העימות שיהדהד עד הבחירות בנובמבר

שני המועמדים לנשיאות ארצות הברית מתכוננים לעימות הלילה - השלישי והאחרון במסגרת מערכת הבחירות של 2012. "זה עומד להיות לחוץ, יש הרבה מאוד על הפרק", טוענים הפרשנים. "העימותים לא קריטיים בדרך כלל, אבל השנה יש להם השפעה בגלל הקרב הצמוד"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה והמועמד הרפובליקני מיט רומני ייפגשו הלילה לעימות השלישי והאחרון שלהם - 90 דקות מול המצלמות של חילופי האשמות וטענות במטרה לנסות ולהשפיע על האמריקנים שעדיין מתלבטים. העימות, שיתמקד בנושאי מדיניות החוץ, יערך באוניברסיטת לין בבוקה ראטון - פלורידה, בהנחייתו של בוב שיפר מרשת CBS, ויהדהד עד סופה של מערכת הבחירות בעוד שבועיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה עומד להיות לחוץ, יש הרבה מאוד על הפרק. הסקרים מראים שהמועמדים מתחרים בניהם ראש בראש", אומר פרשן סוכנות רויטרס מאט ספטלניק. "העימותים לא קריטיים בדרך כלל, אבל השנה יש להם השפעה". רומני הצליח לזנק בסקרים בעקבות העימות הראשון בדנבר, אובמה הצליח להרשים בעימות השני שנערך בלונג איילנד.

היתרון של אובמה

על פי ההערכות המוקדמות, בגלל הנושאים שעל הפרק לנשיא אובמה יש יתרון. הוא צבר ניסיון בניהול יחסיה של ארה"ב עם העולם, הוא מעודכן בנתונים ממשרד החוץ באופן יומיומי, חיסול אוסמה בן לאדן בוצע בהוראתו, והוא יזקוף לזכותו גם את היציאה מעיראק ואת העובדה שהמועמד הרפובליקני ערך ביקור בכמה מדינות שהוגדר "מביך".

רומני, שנתפס כמומחה לענייני כלכלה יותר מלמדיניות חוץ יתרכז ביתרון שסין צוברת בגלל החוב הלאומי האמריקני, בחוסר הנאמנות של ממשל אובמה לבני בריתו בעולם (כמו ישראל) ולחוסר היכולת של אובמה לשפר את המצב בסוריה וליצור נאמנים בקרב ממשלי המזרח התיכון המשתנים.

אבל, כפי שניתן היה לראות בשני העימותים הקודמים, התוצאות נקבעות בזכות הביטחון העצמי, הבקיעות והאסרטיביות של המועמדים - האחד מול השני.