מיט רומני צריך מפה, ברק אובמה צריך תחקירן

"סוריה מהווה את המוצא של אירן לים", אמר הלילה מיט רומני, וכנראה הבין שנייה אחת מאוחר מדי את הטעות הגאוגרפית. אובמה האשים, "רומני אמר שצריך להמשיך להחזיק חיילים אמריקנים בעירק" - אבל הצהרה כזו לא התרחשה

כולם טועים. אפילו נשיאים (חדשות 2)

בעימות האחרון ביניהם הלילה, אובמה ויריבו הרפובליקני רומני לא ממש הצליחו להשיג יתרון או תנופה משמעותית לקראת הבחירות, אבל בדיקה יסודית יותר של הדברים שאמרו - יכולה לתרום במשהו למי שעדיין לא החליט במי לתמוך.

אובמה טען כי "רומני אמר שצריך להמשיך להחזיק חיילים אמריקנים בעירק". במהלך העימות, אובמה יצא ללא מעט מתקפות נגד רומני והוסיף, "לפני כמה שבועות, אתה(רומני) אמרת שאתה חושב שצריך יותר כוחות בעירק... בכל פעם שאתה מביע את דעתך, אתה טועה". סוכנות הידיעות רויטרס לא מצאה נאום שבו רומני אמר את הדברים באופן חד משמעי. עם זאת, בנאום מול אנשי צבא בווירג'יניה הזכיר רומני שהצבא האמריקני לא עזב את עירק כפי שהיה צריך בשנה שעברה.

האם אובמה תמך במפגיני המהפכה הירוקה?

רומני מצידו אמר שאובמה לא תמך במפגינים שמחו נגד תוצאת הבחירות באירן ביוני 2009, האירועים שזכו לכינוי "המהפכה הירוקה". המועמד הרפובליקני האשים: "כאשר הסטודנטים יצאו לרחובות בטהרן והאנשים הפגינו... העובדה שהנשיא שתק, לדעתי - זו הייתה טעות נוראית, אנו חייבים לעמוד על עקרונותינו".

אבל הנשיא דווקא כן דיבר, והרבה, על האירועים בטהרן. במסיבת עיתונאים שנערכה ב-15 ביוני 2009 אמר אובמה, יחד עם סילביו ברלוסקוני: "אני מאוד מוטרד מהאלימות שאנו רואים בתמונות מאירן. אני חושב שזהו התהליך הדמוקרטי, חופש הביטוי , היכולת של אנשים להפגין, כל אלה הם ערכים אוניברסלים וצריך לכבד אותם. כשאמריקנים רואים שמפרים את הזכויות האלה - אנו מוטרדים". אובמה גם שידר מסרי עידוד לנוער האירני בכמה הזדמנויות: "אני מאמין שקולכם צריך להישמע".

עוד עובדה חשובה למדי שעשויה לרדוף את מיט רומני בעתיד, ממש כמו שהנשיא בוש לא הכיר את שמו של מנהיג פקיסטן לפני שנבחר לבית הלבן, היא האמירה שלו על קשרי אירן-סוריה. "סוריה היא בעלת הברית היחידה של אירן בעולם הערבי", הצהיר בעימות. "היא מהווה את המוצא של אירן לים". לאירן, ומי שצריך מוזמן לראות במפה - יש רצועת חוף ארוכה מאוד למפרץ הפרסי ובצפונה משתרע הים הכספי. אולי רומני התכוון לים התיכון.