הנגבי ואלקין: "לא בטוח שאובמה מחויב לישראל בעניין האירני"

אובמה אמנם מנסה לשנות את הרושם לפיו הוא לא עומד לצד ישראל במהלך ביקורו, אבל סגן שר החוץ זאב אלקין וח"כ צחי הנגבי לא ממש מאמינים לו: בראיון לחדשות 2 הבוקר הביעו השניים ספק שהנשיא האמריקני מחויב לישראל בנושא האירני: "הוא לא אמר אמירה ממוקדת ורצינית בנושא"

רבים אמנם נשבו בקסמו של הנשיא אובמה במהלך ביקורו בישראל והוא אף זכה לתשואות רמות כמעט על כל אמירה שלו בנאום אמש בבנייני האומה, אבל ישנם גורמים בכירים במערכת הפוליטית שעדיין - לא ממש מאמינים לו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ח"כ צחי הנגבי, שכיהן בעבר כיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, הודה כי הוא איננו מאמין שהנשיא אובמה באמת מחויב לישראל בכל האמור לטיפול בסוגיית הגרעין האירני. "לא נאמר דבר בנושא האירני שיש בו מימד יותר מחויב במידה והסנקציות ייכשלו", אמר הנגבי במשדר בחדשות 2.

"אני מפקפק במידת אופן הטיפול בסוגיה הזו על ידי הנשיא. הצהרותיו בישראל בנושא הזה שכל האופציות מונחות על השולחן היו אנמיות וכלליות", הוסיף חבר הכנסת מהליכוד והדגיש כי זו האמירה הכי מעורפלת שניתן לומר בנושא החשוב. "יש דברים קצת יותר מחייבים שהוא היה יכול לומר ולא אמר. ארה"ב לא מרגישה מחויבת לפעולה צבאית נגד טהרן בעת הזו ואובמה לא יכול 'לשעבד' את עצמו לאמירה כזו בזמן שהוא כאן", סיכם הנגבי.

עם זאת, ח"כ הנגבי הביע אופטימיות בכל האמור להכרזות הנשיא בסוגיה הפלסטינית: "אובמה לא דרש לחדול לחלוטין מהתיישבות - בניגוד להצהרות של מזכירת המדינה לשעבר הילארי קלינטון בקדנציה הקודמת, שאמרה שארה"ב לא תסכים אפילו לא ללבנה אחת בה ייעשה שימוש לבנייה בשטחים", אמר הנגבי.

"אובמה לא הטיל וטו על תקיפה ישראלית"

סגן שר החוץ זאב אלקין הביע עמדה דומה בכל האמור לגישתו של אובמה ומחויבותו לנושא האירני: "הנשיא לא אמר דבר על דדליין. אמירה כללית על מחויבות לפעול בנושא האירני היא כזו שלא ניתן לפרוט אותה אחר כך למעשים. אם לא קובעים את הקו האדום - בוודאי אחרי השלב של העשרת אורניום, מדובר בסיכון אדיר", הזהיר אלקין.

עם זאת, אלקין סבור כי בדבריו של אובמה התחולל שינוי שהגדיר 'דרמטי'. לדבריו, אובמה לא סתר את הצהרות נתניהו שישראל חופשית להגן על עצמה: "הנשיא אמריקני הסכים עם זה, אם כי עשה זאת בצורה רפה. מי שאומר בחדרי חדרים 'שלא תעזו לתקוף בלעדיי' ומצהיר פומבית דברים אחרים - זה מה שמוכיח שהוא לא מטיל וטו על פעולה ישראלית אפשרית בעתיד", סיכם אלקין.

אלקין פקפק גם ב"התחממות" לכאורה שנרשמה ביחסים האישיים בין נתניהו לאובמה כתוצאה מהביקור: "אני לא יודע אם הם הפכו לחברים הכי טובים בעולם, אבל אין ספק שראינו כמה שינויים לטובה. הנבואות השחורות שאובמה יתנקם בנתניהו אמנם התבדו, אבל אני חש שאובמה תמיד נוהג באותה שיטה בנאומיו - הוא מדבר לציבור הישראלי כמו שהוא מדבר לציבור האמריקני, וכך הוא נוהג גם במגרש הפוליטי בארצו", אמר אלקין.

בכל האמור לסוגיה הפלסטינית הצביע סגן השר על מה שלדעתו הוא שינוי גדול בעמדת אובמה: "האמירה שלו שלא צריכים להיות תנאים מוקדמים לפתיחה במשא ומתן מדיני ושהקפאת בנייה בהנתחלויות רק תעכב שיחות שלום היא שינוי של 180 מעלות בעמדתו ומבטא התקרבות לעמדה הישראלית".