הדר נרצחה בפיגוע: "פעלה בגבורה"‎‏

הדר כהן, לוחמת משמר הגבול שהתגייסה לפני חודשיים, נפצעה אנושות בפיגוע המשולב בי-ם ומתה מפצעיה. לפני שנפגעה - הספיקה לפתוח באש. לוחמת נוספת במצב קשה. "מנעו פיגוע גדול". נתניהו מכנס דיון ביטחוני

רב-שוטר הדר כהן

מתה מפצעיה רב-שוטר הדר כהן, לוחמת מג"ב שפצעה בפיגוע הירי והדקירה שאירע מוקדם יותר היום בעיר העתיקה בירושלים. הלוחמת, בת 19 מאור יהודה התגייסה למשמר הגבול לפני כחודשיים, והותירה אחריה הורים, אח ואחות. היא הנרצחת ה-31 בגל הטרור האחרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעה זו מכנס ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון ביטחוני בהשתתפות שרים בקבינט, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וראש השב"כ יורם כהן בעקבות הפיגוע בשער שכם. בשלב זה הוחלט להטיל כתר על העיירה קבטיה ליד שכם, ממנה יצאו שלושת המחבלים שביצעו את הפיגוע. בנוסף נבחנות אפשרויות צבאיות נוספות להתמודדות עם התקפות הטרור שהולכות ומחריפות.

כהן וחברתה לצוות הלוחמים נפגעו בפיגוע משולב שבוצע בידי שלושה מחבלים סמוך לשעה 14:10. מצבה של הפצועה השנייה, בת 19, מוגדר קשה. במשטרה הבהירו כי הלוחמות פעלו כנדרש. "הן מנעו בגופן פיגוע הרבה יותר קשה וגדול", אמר תנ"צ אבשלום פלד, סגן מפקד מחוז ירושלים. 

זירת הפיגוע בי-ם, היום

מבירור של השתלשלות האירועים עולה כי כהן הספיקה לפתוח באש לעבר המחבלים בטרם נפגעה בראשה מירי. הדר הגיעה לבית החולים הר הצופים לאחר שנפצעה בפיגוע באורח אנוש, שם נלחמו הרופאים על חייה במשך שעות ארוכות, עד שנאלצו לבסוף לקבוע את מותה.

הפיגוע התרחש כאשר צוות של לוחמי משמר הגבול, שהיה מורכב ממפקד הכח בליווי הדר כהן ולוחמת נוספת, הבחינו בשלושה צעירים בשער שכם שעוררו את חשדם. הצוות ניגש אל החשודים על מנת לבדוק אותם, כשלפתע שלפו נשק אוטומטי מסוג קרל גוסטב וסכינים והחלו לבצע ירי ולדקור את הלוחמות.

מפקד הכח, יחד עם כח נוסף שהיה במקום, ביצעו ירי וחיסלו את המחבלים. מתחקור ראשוני בזירה עולה כי המחבלים נשאו על גופם גם מספר מטעני צינור ותכננו לבצע במקום פיגוע גדול בהרבה, פיגוע שנמנע לבסוף בזכות החתירה למגע התגובה המקצועית של הלוחמים.

המפקד של הדר שיחזר את רגעי הפיגוע: "כשביקשתי תעודות מזהות אחד מהם שלף נשק והכה אותו בראשי. הוא דרך את הנשק ורגע לפני שלחץ על ההדק נתתי לו מכה, דרכתי את הנשק ויריתי בו. כשהסתובבתי ראיתי מחבל נוסף עם סכין. שלפתי אקדח ויריתי בו".

סנ"צ שלומי יוסף, מפקד הגדוד בו שירתה הלוחמת שנרצחה, סיפר כי הדר פעלה בגבורה ובנחישות. "הדר בפעולה הירואית הספיקה לדרוך את נשקה ולחסל את המחבל שדקר את חברתה", אמר. "מחבל שלישי שהגיע מאחור פתח לעברה בירי ופצע אותה קשה מאוד".

בנוגע לביקורת שהושמעו על הצבתה של כהן במקום כה רגיש, חודשיים בלבד לאחר גיוסה, השיב תנ"צ יוסף כי הלוחמות היו מיומנות ומלוות בכוח וותיק. "שתי הלוחמות מוצבות עם לוחם ותיק שמכיר את הגזרה עם עוד שוטרים", ציין מפקד הגדוד. "הן מיומנות להיתקל באירועים מהסוג הזה והן הגיבו בהתאם, בנחישות ובגבורה".

שלושת המחבלים הם תושבי קבטיה וג'נין שבצפון השומרון. כעת נבחנת השאלה איך שלושתם הצליחו להגיע משם עם נשק עד ללב לבה של ירושלים.

סגן מפקד מחוז ירושלים במשטרה, תנ"צ אבשלום פלד, ציין כי מדובר בעליית מדרגה בגל הטרור האחרון. "מהאמל"ח שהיה על המחבלים ניתן להבין שהם תכננו פיגוע משולב וקשה יותר", אמר תנ"צ פלד. "בהיבט של החימוש זאת עליית מדרגה. שוטרי מג"ב שהחשידו אותם מנעו פיגוע משולב וקשה הרבה יותר".