פרס העניק עיטור לאובמה: "ידיד אמת"

שיא נוסף לביקור אובמה: הנשיא האמריקני הגיע לארוחת ערב חגיגית בבית הנשיא, בנוכחות 120 מוזמנים וקיבל את "עיטור החירות" ממקבילו הישראלי. אובמה הודה לפרס ואיחל לו בעברית: "עד 120"

לאחר נאום אובמה בבנייני האומה, מגיע הנשיא האמריקני ל"מסיבת הסיום" של הביקור בישראל. מחר ימריא אובמה לירדן אחרי ביקור בהר הרצל ויד ושם, אך הערב מצפה לו ארוחת הערב הממלכתית בבית הנשיא, בהשתתפות בכירי הממשל האמריקני ונציגי החברה הישראלית. באותו מעמד העניק הנשיא פרס לאובמה את "עיטור הנשיא" - האות הגבוה ביותר לנשיא, על תרומתו הייחודית לביטחון מדינת ישראל. את האירוע בבית הנשיא העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפתח דבריו התייחס הנשיא פרס לנאומו של אובמה בפני הסטודנטים בבנייני האומה: "התרגשתי מהדרך שבה דיברת אל לבם של הצעירים הישראלים. היום ראית כמה אותם צעירים, שתמיד מוכנים להגן על ארצם, משתוקקים לשלום". פרס התייחס בדבריו גם לירי הרקטות הבוקר לעבר שדרות: "אני שולח את אהבתנו לתושבי הדרום, שנושאים בנטל הכבד באומץ. היום, אויבי השלום דיברו בשפה היחידה שהם מכירים - שפת הטרור. אני משוכנע שביחד נביס את הטרור".

שותים לחיים, פרס ואובמה, הערב (לע"מ)
"ביקורך בישראל הוא אירוע היסטורי", המשיך הנשיא פרס, בטרם הכריז על הענקת העיטור. "זו זכות גדולה להעניק לך את העיטור הגבוה ביותר של מדינתנו. תקופת הנשיאות שלך הביאה את הקשר העמוק בין ישראל וארצות הברית לשיא חדש. העם בישראל מתרגש בעיקר מתרומתך הבלתי נשכחת לביטחוננו, להגנת השמיים, לשיתוף הפעולה בתחום המודיעין. העיטור הזה הוא מחווה למנהיגות שלך, לחוזקך, לעקרונות שלך, שאף פעם לא זנחת בשם הייאוש. עמדת ותמשיך לעמוד בתוקף לצד החזון שלך".

המנהיגים בשולחן ארוחת הערב (חדשות 2)

אובמה נפגש עם יחימוביץ', הערב (לע"מ)

מסיבת סיום, הערב בבית הנשיא (לע"מ)

אובמה לפרס: "עד 120"

עם תום דבריו ענד הנשיא פרס את המדליה לצווארו של אובמה, לקול תשואות הנוכחים. "זהו כבוד בלתי רגיל ואני לא יכול להיות נרגש יותר", הודה אובמה לנשיא פרס על קבלת הפנים שבה התקבל. "מדינת ישראל הייתה מטרת חייך", פנה ישירות אל הנשיא פרס. "נלחמת למען השלום ובנית את המדינה". בשלב זה הרים אובמה כוסית ואיחל לפרס בעברית "עד 120".

ארוחת הערב החגיגית כוללת רשימה של 120 מוזמנים, "אשר נבחרה בקפידה ומרכיבה פסיפס של החברה הישראלית". בין המשתתפים: נשיא בית המשפט העליון בדימוס מאיר שמגר, הנשיא לשעבר יצחק נבון, ראש עיריית שדרות דוד בוסקילה, הסופר דויד גרוסמן, כלת פרס נובל עדה יונת, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, נשיא ביהמ"ש העליון אשר גרוניס, נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, ראש המוסד תמיר פרדו, ראש השב"כ יורם כהן, מפכ"ל המשטרה רנ"צ יוחנן דנינו וכן ראשי כל העדות בישראל.

כבר בשעה 18:30 החלו להתאסף המוזמנים לקבלת פנים בבית הנשיא, על פני שטיחים אדומים שנפרסו מרחבת כניסת בית הנשיא ועד לאולם הבית. מבית הנשיא נמסר: "האורחים רמי הדרג הגיעו אל בית הנשיא בחליפות כהות ושמלות ערב". בשעה 19:45 צפוי אובמה להגיע לפגישה עם הנשיא פרס, שם הוא נועד גם עם יו"ר האופוזיציה המיועדת שלי יחימוביץ'. בשעה 20:05 יכנסו שני הנשיאים וראש הממשלה נתניהו אל ארוחת הערב, ולאחר מכן יישא הנשיא פרס נאום חגיגי. עם תום נאומו ייערך טקס הענקת "עיטור הנשיא".

"ברק אובמה הינו ידיד אמת של מדינת ישראל", נכתב בנימוקים להענקת העיטור. "כנשיא ארה"ב ידע לעמוד לצד ישראל תמיד בתקופות משבר. במהלך כהונתו תרם אובמה תרומה ייחודית ומשמעותית ביותר לביטחון ישראל, הן בהידוק שיתוף הפעולה האסטרטגי בין המדינות והן בפיתוח משותף של אמצעי לחימה להגנה מפני טילים וטרור. דוגמה בולטת לעשייה משותפת זו באה לידי ביטוי בפיתוח מערכת 'כיפת ברזל', שהצילה חייהם של רבים בישראל".

עיטור הנשיא הוענק לראשונה בשנה שעברה ביוזמתו של הנשיא פרס, והוא מוענק ל"יחידי סגולה שתרמו תרומה ייחודית ויוצאת דופן לתיקון עולם או לחברה במדינת ישראל ומהווים דוגמא ומופת ליזמות, חדשנות, יצירתיות וחזון". עם תום הטקס יישא הנשיא אובמה נאום חגיגי, ולאחר מכן תחל ארוחת ערב, שבסופה תיערך הופעה קצרה: ריטה תשיר בפני הנוכחים את "ירושלים של זהב", ודוד ד'אור ישיר Amazing Grace.

בשנה שעברה: אובמה העניק לפרס את מדליית החירות

בחודש יוני בשנה שעברה העניק הנשיא אובמה לשמעון פרס את מדליית החירות הנשיאותית - אחד משני העיטורים הגבוהים ביותר שבסמכות הנשיא האמריקני להעניק.הנשיא אובמה הציג את פרס כאיש של שלום: "הוא עשה כל כך הרבה במשך כל כך הרבה שנים כדי להביא שלום בזמננו, חברי שמעון פרס. פרס התחיל את הקריירה שלו ב-1947, ונבחר לנשיאות בגיל 83. הוא משרת את שתי האומות שלנו במשך 65 שנים. תחת בן גוריון, מאיר, בגין, רבין - כל המייסדים של מדינת ישראל. הערב יש לנו הזדמנות היסטורית להעניק את המדלייה לאב מייסד אמיתי".

מיד לאחר נאומו העניק אובמה את המדלייה לנשיא פרס. הנוכחים הרימו כוסית, ופרס - שנראה נרגש מהמעמד - ניגש לשאת את דבריו. "אדוני הנשיא, אני מודה על ההחלטה שלך להעניק לי את המדלייה. לקבל אותה זה כבוד, לקבל אותה ממך זאת פריווילגיה שאזכור לשארית חיי, תודה רבה", הודה הנשיא שמעון פרס כשהמדלייה על צווארו. "אני מקבל את המדלייה בשם אנשי מדינת ישראל, הם המקבלים האמיתיים של הכבוד הזה".

אובמה ופרס בבית הנשיא, אתמול (רויטרס)

מלכת היופי ונשיא ארה"ב (לע"מ)

"שרה ברק וביבי", ליד השולחן (לע"מ)

אובמה בישראל - סיקור מלא:

צפו: אובמה בבנייני האומה - הנאום המלא

אובמה אמר בעברית: "אתם לא לבד"

הפריע לאובמה: לשחרר את פלסטין"

לכבוד אובמה: טיפסו על גשר המיתרים

צפו: האנשים שמאחורי הביקור הנשיאותי

כך הכתבים הזרים מסקרים את אובמה

אובמה ונתניהו החליפו מתנות

יום ה': אילו כבישים ייסגרו היום לתנועה?

צפו: לוח הזמנים המלא ליום השני בישראל

בזמן ביקור אובמה: רקטות שוגרו לעבר הדרום