סקר חדש: לראשונה - רומני מוביל באוהיו

8 ימים לבחירות בארצות הברית וכשברקע סופת ההוריקן "סנדי", מצביע סקר חדש לראשונה על יתרון קל למועמד הרפובליקני לנשיאות במדינת אוהיו: 50% מהנשאלים אמרו כי יצביעו לרומני, 48% בלבד לאובמה. ב-60 השנים האחרונות המועמד שניצח במדינת אוהיו - ניצח גם בבחירות

מרוץ צמוד לבית הלבן (AP)

שכנע את המתנדנדים? שמונה ימים לפני הבחירות בארצות הברית, לראשונה מצליח המועמד הרפובליקני מיט רומני לגבור על הנשיא המכהן ברק אובמה במדינת אוהיו - כך עולה מסקר טלפוני שערך מכון "ראסמוסן" ואשר מפורסם היום. מממצאי הסקר עולה כי 50% מהנשאלים אמרו כי יבחרו ברומני, בעוד ש-48% בלבד מתכוונים להצביע לאובמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסקר שנערך על ידי המכון לפני כשבוע, זכו כל אחד מהמועמדים ל-48%. הוא נערך בקרב 750 נשאלים, וטעות הדגימה היא ארבעה אחוזים. אם להסתמך על ההיסטוריה, אמור רומני לזכות בבחירות: ב-60 השנים האחרונות - המועמד שניצח במדינת אוהיו ניצח גם בבחירות.

בשלב זה נראה כי רומני צפוי לנצח באריזונה, אינדיאנה, מיזורי, צפון קרוליינה וצפון דקוטה. אובמה צפוי לנצח בקונטיקט, מיין, מסצ'וסטס, מישיגן, ניו מקסיקו, פנסילבניה ו-וושינגטון.

סקר שערכה שלשום סוכנות הידיעות "רויטרס" העלה כי 54% מבין האמריקנים שהצביעו בהצבעה המוקדמת תמכו בנשיא ברק אובמה, לעומת 39% בלבד שבחרו ברומני. הסקר מעלה צפי לשיא של כל הזמנים בהצבעות המוקדמות במדינה, עם שיעור הצבעה של 40%.

הסקר, שנערך במשותף עם מכון "איפסוס", הקיף 960 מצביעים במדינות בהן מתאפשרת הצבעה מוקדמת. שני המתמודדים שעודדו רבות את הציבור האמריקני לממש את זכותו ולהצביע כבר בהצבעות המוקדמות לא יכלו לבקש היענות מרשימה יותר. כ-20% מקהל המצביעים כבר מימש את זכותו הדמוקרטית והלך אל הקלפי.

מומחים אמריקנים טוענים כי שיעורי ההצבעה הגבוהים הם תולדה של מערכת הבחירות הקודמת שנערכה ב-2008, במהלכה ספגו הרפובליקנים מכה קשה עם שיעורי הצבעה נמוכים בהצבעות המוקדמות ביחס לדמוקרטים. השנה דאגו בשני המטות לקדם ולעודד את הציבור האמריקני - לא רק להצביע, אלא לעשות זאת במסגרת הצבעה מוקדמת.