איש העסקים חיים סבן : "הסיסמאות של רומני ריקות מתוכן"

איש העסקים הישראלי-אמריקני חיים סבן נרתם לטובת נשיא ארה"ב ברק אובמה רגע לפני נקודת ההכרעה. בריאיון לתכניתנו "פגוש את העיתונות" אומר סבן, שנמנה עם האנשים המשפיעים ביותר על מדיניות החוץ האמריקנית, כי "היחסים בין ארה"ב לישראל הם מעבר ליחסים בין שני אנשים". הוא גם יצא נגד המועמד הרפובליקני מיט רומני

איש העסקים הישראלי-אמריקני חיים סבן, יושב ראש פורום סבן, הוא כבר שנים רבות אחד התומכים הנלהבים של המפלגה הדמוקרטית בארה"ב. מי שנהג להתארח אצל ביל קלינטון בארוחות בוקר בבית הלבן, ישב על הגדר בשנים שלאחר בחירתו של ברק אובמה לנשיאות. אבל עכשיו, פחות מחודש לבחירות בארה"ב, כשהקרב בין אובמה לרומני צמוד מתמיד, מתייצב סבן לצד הנשיא המכהן ואומר: "לישראל יש ידיד אמת בבית הלבן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון לדנה ויס בתכנית "פגוש את העיתונות" סיפר סבן כי "לקח לי שנתיים-שלוש להתאושש מההפסד של הילארי קלינטון. לא הכרתי מספיק את אובמה אבל כששמעתי על התמיכה הנרחבת ועל שיתוף הפעולה הביטחוני והמודיעיני בין ישראל לארה"ב, זה הספיק לי כדי להבין שלאובמה יש אינטרס בסיסי לחזק את היחסים בין שתי המדינות".

סבן התייחס ליחסים בין ישראל לארה"ב ואמר כי "אני חושב שאובמה היה צריך להראות קצת יותר תשומת לב וקצת יותר אהבה כלפיי ישראל. ב-16 השנים האחרונות התרגלנו לנשיאים מחבקים ביחסם לישראל עם שמונה שנים של קלינטון כנשיא ואחר כך שמונה שנים של בוש", הסביר. "אבל הנשיא אובמה הוא איש שונה".

ביחס ליחסים האישיים בין מנהיגי שתי המדינות אמר סבן כי "היחסים בין ארה"ב לישראל הם מעבר ליחסים בין שני אנשים. האינטרסים והערכים המשותפים הם שמכריעים את היחסים בין שתי המדינות". לדבריו, "נתניהו ואובמה יכולים לעבוד ביחד, הם לא צריכים לאהוב אחד את השני ולרקוד הורה ביחד, אבל זה שאובמה לא מחבק כמו קלינטון לא עושה אותו לנשיא לא תומך - העובדות בשטח מדברות בעד עצמן".

סבן נגד רומני: "סיסמאות ריקות מתוכן"

מי שמככב ברשימת 20 האנשים המשפיעים ביותר על מדיניות החוץ האמריקנית, התייחס לאמירותיו של המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית מיט רומני על היחסים בין ארה"ב וישראל. "למושל רומני יש מין דרך לקטרג על הרבה דברים שהנשיא אובמה עשה במזרח התיכון, אבל היתרונות שלו הן סיסמאות ריקות מתוכן", אמר סבן והוסיף: "האמירה של רומני שאובמה 'זרק את ישראל מתחת לאוטובוס' היא הצהרה שאין לה שום אחיזה במציאות. הוא השמיע דעות סותרות בהפרשים של ימים או שבועות - יום אחד הקונפליקט הישראלי פלסטיני לא ניתן לפתרון, ויום אחר כך הוא אומר שתי מדינות לשני עמים".

בהתייחסו לעימות בין המועמדים לנשיאות שנערך בשבוע שעבר ובו נתן הופעה שנחשבה ללא טובה אמר חיים סבן: "לפני שאובמה הוא נשיא הוא בנאדם, ולכל בנאדם מותר שיהיה יום לא טוב. חבל שזה קרה בעימות הראשון, אבל אני מאמין שבעימות השני דברים ייפלו על מקומם", אמר סבן שישמש כפרשן של העימות השני בין רומני לאובמה שיתקיים בשבוע הבא בשידור ברשת הטלוויזיה MSNBC.

בסקר שנערך במיוחד ל"פגוש את העיתונות" ובדק מי מהמועמדים לנשיאות ארה"ב טוב יותר לישראל, 45% חשבו שמיט רומני הוא המועמד המועדף. רק 14% בחרו באובמה, 14% חשבו ששני המועמדים טובים לישראל באותה מידה, ול-25% אין עמדה בנושא.

כשנשאלו מי אשם ביחסי ישראל ארה"ב - 26% חשבו שיש לתלות את האשמה בנשיא אובמה, 23% חשבו שדווקא רה"מ בנימין נתניהו הוא האשם ביחסים. 32% חשבו ששני המנהיגים אשמים באותה מידה ול-19% לא הייתה עמדה בנושא.