יתרון ניכר לאובמה בהצבעה המוקדמת

סקר דרמטי של סוכנות הידיעות רויטרס מעלה כי הנשיא ברק אובמה מוביל בפער ניכר על פני יריבו הרפובליקני מיט רומני בקרב המצביעים המוקדמים. ע"פ הסקר, 54% תמכו באובמה, לעומת 39% בלבד ברומני. מהסקר עולה עוד כי 40% מהאמריקנים צפויים להצביע בהצבעה מוקדמת – שיא של כל הזמנים

מוביל בפער ניכר. אובמה ורומני (AP)

צעד משמעותי לעבר כהונה נוספת: סקר של סוכנות הידיעות רויטרס מעלה כי 54% מבין האמריקנים שהצביעו בהצבעה המוקדמת תמכו בנשיא ברק אובמה, לעומת 39% בלבד שבחרו ברומני. הסקר מעלה צפי לשיא של כל הזמנים בהצבעות המוקדמות במדינה, עם שיעור הצבעה של 40%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסקר, שנערך במשותף עם מכון "איפסוס", הקיף 960 מצביעים במדינות בהן מתאפשרת הצבעה מוקדמת. שני המתמודדים שעודדו רבות את הציבור האמריקני לממש את זכותו ולהצביע כבר בהצבעות המוקדמות לא יכלו לבקש היענות מרשימה יותר. כ-20% מקהל המצביעים כבר מימש את זכותו הדמוקרטית והלך אל הקלפי.

מומחים אמריקנים טוענים כי שיעורי ההצבעה הגבוהים הם תולדה של מערכת הבחירות הקודמת שנערכה ב-2008, במהלכה ספגו הרפובליקנים מכה קשה עם שיעורי הצבעה נמוכים בהצבעות המוקדמות ביחס לדמוקרטים. השנה דאגו בשני המטות לקדם ולעודד את הציבור האמריקני - לא רק להצביע, אלא לעשות זאת במסגרת הצבעה מוקדמת.

דוגמה אישית - אובמה כבר הצביע

בין המדינות הבולטות עם שיעורי הצבעה מוקדמת גבוהים מיוחד הן המדינות המתנדנדות אייווה ואוהיו, שהפגינו אדישות יחסית בבחירות שנערכו ב-2008. השנה עמדה ההצבעה המוקדמת גם בפני המוסדות המשפטיים, כאשר הדמוקרטים האשימו את הרפובליקנים בניסיונות להגביל ולצמצם את היקף ההצבעה. לטענתם המהלך נועד להקשות על העובדים ועל המיעוטים להשתתף בהליך. ביהמ"ש קיבל את טענות הדמוקרטים והאריך את שעות פעילות הקלפיות ואת מספר הימים בהם יפעלו בטרם יום הבחירות הרשמי אשר יחול ב-6 בנובמבר.

בין המצביעים המוקדמים בלט הנשיא המכהן ברק אובמה אשר הצביע כבר השבוע בקלפי בשיקגו ובכך הפך לנשיא המכהן הראשון המצביע במסגרת מתכונת ההצבעות המוקדמות. אובמה הדגיש את חשיבות מימוש ההצבעה במדינה דמוקרטית והתלוצץ כשאמר שאינו יכול לחשוף את זהות המועמד לו בחר להעניק את קולו.

"אנו מקווים כי ההצבעה המוקדמת של הנשיא תעביר מסר לאנשים ברחבי המדינה שהצבעה מוקדמת היא דבר מומלץ", אמרה דוברת מטה הבחירות שלו ג'ן פסקי. "לנשיא חיים עמוסים, וכך גם לאמריקנים רבים. הם צריכים לאסוף את ילדיהם ולעבוד במשמרות כפולות וזו אפשרות נהדרת עבורם לקחת חלק בתהליך", הוסיפה.