צפו: אובמה בבנייני האומה - הנאום המלא

נאום אובמה בבנייני האומה נחשב בעיני רבים לשיא הביקור של הנשיא האמריקני בישראל. אל מול קהל של סטודנטים נלהבים נשא אובמה נאום אוהד, מחבק וחם, למרות קריאת ביניים מסטודנט ערבי. "כל עוד אמריקה קיימת – אתם לא לבד", אמר לקול תשואות הקהל. צפו בנאום המלא

רגע השיא של ביקור נשיא ארצות הברית ברק אובמה בישראל היה, בעיני רבים, נאומו בפני סטודנטים בבנייני האומה בירושלים. 20 דקות לפני הזמן עלה הנשיא האמריקני לקול תשואות מחרישות אוזניים, ונשא נאום מחבק, אוהד, דרמטי, שאפילו כלל הערת ביניים אחת מהקהל. את הנאום העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט. צפו בנאום המלא:

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ציפיתי בקוצר רוח להזדמנות לדבר ישירות אליכם, העם בישראל, ובמיוחד לכל כך הרבה צעירים שנמצאים פה היום - לדבר על ההיסטוריה שהביאה אותנו הנה היום והעתיד שאתם תייצרו בשנים הבאות", פתח אובמה את דבריו.

"בכל צעד בדרך ישראל בנתה חברות עמוקה עם ארצי ארה"ב", המשיך אובמה. "הקשרים האלה התחילו רק 11 דקות לאחר עצמאות ישראל, כשארה"ב הייתה הראשונה להכיר במדינת ישראל. כפי שטרומן אמר בהחלטתו להכיר: אני מאמין שיש לה עתיד מזהיר לפניה. ביחד אנו חולקים את המחויבות לביטחון אנשינו ויציבות במזרח התיכון. אנו חולקים דגש על חיזוק מעמד הביניים. אבל מקור ידידותנו הוא מעבר לאינטרסים משותפים, כפי שהוא מעבר למחלוקות פוליטיות. ארה"ב היא מדינה של מהגרים. אמריקה מתחזקת על ידי גיוון ואמונה. אנו מאופיינים בשיח דמוקרטי. בישראל אנו רואים ערכים שאנו חולקים, כך כשמזהים מה מבדיל בינינו - זהו חלק חשוב בברית בינינו".

לאורך כל הנאום זכה אובמה למחיאות כפיים סוערות. לעתים יושבי האולם אף קצו לכבודו. "אי אפשר לקחת כמובן מאליו את ביטחון ישראל. אלו שדוחים את זכותה של ישראל להתקיים, יכולים באותה מידה להתכחש לשמש הזורחת ולאדמה שמתחת לרגליהם. היום אני רוצה להגיד לכם - כל עוד ארה"ב קיימת, "אתם לא לבד", אמר בעברית. השאלה היא: איזה עתיד ישראל מצפה לו. ישראל לא הולכת לשום מקום". 

בסיום נאומו פנה אובמה שוב אל הקהל הצעיר: "אתם, הצעירים, צריכים לכתוב את הפרק הבא בסיפור הגדול של האומה הגדולה הזאת. כנשיא מדינה שאתם יכולים לסמוך עליה כחברתכם הטובה ביותר, אני משוכנע שתוכלו לעזור לתקן את העולם הזה. זו העבודה שלכם, שלי, של כולנו, שאלוהים יברך אתכם, את ישראל וארה"ב".

 

אובמה בישראל - סיקור מלא:

צפו: אובמה בבנייני האומה - הנאום המלא

אובמה אמר בעברית: "אתם לא לבד"

הפריע לאובמה: לשחרר את פלסטין"

לכבוד אובמה: טיפסו על גשר המיתרים

צפו: האנשים שמאחורי הביקור הנשיאותי

כך הכתבים הזרים מסקרים את אובמה

אובמה ונתניהו החליפו מתנות

יום ה': אילו כבישים ייסגרו היום לתנועה?

צפו: לוח הזמנים המלא ליום השני בישראל

בזמן ביקור אובמה: רקטות שוגרו לעבר הדרום