תעודת זהות: הכל על המועמד הרפובליקני מיט רומני

מי שעשוי להנהיג את ארצות הברית בשנים הקרובות מחובר היטב אל הדת, ובצעירותו העביר כשנתיים וחצי בשירות המיסיון המורמוני בצרפת. שליחותו שם הסתייגה בטרגדיה - כשהרכב שבו נהג היה מעורב בתאונה קטלנית שבה נפצע

מיט רומני, המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית, לא היה מוכר עד לחודשים האחרונים בקרב רוב הציבור בישראל. מי שעשוי להיכנס לבית הלבן בגיל 65 הוא מיליארדר, בן לתעשיין ממישיגן, שייצב את מעמדו כפוליטיקאי משופשף וכאיש עסקים עוקצני. פרט לכל אלה, הוא עצמו דור שני למתמודדים על הנשיאות, ופרק לא מבוטל מחייו הקדיש לפעילות דתית - כמאמין מורמוני אדוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשם האב - בין אם יצליח רומני לסלול עבורו את הדרך לבית הלבן ובין אם לאו, עצם המעמד שאליו הגיע מהווה ניצחון אישי כפול עבורו. בכך הוא כבר הגשים את שאיפתו של אביו, ג'ורג' רומני, שכיהן כמושל מישיגן ונכשל כשהתמודד על ראשות המפלגה הרפובליקנית ב-1968. גם רומני הבן לא קצר הצלחה בפעם הראשונה, כשבהתמודדות לפני ארבע שנים לא נבחר להוביל את המפלגה שבראשה הוא עומד כיום.

ספורטאי מבריק, תלמיד - מעט פחות - את שנות נעוריו העביר רומני הצעיר בבית הספר הפרטי "קרנברוק", בבלומפילד הילס שבמישיגן. חבריו לספסל הלימודים העידו כי לא הפגין כישורים יוצאי דופן כתלמיד, אך עם זאת - עסק רבות בספורט ואפילו הנהיג קבוצת הוקי קרח.

אהבת נעוריו - את אשתו, אן, הכיר רומני בשלהי ימי בית הספר התיכון - כשהשניים נפגשו בבית של חבר משותף. רומני עצמו העיד שהייתה זו אהבה ממבט ראשון, והקשר ביניהם הלך עד שנשבעו אמונים זה לזו כשנישאו ב-1969. לבני הזוג רומני חמישה בנים - טאג, מאט, ג'וש, בן וקרייג. במהלך שנות נישואיהם חלתה אן בסרטן השד, ובעלה עמד לצידה במשך כל התקופה שנאבקה במחלה - עד שהחלימה.

מיסיונר - כשהיה בן 23 יצא רומני הצעיר לשליחות מיסיונרית בצרפת, שם העביר כשנתיים וחצי בשירות הכנסייה המורמונית. הוא תיאר תקופה זו כרצופת התמודדויות עם מחסור מתמשך ובחיים בתנאים סניטאריים ירודים. עם זאת, היו בקרב מקורביו גורמים שתיארו את אותה התקופה באופן שונה לגמרי: חלק מהם טענו כי עם תום שנת השליחות הראשונה עבר להתגורר באחוזה בבעלות הכנסייה - שהייתה ביתו בצרפת עד לשובו לארצו.

שליחות עם אקורד סיום צורם - חייו של רומני ניצלו כשביוני 1968 היה מעורב בתאונת דרכים קטלנית בדרום צרפת. בעודו נוהג במכונית, התנגש בו חזיתית רכב אחר - ומעוצמת הפגיעה נהרגה אשת הנציג המורמוני, ונוסעים אחרים שהיו עמו נפגעו קשות. רומני אושפז בבית חולים למשך זמן מה בעקבות שברים באיברים שונים בגופו.

מחבר רב-מכר - ב-2010 הוציא מיט רומני לאור את ספרו: "מבלי להתנצל: הטיעון על גדולתה של אמריקה" - שהפך כעבור זמן קצר לפופולרי ביותר בחנויות בארצות הברית. שנה אחר כך הוא הכריז על החלטתו לצאת שוב למרוץ על ראשות המפלגה הרפובליקנית, התמודדות שבה - בניגוד לקודמתה - הסתיימה בניצחונו.