אמריקה בוחרת: אובמה מוביל ב-2% בסקר האחרון

אובמה או רומני? אחת ממערכות הבחירות הצמודות שידעה ארה"ב אי פעם מגיעה לישורת האחרונה. סקר אחרון של "רויטרס": אובמה 48%, רומני 46%, במטה הנשיא בטוחים בניצחון. משדר מיוחד בחדשות 2 ובחדשות 2 באינטרנט

הקרב על כל הקופה: נשיא ארצות הברית ברק אובמה והמועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני השלימו את ההכנות האחרונות, השקיעו את המאמצים בשכנוע אחרוני המתלבטים ונשאו את נאומי הבחירות האחרונים שלהם. כעת הגיע יומם הגורלי - הבחירות לנשיאות ארצות הברית. את היום המכריע יעביר רומני בביקור בפנסילווניה ובאוויה, בעוד שאובמה העדיף להישאר במטה הבחירות המרכזי שלו בשיקגו.

בסקר אחרון שפרסמה הערב סוכנות הידיעות "רויטרס", אובמה מוביל על יריבו רומני עם 48% מול 46% בלבד למועמד הרפובליקני. הסקר בוצע בקרב 4,725 נשאלים בהיקף ארצי וטעות הדגימה היא 3.4%+-.

הלילה ב-23:20 - משדר מיוחד בחדשות 2 ובחדשות 2 באינטרנט: מי ייבחר לנשיאות ארצות הברית? כתבי ופרשני חדשות 2 עם עדכונים שוטפים ממערכת הבחירות המרתקת, לכל אורך הלילה ועד נאום הניצחון של המועמד הנבחר

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בסוכנות הידיעות רויטרס פרסמו גם סקרים שנערכו בארבע מדינות מתנדנדות שעשויות להכריע את גורל הבחירות. מהנתונים עולה כי אובמה מוביל באוהיו, עם 50% תמיכה לעומת 46% בלבד לרומני.

הנשיא המכהן מוביל גם בווירג'יניה ובקולורדו, אך בהפרש זעום בהרבה, שנמצא בטווח הטעות הסטטיסטית. בווירג'יניה זוכה אובמה ל-48% תמיכה לעומת 46% לרומני ובקולורדו 48% לאובמה מול 47% לרומני. במדינת פלורידה מעניק הסקר יתרון קל לרומני, עם 48% תמיכה לעומת 47% לאובמה. עקב הנזקים שגרמה הסופה סנדי הוציא מושל ניו יורק אנדרו קומו צו שיאפשר לתושבים להצביע בכל קלפי במדינה.

במאמץ של הרגע האחרון, מנסים בשני המטות לעשות הכל כדי לזכות בקולות הבוחרים. הם מנסים לגייס קולות בשיחות טלפון, רשתות חברתיות, מיילים והידפקות על דלתות. בריאיון מיוחד לחדשות 2 סיפרה אתמול מארי הארף, אחת מיועצות הקמפיין של אובמה כי הפעילים משוכנעים שאובמה ייבחר ויכהן שוב כנשיא ארצות הברית.

"אנחנו הולכים מבית לבית, מתקשרים למצביעים בכל ארצות הברית, אומרים להם להצביע, ומזכירים להם שמחר יום הבחירות. אנחנו גם מדברים איתם על כל הסיבות שבגללן הם צריכים לבחור באובמה - אנחנו מתקשרים למצביעים במדינות מפתח כמו אוהיו ווירג'יניה", סיפרה הארף לחדשות 2.

"מרגישים את ההתלהבות"

הארף וחברי הצוות שלה משוכנעים בפה מלא כי אובמה יהיה המנהיג הבא ומבהירים כי החזון שלו הוא הנכון. "אנחנו אופטימיים מאוד ואנחנו חדורי ביטחון שננצח - שהנשיא אובמה ייבחר, אנחנו סבורים שאזרחי ארצות הברית מבינים שהחזון שלו הוא החזון הנכון לקדם את הארץ שלנו. הם מבינים עד כמה התקדמנו אבל הם יודעים שיש גם הרבה מאוד עבודה", ציינה.

אבל האם יש במטה של אובמה את אותה התלהבות כמו ב-2008? "אני חושבת שכל המתנדבים במרכז הזה יגידו שהם כן מרגישים את ההתלהבות - יש לנו אנשים שמצביעים מוקדם, אנחנו מקיימים עצרות עצומות היום בכל הארץ בהשתתפות הנשיא וסגן הנשיא ומגיעים אליהן המון אנשים", סיפרה והוסיפה: "אנשים ממש חדורי התלהבות לבחור מחדש את הנשיא הזה. אנחנו רואים את ההתלהבות בשטח. כשהנשיא החל את כהונתו בשנת 2008 היינו במצב הפיננסי הגרוע ביותר מאז שהיה לנו בשפל הגדול והם מבינים שהוא החזיר אותנו מהקריסה הכלכלית".

במטה רומני רודפים אחר הקול היהודי בפלורידה

מאז שזקני פלורידה זוכרים את עצמם, היהודים שם תמיד בחרו במועמד הדמוקרטי של הבית הלבן. אבל אחרי 4 שנים עם ברק אובמה הרבה דברים השתנו והיהודים מתלבטים ומקשיבים יותר למיט רומני ומוכנים אפילו להחליף בית. "אני הייתי תומך נלהב של אובמה, גייסתי כספים למענו מהבית שלי והאמנתי בחזון שלו ", סיפר מיכאל גולדברג, שעבר למחנה רומני. במטה רומני ניצלו את האכזבה של היהודים ורומני יצא לקמפיין אגרסיבי נגדו ובעד ישראל.

חלק מהמסרים של הרפובליקנים מופיעים בשלטי חוצות בשכונות יהודיות בפלורידה. אלפי יהודי פלורידה אף התארגנו נגד אובמה: "חברים אמיתיים לא מפקירים אותך לפצצה גרעינית, צריך לעצור את אובמה", נכתב באחד משלטי החוצות. לפני ארבע שנים זכה אובמה ב-80% הקולות של יהודי פלורידה אך זה לא עתיד לחזור על עצמו מחר. בכך, 640 אלף יהודי פלורידה יכולים להפוך לנתח עיקרי במדינה בה כל קול יכול לקבוע את שמו של נשיא ארצות הברית הבא.

הערב פורסם סקר "גאלופ", האחרון בסדרת הסקרים, והוא מצביע על יתרון של רומני על פני אובמה - 49% לרפובליקני, 48% לנשיא המכהן. הסקר הזה הניב תוצאות זהות לסקר שפרסם מכון ראסמוסון, מוקדם יותר היום. 

בהכנת הידיעה השתתפו יונית לוי, אהרון ברנע, ערד ניר ועמית ולדמן

בחירות בארצות הברית - העדכונים האחרונים:

הצלחה או כישלון? סיכום הקדנציה של אובמה

במטה אובמה משוכנעים: "הוא ייבחר"

הבחירות שמעסיקות את העולם כולו

"תרחיש האימים" של הבחירות: מה יקרה במצב של שיוויון באלקטורים?