עזב את רמאללה וחזר לירושלים

יו"ר הרשות הפלסטינית ונשיא ארצות הברית נפגשו לפגישה ארוכה ובסיומה קיימו מסיבת עיתונאים משותפת. "אי אפשר לעשות שלום בכוח, בכיבוש, מעצרים והתנחלויות", אמר אבו מאזן. אובמה: "לפלסטינים מגיעה מדינה משלהם"

הנשיא האמריקני ברמאללה, היום (חדשות 2)

כשברקע ירי הרקטות הבוקר מרצועת עזה לעבר יישובי הדרום - נחת הנשיא האמריקני ברק אובמה ברמאללה לביקור היסטורי בשטחי הרשות הפלסטינית. בתום הביקור הוא יצא מרמאללה ושב לירושלים, לקראת נאומו בבנייני האומה. את הביקור הנשיאותי ברשות הפלסטינית העברנו בשידור חי באתר חדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אזור המוקטעה שהתמרק בימים האחרונים לכבוד הביקור הפך לסטרילי כמעט לחלוטין כשאלפי אנשי כוחות הביטחון הפלסטיני נפרסו על הצירים המובילים למקום - זאת למרות שהנשיא הגיע למקום באמצעות מסוקו. למגינת ליבם של הפלסטינים, אובמה לא יבקר בקברו של יאסר ערפאת ויתמקד בשעות הספורות של הביקור במקום בניסיון להגיע להסכמה באשר ללוחות זמנים לקיום משא ומתן מדיני.

השטיח האדום נפרס כשעה קלה לפני הגעת הנשיא כשברקע מתארגנת תזמורת המשטרה הפלסטינית שתנגן את ההמנונים. מסוקים ראשונים של המשלחת האמריקנית כבר נחתו בשעות הבוקר במקום כדי להביא את שאר אנשי הצוות.

קבלת פנים פלסטינית, הבוקר (חדשות 2)

את המפגש פתח טקס קבלת הפנים ברחבת המתחם - שם קיבל את פניו של אובמה יו"ר הרשות אבו-מאזן. אובמה פגש לראשונה את בכירי הנהגת הרשות ולחץ את ידיהם. לאחר מכן החלה הפגישה בארבע העיניים בין הנשיא האמריקני לאבו-מאזן. השניים כינסו מיד לאחר מכן מסיבת עיתונאים משותפת בה התייחסו לניסיונות לחדש את המסע ומתן עם ישראל.

אובמה התייחס טען כי לפסלטינים מגיעה מדינה משלהם אך לא דרש הקפאה בהתנחלויות. הנשיא האמריקני הבהיר במהלך נאומו כי על הצדדים לפתוח בשיחות ישירות על מנת לקדם את התהליך. "זאת הדרך היחידה להתקדם במשא ומתן", הדגיש.

היום השני לביקור אובמה באזור נפתח עם הדיווח על נפילת הרקטות ביישובי הדרום. גורמים מדיניים בישראל אמרו בתגובה כי ישראל לא תהיה מוכנה לעבור בשתיקה על הניסיון לפגוע באזרחים חפים מפשע. אובמה גינה את הירי והבהיר כי לא ניתן לקיים דיאלוג כל עוד נמשך האיום על חייהם של ישראלים.

לאחר מכן המשיך אובמה באמצעות הרכב המשוריין שהובא במיוחד לאירוע למרכז העיר שם נפגש עם מספר צעירים פלסטינים.

לחיצת יד ידידותית (חדשות 2)

ברשות חששו היום מהפגנות ואבטחו בצורה הרמטית את צירי התנועה המרכזיים. למרות זאת, צפויה להתרחש היום הפגנה בגדה המערבית נגד אובמה בשל תמיכתו בישראל. "הוא תומך בפרויקטים הישראלים הרבה יותר מזו מהתמיכה בפלסטינים, אנו לא רוצים אותו כאן", אמר אחד המפגינים סעאד ג'אסר, "אנחנו לא שמחים מהביקור הזה".

רגע השיא - אחר הצהריים: הנאום בבנייני האומה

בשעה 17:00 יחל מה שצפוי להיות רגע השיא של ביקור אובמה - הנאום בבנייני האומה בירושלים. בנאום, עליו שקדו בשבועות האחרונים מיטב מכותבי הנאומים של הנשיא - הוא צפוי להתייחס לשורה של נושאים מהותיים אך כרגיל להדגיש את המחויבות של ארה"ב לישראל ואת הקשר הבלתי ניתן לערעור בין המדינות.

הנשיא ימשיך לאחר מכן לפגישה עם האנשים המייצגים אותו בישראל - נציגי השגרירות בקונסוליה האמריקנית. במקום נרשמת בשבועות האחרונים התרגשות גדולה לקראת הביקור, לאחרונה אף הועלה סרטון לעמוד הפייסבוק של השגרירות ובו נראים ישראלים המברכים את הנשיא לקראת ביקורו.

אובמה בישראל - סיקור מלא:

לכבוד אובמה: טיפסו על גשר המיתרים

צפו: האנשים שמאחורי הביקור הנשיאותי

כך הכתבים הזרים מסקרים את אובמה

אובמה ונתניהו החליפו מתנות

יום ה': אילו כבישים ייסגרו היום לתנועה?

צפו: לוח הזמנים המלא ליום השני בישראל

בזמן ביקור אובמה: רקטות שוגרו לעבר הדרום