לא רק ארצות הברית - גם הבחירות לנשיאות נקלעו לסערה

ההוריקן "סנדי" תפס את שני המועמדים בעיתוי הכי פחות נוח שניתן לדמיין. שניהם אומנם הקפיאו את קמפיין הבחירות באופן רשמי, אבל גם בזמן המשבר הקפידו לנצל כל הזדמנות כדי להרוויח הון פוליטי. האם הסופה תקבע בסוף את התוצאות?

אובמה ורומני. בכוננות סופה? (AP)

בעוד שמיליוני אמריקנים כבר החלו להצביע, הכתה "סנדי" - הסופה ההרסנית ששטפה את אזוריה המזרחיים של ארצות הברית השבוע - גם את מערכת הבחירות. מזג האוויר הסוער אילץ את המועמדים להתיישר לפני התנאים שקבעו איתני הטבע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הבחירות יידאגו לעצמן. כעת עומדת בראש סדר העדיפויות שלנו הדאגה להציל חיים", אמר הנשיא ברק אובמה, שביטל את כנסי הבחירות שתכנן לטובת פגישות עם חברי ארגוני הסיוע והחירום וסיורים באזורי האסון שבהם הציג סיוע תקין פוליטית לציבור באזורים שנפגעו. 

גם המועמד הרפובליקני מיט רומני הקפיא את קמפיין הבחירות שלו. עוזרו הודיע כי החליט לנקוט כך "מתוך התחשבות ברגישותם של מיליוני האמריקנים שנקלעו אל מסלול ההרס של ההוריקן". בשל כך, הוא מיהר להירתם לפעילות צדקה למען נפגעי הסופה באוהיו - הנחשבת לחשובה מבין "המדינות המתנדנדות" - שהישג משמעותי בה עשוי להוביל לניצחון בארצות הברית כולה. 

הסופה "סנדי" גרמה למתמודדים על הנשיאות להיקלע לכמה רגעים של תחרות מוזרה: בזמן שאובמה נועד עם מומחי הרשות הפדרלית למקרי חירום (FEMA) והתלווה אליהם, ניסה רומני לצמצמם את הנזק שעלולה לגרום הבטחה שלו מהעבר - לבטל את אותה הרשות. 

בחסות "סנדי" נוצר אף שיתוף פעולה ציבורי בין הנשיא לאחד ממבקריו הרפובליקנים הקיצוניים והקולניים ביותר - מושל ניו ג'רזי, כריס כריסטי, שהמדינה שאותה הוא מנהיג ספגה את הנזק הגדול ביותר מהסערה. כריסטי פעל בצמוד לנשיא ולבכירים אחרי בממשלו, הדריך את אובמה בסיור מוטס מעל אזורי האסון ולא היסס להגיד בפה מלא כי הוא "מודה לנשיא על הדאגה האישית והחמלה שהפגין".

לפני הסופה הצביעו סקרי דעת הקהל על תיקו בין רומני לאובמה. לפי סקר CNN האחרון, שבו נלקחו בחשבון משתנים ותרחישים רבים, נהנה רומני מיתרון של אחוז אחד בלבד על פני אובמה - שגרף את תמיכתם של 47% מקולות הבוחרים.

ברחבי ארצות הברית הוכרז יום שלישי כמועד הבחירות, אך עם זאת - בחלק מהמדינות ניתן להצביע עוד קודם לכן - וכך כבר עשו מיליוני אמריקנים. ניו ג'רזי וניו יורק, שתי המדינות שאזרחיהם סבלו יותר מכל בסופה, נוטים לתמוך בעיקר במועמדי המפלגה הדמוקרטית. שם, כך נראה, לא צפוי שינוי משמעותי.

גם במדינות שבהן לא הספיקה "סנדי" לזרוע הרס ניכרה השפעתה: היא גרמה שיבושים במערכת ההצבעה המוקדמת, בין היתר מכיוון שבחלק מהאזורים נותקה אספקת החשמל. בעקבות כל אלה, היו מצביעים שלא הצליחו להגיע אל הקלפיות או שבחרו לוותר על ההשתתפות במשחק הדמוקרטי מפאת הקור מקפיא העצמות.

בווירג'יניה המתנדנדת מצביעים הסקרים המוקדמים על מרוץ צמוד מאוד, אבל גם הבוחרים שם נתקלו השבוע בקלפיות סגורות: בין אם בשל שיטפונות או בגלל השלג הכבד שכיסה אזורים נרחבים. ראשי המדינה הבטיחו כי מי שנמנע בעדו להצביע בשל תנאי מזג האוויר יוכל לעשות זאת ביום שלישי הקרוב, אבל כשהמומחים בהמוניהם ינסו לנבא בימים שנותרו עד אז מי מבין אובמה ורומני ייבחר לנשיא - הם יאלצו ללמוד גם את המספרים ואת השפעת "סנדי" עליהם.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.