חיבק את רה"מ, נישק את פרס - וטס

שלושה ימים של ביקור היסטורי הסתיימו בטקס מצומצם וסמלי בנמל התעופה בן גוריון, בסופו המריא נשיא ארה"ב ברק אובמה במטוס ה"אייר פורס 1" לירדן. היום עוד ערכו אובמה וראש הממשלה נתניהו פגישה ממושכת בארבע עיניים. מסכמים ביקור

מסכמים ביקור - הרבה מחמאות, מעט ביקורת ונשיא כובש אחד: לאחר הביקורים המרגשים בהר הרצל וב"יד ושם" וביקור קצר בכנסיית המולד בבית לחם, ללא נוכחות המצלמות שליוו אותו במהלך כל שהותו בישראל, נמצא כעת נשיא ארה"ב ברק אובמה בנמל התעופה בן גוריון שם יתקיים טקס פרידה קצר ומצומצם יותר מהמתוכנן. כאן בחדשות 2 ליווינו את הביקור ההיסטורי, בשלושה ימים של שידורים מיוחדים ממוקדי הביקור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עקב מזג האוויר האביך באזור ירושלים, בנמל התעופה בן גוריון נערך כאמור לנשיא אובמה טקס פרידה מצומצם ולא כפי שתוכנן במקור. עוד לפני הטקס הקצר, נפגשו הנשיא פרס, ראש הממשלה נתניהו ואובמה ב"חדר וי.איי.פי נייד" מיוחד שהובא לנמל התעופה בשל הרוחות העזות במקום. מדובר, אגב, באותו החדר שהובא למעבר כרם שלום ביום שחרורו של גלעד שליט.

בטרם עזב את ישראל נפרד הנשיא אובמה מהסגל של ראש הממשלה הממשלה נתניהו, של בית הנשיא ושל השגרירות האמריקנית, שליוו אותו לאורך כל הביקור. לגיל שפר ראש הסגל, וללירן דן ראש מערך ההסברה, אמר הנשיא האמריקני "תודה ידידי על העבודה הקשה, תמשיך כך". אובמה עצר לחבק, להצטלם ולדבר דקות ארוכות עם משפחתו של דן שפירו, שגריר ארצות הברית בישראל. רגע לפני שעלה למטוס ה"אייר פורס 1", התחבק נשיא ארצות הברית עם נתניהו והחליף איתו מילים אחרונות. את נשיא המדינה שמעון פרס, נישק אובמה לשלום.

הקונסטרוקציה שנבנתה בנתב"ג סמוך למטוסו של אובמה קרסה עקב הרוחות. ניצב ניסים מור, ראש אגף מבצעים במשטרה, סיפר על השינוי הלא צפוי בתוכניותיו של הנשיא. "בתכניות המבצעיות לקחנו בחשבון את האופציה שאנשי הנשיא ייאלצו לנסוע ברכב, בין אם בגלל מזג האוויר, תקלה טכנית או צורך ביטחוני", סיפר ניצב מור. "אנחנו כבר עם הפנים לחגי ניסן שלפנינו".

אובמה ונתניהו, היום (אבי אוחיון לע"מ)

בבית לחם תלו תקוות בביקור אובמה: "רוצים שיסייע לאנשים באזור" 

טרם הגיעו לכנסיית המולד, קיים אובמה פגישה עם ראש הממשלה נתניהו במלון המלך דוד בירושלים, וארוחת צהריים משותפת. הפגישה בין השניים התארכה מעבר לצפוי, מה ששיבש את לוח הזמנים המתוכנן בקפידה. בבית לחם פגש אובמה מנהיגים של הכנסייה הנוצרית, על שפע פלגיה.

הארכיבישוף מיטרי ראהד מכנסיית המולד אמר שהוא מקווה שביקורו של הנשיא האמריקני ימשוך את תשומת ליבו של העולם למצבם של הנוצרים באזור: "אני מקווה שהביקור בבית לחם יסייע לאנשים באזור, לכיבוד הערכים והזכויות שלהם, ערכים שהם למעשה - אמריקנים. חירות, חופש והזכות לבעלות על אדמות משלהם".

אובמה ונתניהו, היום (אבי אוחיון לע"מ)

גם ראש העיר בית לחם, וורה בבון, מקווה שביקורו של הנשיא ישפר את מצב העיר. היא אמרה, "הוא יראה בעצמו את הקשיים והמציאות של העיר במהלך הביקור שלו, הוא יראה איך אנחנו חיים כאן בעיר".

גם הסכסוך הישראלי-פלסטיני שאובמה החזיר לכותרות עלה בביקור. "נמאס לנו מהכלא העצום הזה", אמר תושב בית לחם אנטון חאזבון. "אם אתה רוצה לנוע בחופשיות כעולה רגל של כנסיית המולד, כרודף שלום, אתה צריך לחפש את המסר של השלום, צריך לפתוח את השטחים האלה למען השלום".

דורכים על תמונתו של אובמה בבית לחם (חדשות 2)

בימים האחרונים נתלו על קירות המסגדים בבית לחם כרוזים הקוראים לציבור להגיע להפגנות נגד הנשיא האמריקני, ומכנים אותו "ראש הכופרים". בבית ג'אלה התאגדו הבוקר כ-70 בני אדם והחלו להפגין נגד אובמה וארצות הברית. בשבוע האחרון התקיימו ברחובות בית לחם מספר הפגנות נגד הנשיא האמריקני. ביום שני השבוע תועדו צעירים כשהם שורפים כרזה ענקית הנושאת את תמונתו של ברק אובמה. אחד הצעירים זרק נעל לעבר הכרזה, ושאר הנערים החלו להצית אותה.

בהכנת הידיעה השתתפו אודי סגל, אוהד חמו, עמית ולדמן ויוסי זילברמן