סקרים בארה"ב: אובמה ניצח בעימות

הבוחרים בארה"ב קבעו שלנשיא אובמה היה עימות טוב יותר בנושאי מדיניות החוץ, אך לא ברור אם הוא באמת ישפיע על תוצאות הבחירות. סקר CBS מעניק ניצחון לנשיא בפער עצום, סקר CNN קובע שאובמה ניצח - אך בפער קטן יחסית

הניצחון שישאיר את אובמה בבית הלבן? סקרים ראשונים שפורסמו זמן קצר לאחר שהסתיים העימות השלישי והאחרון בין הנשיא אובמה למועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני קובעים שהנשיא המכהן ניצח בעימות, שעסק בעיקר במדיניות החוץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי סקר CNN טוענים 48% מהבוחרים שהנשיא אובמה ניצח בעימות ו-40% סבורים שרומני ניצח. גם סקרי דעת קהל שנערכו על ידי רשתות אחרות מצביעות על תוצאות דומות. צופי העימות ב-CBS העניקו לאובמה יתרון גדול עוד הרבה יותר - 53% לאובמה לעומת 23% לרומני.

פרשני הבחירות סבורים שהעימות הזה לא ישפיע על תוצאות הבחירות וספק אם הם יבלמו את המומנטום של המועמד הרפובליקני מיט רומני. "המועמד הרפובליקני הפגין בקיאות בפרטים והצליח לעבור את מבחן ראש המטות הצבאיים", אמר ג'ון קינג - פרשן ומגיש רשת CNN.

בשתי המפלגות הביעו שביעות רצון מהעמדות והיכולות שהביעו המועמדים מול השאלות בנושא מדיניות החוץ. על הפרק עמד היחס לישראל ולגרעין האירני, היחס לסין, לרוסיה לאפגניסטן ופקיסטן. המשבר בסוריה והיחס לאביב הערבי ולקיצונים המוסלמים עלו אף הם לדיון.

אובמה הביע מחויבות לישראל, רומני פקפק

שני המנהיגים הסכימו שאירן לא יכולה להיות גרעינית. "לא אתן לאירן להיות גרעינית", אמר אובמה, בעוד מיט רומני הצהיר שיעמיד את נשיא אירן למשפט בבית הדין הבינלאומי. אובמה הדגיש את יעילות הסנקציות והעובדה שארצות הברית הצליחה לגייס את העולם כולו להפעיל סנקציות חונקות נגד אירן. בהקשר זה, קרא רומני לנשיא להבהיר לישראל ש"אמריקה מתייצבת לצידה".

רומני תקף את אובמה לא רק בנושא האירני, אלא גם על מסע של התנצלויות במזרח התיכון, אותו כינה "מסע שבו דילג על בעלת בריתנו החזקה באזור - ישראל". אובמה השיב לרומני שהוא ביקר בישראל בימי הקמפיין שלו ב"יד ושם" ושדרות ושכנשיא הבטיח שארה"ב תסייע בקידום ופיתוח מערכת כיפת ברזל כדי למנוע ירי טילים לעבר ילדי שדרות. הנשיא עקץ את רומני ו"הזכיר" לו שהוא לא הגיע לישראל "עם תורמים" כדי לגייס כספים.

בנוגע למעמדה של ארה"ב מול סין, הצהירו שני המועמדים ש"יקשיחו" את המדיניות כלפיה. רומני , כמו בעימות הקודם, היה חריף יותר. "אני אפעל נגד מדיניות המניפולציות הפיננסיות של סין מהיום הראשון בתפקיד", הכריז. אובמה טען שרומני רק יגביר את הייבוא מסין והאשים אותו שכאיש עסקים, הוא ניהל סחר עם הסינים.

הנשיא יצא למתקפה

כמו בנושא הסיני, כך גם לכל אורך העימות - אובמה לא פספס כמעט אף הזדמנות להתקיף את רומני. "אתה משנה את עמדותיך כל הזמן", הלם אובמה במועמד הרפובליקני. "שינית אותם בנושא יציאת החיילים מעיראק, אמרת שרוסיה היא האיום החמור ביותר על ארה"ב. אתה טועה", אמר אובמה. רומני שב וטען שהמדיניות של הנשיא רק מחזקת את אויביה של ארה"ב.

בסיכום הדברים, רומני ביקש מהבוחרים לתמוך בו ואמר שהוא מתכוון להשאיר את אמריקה כתקוותו של העולם. אובמה ביקש עוד ארבע שנים כדי "להבריא את ארה"ב ולהחזיר לה את העוצמה". המגיש ג'ון שיפר, שכינה בשלב מסוים בטעות את אוסמה בן-לאדן כ"אובמה בן לאדן", סיים את העימות במילותיו של אמו, "צאו להצביע".