המורמוני והאפרו-אמריקני הם כבר לא הדמויות המרכזיות בבחירות

מי שעכשיו עושה את העבודה המשמעותית במרוץ לנשיאות ארה"ב הם פעילי השטח שאוספים הצבעות. הפרשן הפוליטי של CNN בשיחה, שבוע לפני הבחירות: "הנעלם הגדול הוא האם אלה שיצאו להצביע בגל ההתלהבות לפני 4 שנים, ייצאו גם הפעם"

שבוע לבחירות בארצות הברית, ועדיין אי אפשר לקבוע בוודאות מי יהיה הנשיא הבא. כדי לקבל רמזים, נפגשנו עם אחד הפרשנים הבכירים לפוליטיקה האמריקנית: ג'ונתן מן מרשת CNN, שכותב לנו בכל שבוע טור מיוחד על הנעשה בפוליטיקה האמריקנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

השאלה הראשונה ששאלנו אותו, כישראלים, הייתה מי לדעתו, יהיה נשיא טוב יותר לישראל. מן השיב, "אני לא חושב שזה עומד להיות חשוב לתושבי ישראל מי יהיה נשיא ארצות הברית מפני שהמדינה כל כך חזקה, בת ברית נאמנה וחברה. לאנשים בשתי האומות יש את אותן דעות לגבי האופן שבו העולם צריך לעבוד. כל נשיא אמריקני יביא איתו את הנאמנות ארוכת הימים והחברות שכוללת יחסים האסטרטגיים, אל הבית הלבן".

שני המועמדים לא מגיעים מקבוצות חזקות בחברה האמריקנית. אובמה הצליח להיות הנשיא האפרו-אמריקני הראשון, אבל האם אמריקה תיתן הזדמנות גם למורמוני להגיע לבית הלבן? לפי מן, "אמריקנים, כמו האנשים בכל מדינה, מביעים חשדנות כלפי קבוצות אתניות זרות וקהילות דתיות שונות. האפרו-אמריקנים לא קיבלו יחס הולם בזמנו, הם הקבוצה האתנית שספגה הכי הרבה רדיפות. המורמונים, המאמינים בקדוש מודרני, ספגו רדיפות יותר מכל בני דת אחרת או מיעוט במדינה. זה מדהים מפני שאנשים אומרים בסקרים שהם לא יצביעו עבור מועמד מורמוני, ושתי הקבוצות הנרדפות האלה מספקות את המועמדים בבחירות האלה - זה מדהים".

"שאלת המפתח של הבחירות עכשיו, היא האם המצביעים שלא הצביעו בעבר, אבל יצאו להצביע לפני ארבע שנים לאובמה, ייצאו להצביע שוב בהתחשב בכך שההתרגשות פחותה באופן דרמטי והאכזבה גבוהה בהרבה", הוא מסביר. "זה הנעלם הגדול". 

שאלנו את איש ה-CNN במה המערכת עסוקה עכשיו, בישורת האחרונה, פרט להוריקן סנדי כמובן. "למרות שאנחנו בתקשורת ואנשים בארצות הברית מתרכזים במועמדים, בשלב הזה המועמדים פחות חשובים ממה שהיו לפני חודש", אומר מן. "מה שהכי חשוב הם המתנדבים ואנשי המפלגות שעסוקים באיסוף הטלפונים והכתובות, הם רוצים להיות בטוחים מי המצביעים שלהם והם צריכים לעודד את האנשים האלה לצאת ולהצביע".