יגלו האמריקנים את זהות הנשיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

אובמה ורומני התראיינו אמש בהפסקת משחק הפוטבול ברשת ESPN לעיני מיליוני צופים נרגשים. "המפתח הוא להישאר ממוקד על מה שאתה עושה", הצהיר אובמה בעל העבר הספורטיבי העשיר מבין השניים.

"בספורט זה לזכות באליפויות. מה שמעניין בפוליטיקה, זה שהמטרה היא לא לזכות בבחירות, אלא לוודא שאתה מספק את הסחורה לאנשים ששלחו אותך", הבהיר אובמה.

רומני לעומתו סיפר על מערכת הבחירות הארוכה שסיפקה לא מעט רגעים מלאי אדרנלין. "תהיתי אם נתעייף. תהליך הבחירות הזה נמשך כבר כשנתיים, הרבה טיסות, הרבה נסיעות", סיפר המועמד הרפובליקני. "להפתעתי גילי שככל שקיימתי יותר אירועים - כך קיבלתי יותר מרץ".

הסקרים האחרונים: יתרון קל לנשיא אובמה

על פי הסקרים האחרונים, מוביל אובמה בין כלל הבוחרים בארצות הברית וגם ברוב המדינות המתנדנדות. היתרון בשלב זה מזערי ופעילי המפלגות, הדמוקרטית והרפובליקנית, פועלים במרץ על מנת לשכנע את מצביעיהם להצביע ולהטות את התוצאות - לכיוון שלהם.

במקביל, שכרו בחודשים האחרונים נציגי המפלגות צי של עורכי דין שמוכנים לערער על התוצאות במידה ויהיו קרובות מדי על מנת לקבוע זוכה וודאי, בדומה למה שאירע בבחירות בשנת 200 בין ג'ורג' בוש לאל גור, בחירות שהוכרעו על חודן של מאות קולות.

"אתם לא רק בוחרים נשיא או מפלגה , אתם בוחרים השקפת עולם", אמר אמש הנשיא אובמה רגע לפני שחזר לשיקאגו. רומני לעומתו, ממשיך לנצל כל רגע בעצרות פומביות כדי לנסות ולשכנע את הבוחרים להצביע ולהפוך לנשיא ה-45 של ארה"ב.

התחיל ברגל ימין: אובמה כבר ניצח בעיר נידחת בניו המפשיר

בינתיים, הסקרים אולי מנבאים מרוץ צמוד, אבל בכפר הראשון שמצביע בבחירות האמריקניות מאז שנת 1948, דיקסוויל נוטץ' שבניו המפשיר, זכה הנשיא אובמה לניצחון מוחץ.

בשעות הלילה (שעון ישראל) יצאו 32 בעלי זכות הבחירה בכפר לקלפי היחיד הממוקם במרכז העיירה הנידחת והתוצאות החלו לזרום למוקדים זמן קצר לאחר מכן. הנשיא אובמה זכה למספר הרב ביותר של קולות - 23 המהווים אחוז ניכר מהמצביעים. יריבו, המועמד הרפובליקני מיט רומני, קיבל 9 קולות בלבד. המועמד העצמאי, גריי ג'ונסון, זכה לקול אחד בלבד.

הנשיא יכול להתעודד מתוצאות אלה מאחר ובבחירות הקודמות, בשנת 2008, הוא זכה ל-17 מתוך 29 הקולות בכפר. כעת ממתינים בארה"ב לבדוק האם הכפר הקטן יצליח לחזות את זהות הזוכה בפעם השנייה ברציפות.