48 שעות לבחירות: מרוץ צמוד במדינות המפתח

יומיים לפני שאזרחי ארה"ב ייגשו לקלפיות כדי להכריע את זהותו של הנשיא שיישב ב-4 השנים הבאות בחדר הסגלגל, המירוץ נותר צמוד למדי. סקר חדש של רויטרס מגלה שאובמה מוביל בחלק ממדינות המפתח בפער מזערי. בפלורידה - רומני ואובמה בתיקו

יומיים נותרו. אובמה מול רומני (AP)

יומיים בלבד נותרו עד לפתיחת הקלפיות, והקרב בין רומני לאובמה נותר אחד הצמודים בתולדות ארצות הברית: בסקר חדש שערכה סוכנות הידיעות רויטרס ב-4 מהמדינות המתנדנדות שצפויות להכריע את הבחירות, זוכה הנשיא אובמה ביתרון קל על פני יריבו מיט רומני, אולם המועמד הרפובליקני עדיין נושף בעורפו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הקרב האחרון של המתמודדים מתמקד במדינות המפתח. סקר רויטרס מגלה כי באוהיו, המדינה שנחשבת לחשובה והמכריעה מכולן, מוביל הנשיא אובמה בפער מזערי של 1% בלבד. המדינה הצפון-מזרחית החשובה, ששווה 18 אלקטורים, היא בעלת חשיבות גדולה, בעיקר מכיוון שאף מועמד רפובליקני לא הגיע לבית הלבן בלי לנצח בה קודם.

בווירג'יניה, היתרון של הנשיא המכהן אף גדול יותר. הסקר מגלה שהוא מוביל שם ב-3% על פני רומני. לעומת זאת, בקולורדו דווקא המועמד הרפובליקני מוביל על פני אובמה, אך בפער קטן יותר, של 2% בלבד. בפלורידה, המדינה הגדולה ששווה לא פחות מ-29 אלקטורים, הקרב צמוד: כל אחד מהמועמדים זוכה בו ל-47% תמיכה.

תוצאות סקר כלל ארצי חדש מגלות אף הן שהמירוץ הוא ללא ספק אחד הצמודים אי פעם. הנשיא אובמה זוכה בו ל-47% תמיכה, בעוד 46% מהנשאלים מכל רחבי ארה"ב השיבו שיצביעו לרומני.

רוחה של "סנדי" נושבת לכיוון אובמה?

ימים ספורים לאחר שסופת ההוריקן "סנדי" שככה, נראה שחוץ מלגרום לנזקים גדולים בנפש ולרכוש, היא הביאה בעיקר לעצירת המומנטום החיובי שצבר המועמד הרפובליקני מאז ניצחונו המוחץ בעימות הראשון מול אובמה, לפני חודש בדיוק. הנשיא המכהן, שזכה לדקות מסך חשובות במהלך ימי הסופה בהן הקרין ממלכתיות ושידר שהוא שולט במצב, שב למרוץ בעקבות האסון ונראה שעצר את המומנטום של רומני. גם התמיכה של ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג והמילים החמות של מושל ניו ג'רזי הרפובליקני, כריס כריסטי, לא בדיוק הזיקו לתדמיתו של אובמה.

עד לשלב זה, כרבע מהמצביעים הרשומים בארצות הברית כבר הצביעו בקלפי במסגרת ההצבעה המוקדמת. מבחינתם לפחות, אובמה צפוי להיבחר לכהונה שנייה בבית הלבן. 52% מהקולות של המצביעים בהצבעה המוקדמת הלכו לנשיא המכהן, לעומת 43% אחוזים שהצביעו עבור רומני.

ב-48 השעות שנותרו עד המירוץ, על המועמדים לעשות כל מה שניתן כדי לגייס כמה שיותר מצביעים להצביע עבורם, בעיקר במדינות המתנדנדות. אחוזי הצבעה גבוהים בבחירות ישחקו לטובתו של אובמה, בעוד אחוזי הצבעה נמוכים יהיו לטובתו של רומני.