יום הבוחר: ארה"ב בוחרת נשיא

רגע לפני שמיליוני אמריקנים יוצאים להכריע מי יהיה הנשיא הבא של ארה"ב, מצביעים סקרים אחרונים על יתרון של כ-2% לאובמה. בינתיים ממשיך רומני בניסיונות להטות את הכף. אובמה: "עדיין נלהב, אבל יש לי עבודה". משדר מיוחד בחדשות 2 ובחדשות 2 באינטרנט

מי יחייך אחרון? יותר ממאה מיליון בעלי זכות הצבעה אמריקנים ייצאו בעוד שעות ספורות לבחור את הנשיא הבא שלהם: ברק אובמה או מיט רומני?

הלילה ב-23:20 - משדר מיוחד בחדשות 2 ובחדשות 2 באינטרנט: מי ייבחר לנשיאות ארצות הברית? כתבי ופרשני חדשות 2 עם עדכונים שוטפים ממערכת הבחירות המרתקת, לכל אורך הלילה ועד נאום הניצחון של המועמד הנבחר

הנשיא אובמה, שמאוד מעוניין בארבע שנים נוספות בבית הלבן, עושה דרכו למטה הבחירות שלו בשיקאגו. משם הוא יעקוב מלווה במקורביו ויועציו אחר ההצבעה.

מוקדם יותר נשא אובמה נאום באיווה, אחת מאותן המדינות המוגדרות מתנדנדות, שבה בחר לסיים את הקמפיין שלו. "אני צריך להקיש על דלתות, צריך להעלות את אחוז ההצבעה", אמר אובמה העייף, הצרוד והנרגש והוסיף: "אני עדיין נלהב אבל יש לי עבודה לפניי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

ובניגוד לאובמה, יריבו הרפובליקני ימשיך את הקמפיין גם היום. לפנות בוקר נאם רומני בפני תומכיו בניו-המפשייר, עוד אחת ממדינות המפתח, שארבעת האלקטורים שלה עשויים לקבוע מי ייכנס לבית הלבן, משם עזב לפנסילבניה שם יקיים עוד עצרת בחירות היום.

"אני לא אבלה את זמני בתלונות על המשטר הקודם, לא אבזבז את זמני על יוזמות בזבזניות, אני אעבוד קשה כדי להחזיר את אמריקה למסלול", הצהיר המועמד הרפובליקני בפני הבוחרים המשולהבים. "ניו האמפשייר, אני צריך שתצאו להצביע כדי להחזיר את אמריקה למסלול".

בסקר אחרון שפרסמה הלילה סוכנות הידיעות "רויטרס", אובמה מוביל על יריבו רומני עם 48% תמיכה מול 46% בלבד שהשיבו שיצביעו למועמד הרפובליקני. הסקר בוצע בקרב 4,725 נשאלים בהיקף ארצי והפער בין המועמדים נמצא בטווח טעות הדגימה - עוד הוכחה לכך שהמרוץ צמוד במיוחד. ע"פ הנתונים וההערכות באתרי מכוני הסקרים השונים, לאובמה יש 247 אלקטורים בסבירות גבוהה מול 206 בלבד לרומני, כאשר 85 אלקטורים נחשבים ל"מתנדנדים".

יום הבחירות המכריע מגיע לאחר שב-32 מדינות בארה"ב נפתחה הצבעה מוקדמת. רבים מאזרחי ארה"ב כבר ניצלו את האפשרות להצביע לפני יום הבחירות וההערכות הן שאובמה מוביל בהצבעה זו בפער ניכר על פני רומני. ככל הנראה גם בשל העובדה שדמוקרטים נוטים להצביע מוקדם באחוזים גבוהים יותר מרפובליקנים.

המתנדנדות יכריעו - או שלא

בשבועות האחרונים ריכזו אובמה ורומני את עיקר מאמציהם בשבע מדינות מרכזיות, הנחשבות למדינות "מתנדנדות" שיכריעו את הבחירות. בשל שיטת האלקטורים הנהוגה בארה"ב, המועמד שיזכה לרוב הקולות במדינה מסוימת, יזכה בסך כל האלקטורים שלה - ולכן מתנהל קרב על כל קול בווירג'יניה, איווה, ניו המפשייר, נוואדה, קולורדו ובמיוחד באוהיו ופלורידה, ששוות יחד 47 אלקטורים שיעניקו לאחד המועמדים 4 שנים בחדר הסגלגל.

בסוכנות הידיעות רויטרס פרסמו סקרים שנערכו גם בארבע מתוך שבע הדינות המתנדנדות. מהנתונים עולה כי אובמה מוביל באוהיו, עם 50% תמיכה לעומת 46% בלבד לרומני. הנשיא המכהן מוביל גם בווירג'יניה ובקולורדו, אך בהפרש זעום בהרבה, שנמצא בטווח הטעות הסטטיסטית. בפלורידה החשובה מעניק הסקר יתרון קל לרומני, עם 48% תמיכה לעומת 47% לאובמה.

בארה"ב אמנם מנהלים את מערכת הבחירות של 2012, אבל רבים חושבים דווקא על שנת 2000 בדרכם לקלפיות. הן במפלגה הדמוקרטית והן ברפובליקנית חוששים ממצב בו ההכרעה לא תתקבל בקלפי, אלא בבית המשפט - כפי שהתרחש לפני 12 שנים, אז זכה סגן הנשיא הדמוקרטי אל גור ברוב הקולות, והנשיא לשעבר בוש במספר גדול יותר של אלקטורים, אחרי מרוץ צמוד מאין כמותו בפלורידה ולאחר שבית המשפט התערב בסוגייה והכתיר את בוש לנשיא. במטות של רומני ואובמה כבר נערכו עם צוותים משפטיים למקרה שבו מערכת הבחירות תוכרע בבית המשפט וייווצר הלילה מצב של תיקו בין המועמדים.

רומני נלחם עד הרגע האחרון

המועמד הרפובליקני מיט רומני נאבק עד הרגע האחרון כדי להיות האיש שמנצח בסוף הליך הבחירות היקר בתולדות ארצות הברית. בעוד אובמה רואה שרוב הסקרים מנבאים ניצחון גם במדינות המתנדנדות כמו איווה, וויסקונסין ואוהיו, הוא חוזר למטה בשיקגו בתקווה שזו תחנת ביניים בדרך חזרה לבית הלבן.

בארצות הברית יום הבחירות אינו יום חופש, ולמרות שבדרך כלל המועמדים לא יוצאים לערוך מסע בחירות ביום הבחירות בעצמו, אנשי המפלגה הרפובליקנית ומיט רומני בראשם רוצים להרגיש שגם אם הפסידו, כמו שמראים חלק מהסקרים, הם ינסו לנצח עד הרגע האחרון ואולי אפילו גם כמה רגעים אחריו.

במטה אובמה משוכנעים בפה מלא כי הוא יהיה המנהיג הבא ומבהירים כי החזון שלו הוא הנכון. "אנחנו אופטימיים מאוד ואנחנו חדורי ביטחון שננצח - שהנשיא אובמה ייבחר, אנחנו סבורים שאזרחי ארצות הברית מבינים שהחזון שלו הוא החזון הנכון לקדם את הארץ שלנו. הם מבינים עד כמה התקדמנו אבל הם יודעים שיש גם הרבה מאוד עבודה", ציינה מארי הארף, אחת מיועצות הקמפיין של אובמה בראיון ליונית לוי.

איך מערכת הבחירות המותחת והצמודה ביותר שהייתה בארה"ב זה שנים צפויה להסתיים? בשעה 15:00 (שעון ישראל) ייפתחו הקלפיות, ובאזור השעה 02:00 לפנות בוקר שעוננו ייסגרו הקלפיות במדינות החוף המזרחי וצפויות להגיע תוצאות המדגמים הראשונים. ב-06:00 ייסגרו הקלפיות גם בחוף המערבי, ואז יחלו להגיע תוצאות האמת שיקבעו: אובמה לכהונה שנייה או רומני בפעם הראשונה.

בהכנת הידיעה השתתפו יונית לוי, אהרון ברנע, ערד ניר ועמית ולדמן

בחירות בארצות הברית - העדכונים האחרונים:

איך עובדת שיטת ההצבעה בארה"ב?

הצלחה או כישלון? סיכום הקדנציה של אובמה

במטה אובמה משוכנעים: "הוא ייבחר"

הבחירות שמעסיקות את העולם כולו

"תרחיש האימים" של הבחירות: מה יקרה במצב של שיוויון באלקטורים?