סקר חדש: רומני פותח פער על אובמה

פחות מחודש לבחירות לנשיאות ארה"ב והמועמד הרפובליקני צובר תאוצה. לאחר שהביס את הנשיא אובמה בעימות הראשון, מיט רומני קוצר את הפירות: סקר כלל-ארצי חדש של מכון המחקר "פיו" מראה כי רומני זוכה ל-49% תמיכה, לעומת 45% לאובמה

הקרב עדיין צמוד. אובמה ורומני (AP)

ארה"ב עומדת בפני מהפך? פחות משבוע לאחר שהביס את הנשיא אובמה בעימות הנשיאותי הראשון, סקר כלל ארצי חדש בארה"ב מעניק למועמד הרפובליקני מיט רומני יתרון של 4% על פני יריבו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסקר שבוצע על ידי מכון המחקר "פיו" (Pew) הוא הסקר הכלל ארצי הראשון בארה"ב שנערך כולו לאחר העימות בין השניים. 49% מהנשאלים הצפויים להצביע בבחירות אמרו כי יתמכו ברומני, לעומת 45% בלבד שהביעו תמיכה באובמה. מדובר בשינוי מגמה קיצוני מהסקר שערך המכון לפני כחודש, אז עמד היתרון לזכותו של אובמה על 8%.

סקרים נוספים שפורסמו בימים האחרונים מראים גם הם כי רומני צמצם את הפער מאובמה וכי המרוץ לנשיאות צמוד. המומנטום שצבר המועמד הרפובליקני בעקבות הופעתו המרשימה בעימות בשבוע שעבר דעך מעט בעקבות פרסום נתוני האבטלה בארה"ב לחודש ספטמבר - שהצביעו על שיעור האבטלה הנמוך ביותר מזה שלוש שנים וחצי.

66% מהנשאלים בסקר של מכון "פיו" אמרו כי לדעתם רומני היה טוב יותר בעימות הנשיאותי, לעומת 20% בלבד שחשבו שאובמה היה עדיף. שני המועמדים נמצאים בשוויון בנוגע לשאלה מי מהם הוא מנהיג חזק יותר - לעומת יתרון של 13% לאובמה בסקר הקודם.

רומני: "היחס לישראל משחק לידי אירן"

בנאום שנשא באקדמיה הצבאית בווירג'יניה התייחס אמש רומני למתיחות ביחסים בין ארה"ב לישראל ולחילוקי הדעות בסוגיית הגרעין האירני. "אובמה לא הצליח לספק את הצרכים של ידידינו במזרח התיכון. האזור הפך למקום גרוע בהרבה מלפני ארבע שנים", תקף המועמד הרפובליקני. "ההנהגה האמריקנית צריכה להוביל, לא למצוא את עצמה מובלת. היחסים בין הנשיא אובמה וראש ממשלת ישראל סובלים מקשיים נוראים. זה משחק לידי האויבים הנוראיים ביותר שלנו כמו אירן".

הוא הצהיר כי אם ייבחר לנשיא הוא יפעל בתקיפות ובנחישות גדולה יותר נגד האירנים. "אני לא אחשוש להפעיל יותר סנקציות נגד אירן", הבטיח רומני. "אציב יותר כוחות במזרח התיכון ואעבוד בתיאום עם ישראל למען ביטחונה. העולם לא צריך לראות שום הבדל בינינו לבין ישראל. רק יחד נדאג בכל האמצעים הדרושים שלאירן לא יהיה נשק גרעיני".

המועמד הרפובליקני התייחס גם למצב במזרח התיכון לאחר ה"אביב הערבי". לדבריו, "נפילת הדיקטטורים יוצרת מוסדות וגופים חדשים, אובמה לא הצליח לספק את הצרכים של חברינו. בעירק - אירן מחזקת את השפעתה והנשיא נכשל באבטחתה. בסוריה -הנשיא נכשל בהבאת פתרון. בת בריתנו טורקיה נפגעה והנשיא לא יכול ולא עושה דבר. בתימן ובסומליה הטרור פורח, ואילו השקט היחסי בפקיסטן ובאפגניסטן הושג במחיר גבוהה מאוד, כמו גם החיסול של בן לאדן".