מיוחד: מסע בעקבות ההרס של "סנדי"

במנהטן העשירה והשבעה יוצאים לאט לאט ממשבר סופת ההוריקן, אבל במחוזות ובמדינות מסביב - ההחלמה עוד רחוקה. אנשים רבים עדיין מנותקים מחשמל והחורף רק גובר. בניו ג'רזי שוחחנו עם המושל הכריזמטי והרפובליקני כריסטי - ש"לא שם קצוץ" על הביקורת נגדו לאחר ששיבח את אובמה. יונית לוי מדווחת מארה"ב

העיר שהמציאה את הקונפסט "עיר ללא הפסקה" צועדת באיטיות. כמעט שבוע מאז ההוריקן, מנהטן חזרה לעצמה די במהירות, החשמל חובר גם בחלקים הדרומיים והרכבת התחתית חזרה כמעט לפעילות מלאה. אבל אם יוצאים לרגע ממנהטן, ההרס גדול מאוד וייקח שבועות, אם לא חודשים לתקן את זה. אין חשמל באזורים נרחבים, יש תורים אדירים בתחנות הדלק, ובניגוד למנהטן - מחוזות אחרים בניו יורק, בעיקר סטייטן איילנד, הרוסים לחלוטין. אנשים רבים עדיין נמצאים בלי חשמל, מים וקורת גג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יצאנו למסע בעקבות הסופה סנדי.

מספר ההרוגים בסטייטן איילנד הוא הגבוה ביותר מבין מדינות ארה"ב בסופה. לא לכל מקום הגיע הסיוע הממשלתי ואנשים נאלצים לסמוך בעיקר על עצמם. "זרמו מים בגובה חמישה מטרים ואנשים שחו מחוץ לבתים כדי להציל את עצם", סיפר לנו כומר שמנהל מרכז סיוע לנפגעי הסופה.

תושב אחר מתח ביקורת: "יש כל כך הרבה בירוקרטיה בין הרשות המקומית, המדינה והממשל הפדרלי, ולכן הגיעו לכאן רק שלושה ארבעה ימים אחרי הסופה". רוב הבתים נהרסו לחלוטין, או נחרבו מבפנים וצריכים להיבנות מחדש. חיים שלמים נזרקו בלית ברירה לרחוב. אין חשמל ונעשה יותר ויותר קר.

הפוליטיקה עולה מההריסות

"זה הלם עצום", סיפרה אישה שעסקה במיון מעילים והכפתור על חולצתה העיד - ביום שלישי היא תצביע רומני.

לא צריך לפשפש עמוק בתוך ההריסות כדי למצוא כאן גם פוליטיקה. לא שאין להם צרות אחרות על הראש, והרבה, אבל תושבי סטייטן איילנד ומי שמגיע לעזור, לא שוכחים שעוד רגע יש בחירות.

ממשיכים במסלול ההרס לניו ג'רזי. למדינה הזו יש גיבור להיאחז בו בשעת חירום, האזרח מספר אחת - המושל כריס כריסטי. היום, בין אזור אסון אחד למשנהו, הוא אמר לנו: "אתה רואה אנשים כאלה, שאיבדו כל כך הרבה בבת אחת, והם מבקשים שתעזור להם ואתה לא זקוק לשינה בתקופה כזו".

כריסטי הוא איש שאי אפשר להתעלם מנוכחותו, מנהיג כריזמטי עם פה גדול. לאחר האסון הוא שיבח את הנשיא אובמה ומאז, הרפובליקנים כועסים עליו. הוא שומע את כל המבקרים ואם להשתמש בלשונו - שם קצוץ: "התושבים מצפים שמושל ניו ג'רזי יעבוד בשבילם, לא בשביל מפלגה. אני רפובליקני ואצביע בעד רומני ביום שלישי, אבל העניין הוא שאם נשיא ארה"ב מגיע הנה והוא באמת עוזר לתושבי המדינה שלי, אני אשבח אותו כי זה מגיע לו. אם זה מעצבן אנשים במפלגה, הם לא היו בניו ג'רזי. בואו הנה, תראו את ההרס, תראו מה אנשים איבדו. אני לא לוקח ללב זיבולים כאלה". כן, אלה בבירור דיבורים של מי שמתכוון לרוץ בבחירות הקרובות לנשיאות.