אובמה: הפלסטינים זכאים למדינה

יו"ר הרשות הפלסטינית ונשיא ארה"ב במסיבת עיתונאים משותפת: "הפלסטינים זכאים לסיום הכיבוש", אמר אובמה שגינה את ירי הרקטות לישראל והדגיש את הצורך בשיחות שלום. אבו מאזן: אי אפשר לעשות שלום בכוח ובכיבוש. הצטרפו לשידור החי

המסע של אובמה נמשך: הנשיא האמריקני הגיע בשעות הצהריים לרמאללה שם נפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן לשיחה שעסקה בעיקר בנושאים המדיניים ובניסיון לחדש את המשא ומתן עם ישראל. "לפלסטינים מגיע לסיים את הכיבוש ולחיות בכבוד", הדגיש אובמה. "מגיעה להם מדינה משלהם". את הביקור הנשיאותי אנו מעבירים בשידור חי במהלך כל היום באתר חדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אובמה הבהיר כי הוא מחוייב לפתרון שתי המדינות, אך הדגיש את הצורך בשיחות ישירות בין שני הצדדים. "זאת המתכונת להסדר אפשרי, שני הצדדים יוכלו לעשות יחד את הזינוק הנדרש", הבהיר הנשיא. "האזור כולו יוכל להרוויח מהסדר כזה".

אובמה התייחס גם לנושא ההתנחלויות, לדבריו הוא הבהיר לראש הממשלה נתניהו כי המשך הפעילות ההתנחלותית אינו מקדם את הניסיון להשיג שלום. "זה לא דבר שניתן לפתור ברגע", הבהיר אובמה שהדגיש את הצורך לפתוח בשיחות ישירות. "אם לא נקיים משא ומתן ישיר לא נוכל להתקדם כלל".

גם הירי לעבר הדרום הוזכר בנאומו של הנשיא האמריקני ברמאללה. אובמה גינה את הפרת השקט בידי החמאס והבהיר את הצורך של הפלסטינים באיחוד פנימי כדי להתקדם לעבר מגעים עם ישראל. "אי אפשר להגיע לשלום כשטילים עפים לישראלים מהתקרה", הדגיש אובמה.

"לצעירים הישראלים והפלסטינים מגיע עתיד טוב יותר", הדגיש הנשיא האמריקני שנראה כי הוא שוקל את מילותיו היטב במהלך הנאום. "אני פוגש את הצעירים האלה וחושב על בנותיי שלי ועל התקוות שאני מאחל להן".

יו"ר הרשות הפלסטינית היה הראשון לשאת דברים, הוא הודה לאובמה על הגעתו ועל התמיכה שלו במאבקו של העם הפלסטיני. "אנחנו מקווים שיגיע בקרוב היום שבו נוכל לנהל חיים נורמלים על אדמתנו העצמאית עם הבירה ירושלים", טען אבו-מאזן.

"הדור שמקבל את פניך היום מקווה להשיג את הזכויות הבסיסיות ביותר שלו - עצמאות ושלום", הדגיש אבו-מאזן. "אנחנו משוכנעים שעשיית שלום מחייבת לא רק אומץ מדיני אלא גם דורש כוונות טובות. אי אפשר לעשות שלום בכוח , בכיבוש, בגדרות, בהתנחלויות ובהתנכלות לזכויות הפליטים".

אבו-מאזן: "ההתנחלויות הן המכשול בדרך לשלום"

"המכשול - ההתנחלויות", אבו-מאזן (חדשות 2)

"כולם רואים בהתנחלות יותר ממכשול בדרך לפתרון שתי המדינות, לא נוותר לעולם על התפיסה הזאת ואאנחנו מקווים שממשלת ישראל תאזין לעמדות שלנו", טען יו"ר הרשות הפלסטינית שגם הזהיר כי הדור הפלסטיני הצעיר מתחיל לאבד עניין ואמון בפתרון שתי המדינות.

מיד עם תום מסיבת העיתונאים יצא הנשיא אובמה, באמצעות הרכבים המשוריינים שהוטסו במיוחד לטובת האירוע למרכז העיר שם ייפגש עם מספר צעירים פלסטינים. בהמשך יחזור עם מסוקו לישראל, אז בשעה 17:00 יקיים את הנאום המרכזי של ביקורו בבנייני האומה בירושלים.

אובמה בישראל - הסיקור המלא:

לכבוד אובמה: טיפסו על גשר המיתרים

צפו: האנשים שמאחורי הביקור הנשיאותי

כך הכתבים הזרים מסקרים את אובמה

אובמה ונתניהו החליפו מתנות

יום ה': אילו כבישים ייסגרו היום לתנועה?

צפו: לוח הזמנים המלא ליום השני בישראל

בזמן ביקור אובמה: רקטות שוגרו לעבר הדרום