"המטרה הייתה לרצח מתנחלים; אני יריתי באישה": עדויות רוצחי בני הזוג הנקין נחשפות

יותר מחודש לאחר הרצח המזעזע של בני הזוג הנקין לעיני ילדיהם, נחשפות העדויות של המחבלים שירו בשניים למוות. לדבריהם, ההחלטה על ביצוע הפיגוע התקבלה לאחר השריפה בה נהרגו שלושה מבני משפחת דוואבשה: "סיכמנו שעלינו לעשות משהו כנקמה, המטרה הייתה לפגוע במתנחלים - הגבר והאישה התעמתו איתנו"

"המטרה הייתה רצח מתנחלים כדי לנקום": היום (שני), כחודש לאחר פיגוע הירי, הותרו לפרסום העדויות של חוליית המחבלים שנעצרה. אחד החשודים, יחיא חג' חמד, אמר בחקירתו במשטרה: "אני משתייך לארגון חמאס מלפני שנתיים ועד ליום זה". בתחילה לדבריו פעל לבד ולאחר מכן חבר לפעילים נוספים. הוא משך כספים מחשבונו האישי על מנת לרכוש נשק "כדי לעסוק בפעילות הצבאית כנגד מטרות ישראליות" - פעולה שהפכה לבסוף לרצח בני הזוג לעיני ילדיהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות רצח שלושת בני משפחת דוואבשה בכפר דומא החליטו החבורה לנקום: "אנחנו יחד סיכמנו ואמרנו שעלינו לעשות משהו כנקמה על הפיגוע כנגד משפחת דוואבשה". לאחר מספר ימים סיכמו מספר פעילים על פעולה בה יירו לעבר מטרה ישראלית: "הפעיל האחר הסביר לי איך לירות ונתן לי את הנשק בשקית". בחקירה אחרת הוא ציין כי החולייה גם שקלה לחטוף מתנחל לצורך הפיגוע.

חברי החולייה שנעצרו

"הדת שלנו אוסרת על רצח ילדיהם"

את הרצח של בני הזוג הוא תיאר בשפה יבשה ומצמררת: "ראינו רכב ישראלי בצבע לבן, ביקשתי מסמיר לעקוף את הרכב ובעת שהוא עקף את הרכב אני יריתי. אני זוכר שיריתי 10 או 15 כדורים ירי אוטומטי לכיוון הרכב הישראלי. אותו רגע הרכב הישראלי בו נהג אזרח יהודי נעצר, וגם אנחנו נעצרנו. אני ירדתי מהרכב עם הנשק, אני הוצאתי את המחסנית והכנסתי את המחסנית השנייה והלכתי אל האישה שישבה בסמוך לנהג".

לדבריו, האישה - נעמה הנקין ז"ל - לא הייתה פצועה בשלב זה: "ראיתי שנהג הרכב הישראלי (איתם הנקין ז"ל) התחיל להתעמת עם כרם, אני יריתי מספר כדורים לעברו. הנשק היה במצב אוטומטי. אני לא זוכר כמה כדורים יריתי לכיוון האיש שנהרג במקום, וגם תוך כדי הירי אני פגעתי בכרם בכדור שפגע בכף יד שמאל שלו. אני הותקפתי על ידי האישה, שגם יריתי מספר כדורים לעברה, והרגתי אותה במקום".

משפחת הנקין

"לא מתחרט על הרצח"

העדות מבהירה גם כיצד ילדי משפחת הנקין לא נפגעו: "ראיתי שבתוך הרכב היו שלושה או ארבעה ילדים, אך אני לא יריתי לכיוון שלהם אז עלינו אל הרכב ונסענו". הוא הדגיש כי הירי בוצע מטווח אפס "כדי להיות בטוח שאני רצחתי אותם". בחקירה אחרת הסביר מדוע לא ירה בילדים: "דת האסלאם אוסרת על כך, כלומר רצח ילדים. האופי שלי לא מאפשר לי להרוג תינוק או לפגוע. בדת שלנו גם אומרים דם תחת דם, וכדי שהמתנחלים יבינו שכל דבר שהם עושים יש לו מחיר, כך שבעתיד הם יחשבו מאה פעמים לפני שהם יעשו משהו נגד הפלסטינים".

היורה השני, כרם, נפצע כאמור מהירי של חברו. אחד מאנשי חמאס התקשר אל יחיא לאחר האירוע: "אמרתי לו שאני הייתי יחד עם החברה שלי, נשתה קוקטייל. הוא הבין אותו רגע שעשינו את הפיגוע בהצלחה". בהמשך כיסה אחד מחברי החולייה את לוחיות הזיהוי של הרכב בנייר דבק ושם מדבקה של מונית על צד הרכב בתקווה לחמוק מהחקירה.

עוד הוא סיפר בחקירה כי בתחילת שנת 2015 הוא כתב מכתב התאבדות לאמו: "אמרתי שאני מצטער ואני נהרגתי כשהיד, באם אני אמות תוך כדי פיגוע שהוריי ייראו את זה - אבל בסוף קרעתי אותו". את חקירתו סיכם יחיא במילים הבאות: "אני לא מתחרט וגם איני מצטער על רצח האנשים, כי בעיניי האנשים שרצחתי אותם אינם אנשים חפים מפשע".

חבר חולייה אחר סיפר בחקירתו כי שימש כתצפיתן וסייע בהשגת הרכב. בניגוד ליחיא הוא הביע צער על המעשים: "אני מאוד מתחרט על מה שקרה איתי. הייתי פזיז מאוד והרגש ניצח אותי". כמו כן הוא תיאר מעורבת ענפה של תשתית חמאס בתכנון הפיגוע, כולל לחץ מצד אנשי הארגון המתגורירם בחו"ל והעברות כספים.

על פי הודעת השב"כ לאחר מעצר החשודים, חברי החולייה היו מעורבים בשבועות שקדמו לפיגוע בשני פיגועי ירי ללא נפגעים: בפיגוע לעבר רכב ישראלי בסמוך לכניסה לקדומים ב- 30.8.15 נפגע רכבו של רונן אדרי, תושב שבי שומרון, ממספר קליעים. למרבה המזל לא היו באירוע זה נפגעים בנפש. פיגוע נוסף בוצע אף הוא באזור.