צפו: העימות המלא בין אובמה ורומני

העימות השלישי ואחרון בין אובמה ורומני התקיים הלילה. מיט רומני תקף את אובמה על מדיניותו נגד ישראל, וגרר את העימות לתחום הכלכלי בכל הזדמנות. אובמה לא נשאר חייב ואמר שאל קעידה והטרור חלשים יותר תחת משטרו. שניהם התחייבו: אירן לא תהיה גרעינית כשאני יושב בחדר הסגלגל

פתיחת העימות, הלילה (רויטרס)

קרב שובר השוויון: הלילה התקיים באוניברסיטת לין בעיר בוקה רטון שבפלורידה העימות השלישי בין נשיא ארצות הברית ברק אובמה למועמד הרפובליקני מיט רומני. את העימות העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשעה שלוש ודקה פתח המנחה הותיק בוב שיפר מרשת CBS את העימות, והשאלה הראשונה הייתה על האירועים האחרונים בלוב. רומני לא בזבז זמן ואמר שהאביב הערבי מביא סכנות חדשות לאמריקה, והגדולה ביניהם היא אירן. "אני מברך את הנשיא על חיסול בין לאדן אבל אנו צריכים לדאוג שהעולם המוסלמי ידחה את הקיצוניים. זה איום לנו, לחברנו, לאמריקה. אנו צריכים למצוא מדיניות שתדחה את האיום".

אובמה התגאה בכך שהוא הוציא את צבא ארה"ב מעירק, והוא שאל את רומני "מה האסטרטגיה שלך?", ונענה בפשטות: "לתפוס את הרעים. אנו לא רוצים עוד עירק או אפגניסטן, אנו צריכים לשפר את המצב, לעבוד עם ערבים משכילים. אנו צריכים לעודד חיים טובים , חינוך טוב , שלטון חוק, אנו רואים כאוס במזה"ת באומות רבות, אנו רואים פריחת של אל קעידה, בצפון מאלי למשל".

הנשיא תקף את רומני: "אני שמח שאתה מבין היום שאל קעידה היוא איום , בעבר חשבת שזו רוסיה, אתה רוצה לשוב למדיניות החוץ של שנות השמונים, כמו שאתה רוצה לחזור למצב הכלכלי בשנות העשרים. אמרת שאנו צריכים להיכנס לעיראק, אמרת שאנו צריכים להחזיק חיילים בעיראק עד היום. אתה טועה בכל הכרזה שלך".

"ההאשמות של הנשיא לא נכונות", השיב רומני. "אנו רואים את המזרח התיכון הולך ומתדרדר, ולתקוף אותי - זאת לא מדיניות. לא אלבש משקפיים ורודות למציאות", וטען כי רוסיה היא איום על ארה"ב גם היום: "לא אייפה את מר פוטין, והוא יידע את זה אחרי הבחירות".

"אסור שהמשבר בסוריה יאיים על ישראל"

הנשיא אובמה חזר על עמדתו שיש להדיח את אסד: "מה שאנו רואים בסוריה שובר את הלב, אנו צריכים לעשות מה שאנו יכולים לעשות כדי להפסיק את האלימות שם, אני בטוח שימיו של אסד ספורים, אבל אנו לא יכולים לתת נשק לאנשים שאנו לא יודעים מה הם רוצים. לכל איש אופוזיציה שעשוי להיות מסוכן. אנו חייבים להבטיח שהמשבר בסוריה לא ישפיע על הסביבה ולא יאיים על ישראל".

רומני הסכים עם עמדת הנשיא: "אנו צריכים לראות את סוריה נפרדת מאסד, אנו צריכים להבטיח שסוריה תפסיק לחמש את החיזבאללה ולאיים על ישראל. אנו חייבים להבטיח שבסוריה - הגורמים שיחומשו יהיו האנשים הנכונים, שנשק שאנו נותנים להם לא ישמש בסופו של דבר נגדנו או נגד בני בריתנו וישראל. אנו צריכים לנהל תפקיד מוביל, לא כמו שאתה עשית, להסתמך על מזכ"ל האו"ם או הרוסים. אנו צריכים להוביל לפתרון בסוריה".

"אני לא חושב שצריך להציב כוחות אמריקנים בסוריה", המשיך המועמד הרפובליקני, "אני אומר שאנו צריכים להחליף את אסד בארגון שיוכל לקחת אחריות. אמריקה צריכה לאחד את מתנגדיו של אסד כדי להדיח אותו". "הדוגמא של לוב מוכיחה שכאשר היה צריך להפטר מקדאפי, נפטרנו ממנו", התגאה הנשיא. "דאגנו לראות שאנו משאירים אחרי קדאפי ממשל מסודר שאנו מכירים".

"אחמדיניג'אד אומר שאנו חלשים כי אנחנו בחובות"

הנשיא אובמה התייחס לחוסר היציבות במצרים. "מצרים צריכה לייצב את השלטון, אנו צריכים להבטיח שמצרים ממשיכה ביחסיה עם ישראל, להבטיח שיהיה במצרים שלטון אחראי. אנו מעודדים את המצרים להצמיח את הכלכלה ולהציג את ארה"ב בצורה טובה יותר. קשה מאוד להראות מנהיגות בעולם כשאתה לא מנהל את המדינה כמו שצריך".

"היינו צריכים לעשות יותר כדי ליצור את הקשרים הנכונים עם העמים במזרח התיכון", השיב רומני. "המטרה שלנו היא עולם שקט, עולם שליו. אנו האמריקנים צריכים להיות חזקים, ובכלכלה כאן בבית, אנחנו לא חזקים. שאחמדיניג'אד אומר שאנו לא אומה בעלת עוצמה בגלל שאנו מדינה בחובות , זה מטריד. אנו צריכים להישאר נאמנים לעקרונות שלנו".

"אמריקה צריכה להוביל, היא צריכה להיות חזקה, אבל אנו צריכים להיות חזקים כאן בבית, אנו לא מצליחים לשקם את הכלכלה שלנו. אנו צריכים לחזק את הצבא. אני לא אקצץ בתקציב הצבא. אני חושב שהמתיחות עם ישראל היא אירוע מצער. גם השתיקה של הנשיא לאור ההפגנות באיראן מצערת".


אובמה התגונן: "אמריקה תישאר אומה משפיעה, אנו נמשיך להוביל. היציאה מעיראק הובילה אותנו לשותפות עם אומות באסיה, באפריקה, באירופה לצד ישראל. אנו צריכים לבנות מחדש את אמריקה, להחזיר את העבודות לכאן. המושל רומני מציע מדיניות לא נכונה - הוא משבח את המדיניות של בוש וצ'ייני - זו לא המנהיגות שאנו רוצים במאה העשרים ואחת".

רומני: "אני אתמוך בישראל לא רק במלים"

המועמדים נשאלו האם מישהו מהם מוכן להכריז שמתקפה על ישראל היא מתקפה על אמריקה. אובמה התחמק: "ישראל היא ידידתנו הטובה באזור. אני אתייצב לצידה של ישראל אם היא תותקף. לכן אנו עורכים תרגילים יחדיו ומשתפים מודיעין". אובמה התחייב: "כל עוד אני נשיא , לאירן לא יהיה נשק גרעיני. הסנקציות חונקות את אירן, אנו עושים את זה כי בטחונה של ישראל חשוב לנו.

רומני תקף את התנהלות הנשיא: "כנשיא ארה"ב אתמוך בישראל לא במלים אל בצורה צבאית. אנו נבטיח שלאירן לא יהיה נשק גרעיני. כבר קראתי לסנקציות חונקות - הן עובדות, צריך להחמיר את הסנקציות. אבודד את אחמדיניג'אד ולא אתן לו להופיע בפסגות עולמיות, ממש כמו שעשינו לדרום אפריקה, פתרון צבאי הוא המוצא האחרון שנמצא רק כשכל האפשרויות האחרות כבר נוסו".

"אני שמח שרומני מסכים איתי", השיב הנשיא, "אנו מוכנים לקבל את אירן בחזרה למשפחת העמים, אבל אנו צריכים לדאוג שכל האומות יסכימו להפעיל לחץ על אירן מפני שהיא מפירה את החוקים הבינלאומיים. לא ניתן לאירן לנהל מו"מ שיגיע לשום מקום. השעון מתקתק, אם אירן לא תשמע את הדרישות מהעולם , אנו נדאג שהם יפסיקו את התכניות שלהם".

אובמה: "אני סייעתי לפתח את כיפת ברזל"


רומני לא התרשם: "המסר שאנו מעבירים לאירן הוא שהם יכולים להמשיך להעשיר אורניום כי הנשיא אומר שהוא רוצה להדגיש את המרחק מישראל לאירן. אירן לא יכולה לפתח יכולת גרעינית. אנו צריכים להפעיל סנקציות חמורות יותר, להפעיל לחץ על אחמדיניג'אד עד לפעולה צבאית כדי שלאירן לא יהיה נשק גרעיני. הנשיא אובמה רק נסע והתנצל", תקף המועמד הרפובליקני.

אובמה תקף בחזרה: "רומני ניהל בעבר עסקאות עם חברות נפט איראניות, העוצמה שהראנו בנושא אירן היא העובדה שהעולם כולו משתפף איתנו פעולה . אנו נמשיך להפעיל לחץ כדי של אירן". רומני השיב: אנו קרובים עכשיו בארבע שנים לאיראן גרעינית. אתה נסעת לטורקיה לעיראק ומצרים. אגב- דילגת על ישראל, אמרת דברים איומים על המדיניות האמריקנית, והם ראו את זה".


אובמה הזכיר את הביקור שלו בארץ ב-2008: "כשנסעתי לישראל כמועמד לא ערכתי עצרות ולא עשיתי קניות אלא הלכתי ליד ושם לראות את מקור הרוע, הלכתי לשדרות ושם ראיתי את הטילים שנפלו בחדרי ילדים. סייעתי כנשיא לפתח את כיפת ברזל כדי להגן על אותם ילדים. אני מוכיח שכלל המדיניות שלי - כולל זכויות אדם ונשים, שלטון החוק - ניתן להגיד שנשיא ארצות הברית ואמריקה - התייצבו במקום הנכון של ההיסטוריה".

"מה תעשו אם ר"מ ישראל יאמר שהמפציצים בדרך?"

כאן שאל המנחה שאלה מעניינת: אם תקבל טלפון מראש ממשלת ישראל על מתקפה, מה תעשה? רומני ענה: "אני מביט מסביב לעולם ורואה את המעמד שלנו נסוג בגלל המדיניות של הנשיא בעולם, גם מול ישראל. סנטורים דמוקרטים פנו לרפובליקנים כדי לקרוא לנשיא שישנה את דרכיו עם ישראל. היחס של אובמה לישראל - רק מעודד את אויבנו". "אדוני המושל, אתה מנהל מדיניות לא אחידה", השיב אובמה. "אתה כל הזמן אומר דברים שונים. טעית בנושא עיראק, בנושא ההכרזות על בין לאדן". שניהם התחמקו מלענות על השאלה.

על אפגניסטן אמר הנשיא "אני אדאג שנצא מאפגניסטן באחריות ונשאיר את הממשל באפגניסטן לדאוג לעמו. כך נפנה חלק מהתקציב למטרות כאן בארה"ב. על פקיסטן, בעלת הברית הבעייתית של ארה"ב, אמר רומני שהיא אומה גרעינית שיש בה ארגוני טרור, אבל אם תתפרק "יש שם נשק גרעיני ויש שם ארגוני טרור שיכולים לשים את ידם על הנשק הגרעיני".

"פקיסטן נחשבת בעלת ברית, אבל היא לא מתנהגת כך", המשיך רומני. "אנו צריכים לסייע לפקיסטן לקיים חברה אזרחית. אנו צריכים לעשות יותר מלרדוף אחרי הרעים ולדבר עם המנהיגים , אנו צריכים להיות מעורבים יותר בחברה. אירן קרובה לפצצה, ישראל והפלסטינים לא קרובים יותר לשלום, המזה"ת גועש - האסטרטגיה שלנו לא עובדת", אמר רומני על מדיניות הנשיא.



אובמה השיב: "אנו נלחמים בקיצונים בכל העולם, גם בפקיסטן. אנו צריכים להבטיח שהממשל בפקיסטן לא מושחת , שהם מכבדים את זכויות הנשים, אנו חייבים להתייצב לצידה של הדמוקרטיה. כשבלוב האנשים רצו דמוקרטיה- אנו תמכנו בהם, כך גם במצרים - אנו יכולים להיות גאים בזה. אנו צריכים לכווץ את הארגונים הקיצוניים, אל קעידה חלשה יותר עכשיו מאשר כשנכנסתי לתפקיד".

אובמה: "סין עושה מניפולציות פיננסיות"

שני המועמדים תקפו את המדיניות הכלכלית של סין העממית, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם שמאיימת על הדומיננטיות של ארה"ב. הנשיא אובמה טען "הממשל שלי דואג לכך שסין לא תמשיך במניפולציות הפיננסיות שלהם". רומני הצטרף למתקפה: "אני אכריח את סין לשחק על פי הכללים, הם גונבים רעיונות ופורצים למחשבים. "אני לא חושב שסין רוצה מלחמת מסחר מפני שהם מייצאים לכאן הרבה יותר ממה שאנו מייצאים משם".

אובמה שוב עקץ את רומני: "הוא מכיר את החברות מעבר לים בסין - כי הוא סחר עם הסינים. אתה מעדיף שנייבא רכבים מסין ולא נייצא לשם רכבים. אני הכפלתי את הייצוא לסין, יש עכשיו את התנאים הטובים ביותר לסוחרים האמריקנים בעולם מאז 1993. סין יכולה להיות פרטנרית שלנו, אנו עובדים עם מדינות האזור כדי להבטיח המשך המסחר ומעודדים קשרי מסחר עם מדינות שסין רוצה לעצמה.



רומני השיב: "המתקפה נגדי היא לא מדיניות. אני אוהב מכוניות אמריקניות, אני נולדתי בדטרויט. אני אסייע לחברות הרכבים לעמוד על הרגליים שלהם. אני אבטיח שהחברות שלנו יתחרו על כל השווקים בעולם. אני לא אזרים כספים מהממשל לחברות - זו לא הדרך. ההשקעה של הממשל בחברות ירחיק את המסחר מארה"ב. הכלכלה שלך לא עובדת".

"מדיניות אובמה תהפוך אותנו ליוון"

שני המועמדים סיכמו את עמדותיהם בסיום העימות. ראשון היה הנשיא אובמה שאמר "ראיתם שלושה עימותים, הרבה מאוד קמפיינים ויותר מדי פרסומות בטלוויזיה. אחרי עשור של מלחמות, הגיע הזמן להשקיע כאן בבית. עברנו תקופות קשות אבל האופי שלנו מחזיר אותנו לדרך המצליחה. אני כנשיא אמשיך לדאוג שאמריקה תהיה האומה בטובה ביותר בעולם".

רומני סיים את העימות: "אני רוצה לראות שלום. אנו צריכים הנהגה אמיתית, לראות אנשים בטוחים יותר בעתיד שלהם. הגיע הזמן לבחור במדיניות - מדיניות הנשיא שממשיכה לגרור אותנו למצבה של יוון, או המדיניות שלי, אני אחזיר אנשים לעבודה. אני יודע מה צריך לעשות. אנחנו יכולים להיות הלפיד של החירות והשגשוג - אני רוצה להיות הנשיא הבא של ארה"ב ולהשאיר את ארה"ב כפאר העולם הזה".

עוד בנושא:

יונית לוי על העימות הלילה בארה"ב: שובר שוויון