מחר הבחירות: ומה יקרה במצב של שוויון באלקטורים?

ברקע הסקרים הצמודים, עוסקת התקשורת האמריקנית באפשרות של שוויון במספר האלקטורים בין אובמה לרומני. על פי תרחיש אחד – הקונגרס בוחר את הנשיא ואת סנו, ועל פי תרחיש אחר – מכריע סופית את המירוץ בהתעלם מקולות הבוחרים. כתבת רשת CNN עם כל התרחישים

זה עשוי לקרות, וזה יסחוף את המרוץ לבלבול ומחלוקות. מה אם התוצאות בבחירות מחר, יבשרו על שוויון בין הנשיא ברק אובמה למועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני? כלומר, אם ביום רביעי לפנות בוקר (שעון ישראל) ספירת האלקטורים תסתיים עם 269 קולות לכל אחד מהצדדים?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מורה נבוכים לשיטת הבחירות האמריקנית

כך זה עובד במקרה של שוויון: בחודש ינואר יבחר בית הנבחרים החדש את הנשיא, כשכל מדינה מקבלת קול אחד. כמעט בטוח שלרפובליקנים, ששולטים בבית הנבחרים, יהיה רוב בהצבעה הזו. הם יבחרו ברומני, אבל לא יוכלו לבחור גם בסגנו פול ראיין, מפני שסגן הנשיא נבחר על ידי הסנאט. אם הסנאט עדיין יהיה בשליטה דמוקרטית - דווקא ג'ו ביידן, סביר להניח, ינצח שם. כך, הודות למערכת האלקטורלית, אנו עוד יכולים לראות בית לבן עם צמד מוזר - רומני כנשיא וביידן כסגנו.

אבל ישנה אפשרות נוספת להתפתחות במצב של תיקו במספר האלקטורים. בחלק ממדינות ארצות הברית, אין מניעה שאותם נציגים יקחו את הקולות שהמצביעים מצפים להם, אבל להצביע בעצמם על פי נטיית ליבם ולא על פי העדפת הבוחרים. לכן, אם יש מצב של תיקו, חלק מהאלקטורים עשויים להיות מאוד מבוקשים מצד אחד, אך מרגיזים מאוד מהצד השני.