רובוט ומצה: סיור אובמה במוזיאון ישראל

יומו השני של הביקור הנשיאותי החל הבוקר במוזיאון ישראל - שם ערך אובמה סיור בצוותא עם ראש הממשלה נתניהו. אובמה התרשם מהפיתוחים הטכנולוגיים הישראלים ושוחח עם המפתחים בחביבות. בהמשך היום צפוי הנשיא להמשיך בטיסה לרמאללה לפגישה עם יו"ר הרשות הפלסטינית. הצטרפו לשידור החי

יומו השני של הנשיא האמריקני בישראל החל עם הדיווח על הירי לעבר יישובי הדרום - זמן קצר לאחר מכן יצא אובמה מהסוויטה במלון המלך דוד לסיור מיוחד ואינטימי במוזיאון ישראל בבירה. את הביקור הנשיאותי במוזיאון ישראל העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה נתניהו, הידוע באיחוריו היה דווקא זה שהקדים הבוקר והגיע לפני הנשיא. דקות לאחר מכן הגיעה השיירה המאובטחת למקום, השניים הצטלמו והחלו בסיור המיוחד באגף "היכל הספר" - שם צפו במגילות הגנוזות וזכו להסבר מבכירי המוזיאון.

אובמה, חובב היסטוריה מוכר, התפעל מאוד מהתצוגה. למארחיו אמר כי המגילות מרשימות מאוד והתעניין בדרך בהן נשמרו. מנכ"ל המוזיאון הסביר לו שבזכות התנאים הסביבתיים שבו נמצאו המגילות - במערות והרחק מאור יום, הצליחו לשרוד את הזמן הרב שחלף.

משם המשיך אובמה לתערוכה טכנולוגית במוזיאון המציגה את הישגיה של ישראל בתחום. בין הפיתוחים שפגש הנשיא רובוט בצורת נחש שנועד לסייע בחיפוש אחר נפגעים באתרים שנפגעו באסון. מכשיר שנועד לסייע לנהגים להתמודד עם קשיי הדרך וגם את מכשיר ה-Re-Walk שמאפשר לנכים המשותקים בכסא גלגלים ללכת על רגליהם באמצעים טכנולוגים.

אובמה שהתרשם במיוחד בהפיתוח האחרון, התעניין במצבם של הנסיינים של ה-Re-Walk ואף ביקש מהם להציג בפניו את היכולת שלהם ללכת בכוחות עצמם. ראדי, אחד מעובדי החברה שהציג בפניו את המכשיר, סיפר לו שהצליח להשתתף במרתון תל אביב שהתקיים בשבוע שעבר ואף סיים את אחד ממסלוליו בתוך 4 שעות.

בין האורחים שהגיעו למקום היה גם הזמר והשחקן דודו פישר שבירך את אובמה על הגעתו לישראל ואף שר לו בהפתעה את השיר "עושה שלום במרומיו" בעברית. אחדים מהאנשים שהתקבצו במוזיאון הצטרפו לזמר, בעוד לנשיא האמריקני שנראה מעט מובך מהשירה הפומבית שהחלה במקום, נותר רק להגיד בתגובה לפישר כי "הוא שר יפה".

אובמה מקבל הסברים, הבוקר (חדשות 2)

אובמה עבר בין שלל המוצגים בתערוכה - נפגש עם המנכ"לים השונים של החברות המייצרות את הפיתוחים, התעניין ושאל שאלות לגביהם. לכל אורך הדרך ליווה אותו ראש הממשלה נתניהו ועזר בהסברים על המוצג בפניהם. לקראת תום הסיור הצטרף אל השניים גם נשיא המדינה שמעון פרס שהסביר לאובמה על יוזמות היי-טק שונות המשלבות ערבים-ישראלים בשוק העבודה הטכנולוגי. סטודנטית מנצרת ואיש היי-טק ממזרח ירושלים סיפרו לו על פועלם והשתלבותם בתחום.

בין היתר זכה אובמה לפגוש רובוט-מלצר שהגיש לו מצה, מחשב שפועל ללא הצורך בהקלדה, רכב חשמלי שמתדלק בים ופיתוחים נוספים במהלך סיורו במוזיאון.

בהמשך עלה אובמה על המסוק שהובא לישראל במיוחד - עימו המריא לרמאללה לביקור ברשות הפלסטינית. הנשיא האמריקני ייפגש שם עם יו"ר הרשות אבו-מאזן ועם שורה של בכירים פלסטינים נוספים. הוא צפוי לדון עימם על הנושאים הבוערים ובראשם הניסיונות לחדש את המשא ומתן עם ישראל.

רגע השיא: הנאום בבנייני האומה

זמן קצר לאחר מכן יחזור הנשיא לישראל ובשעה 17:00 יחל מה שצפוי להיות רגע השיא של ביקורו - הנאום בבנייני האומה בירושלים. בנאום, עליו שקדו בשבועות האחרונים מיטב מכותבי הנאומים של הנשיא - הוא צפוי להתייחס לשורה של נושאים מהותיים אך כרגיל להדגיש את המחויבות של ארה"ב לישראל ואת הקשר הבלתי ניתן לערעור בין המדינות.

הנשיא ימשיך לאחר מכן לפגישה עם האנשים המייצגים אותו בישראל - נציגי השגרירות בקונסוליה האמריקנית. במקום נרשמת בשבועות האחרונים התרגשות גדולה לקראת הביקור, לאחרונה אף הועלה סרטון לעמוד הפייסבוק של השגרירות ובו נראים ישראלים המברכים את הנשיא לקראת ביקורו.

בערב: עיטור הנשיא ומופע של ריטה

יומו של אובמה עוד רחוק מסיום בשלב זה ובשעה 19:50 הוא יגיע פעם נוספת לבית הנשיא - אז יעניק לו פרס את עיטור הנשיא - האות הגבוה ביותר הניתן וזאת על תרומתו לביטחון מדינת ישראל. פרס יענוד את המדליה על צווארו של אובמה והשניים צפויים לשאת דברים בטקס מצומצם.

אובמה יוכל בשלב זה להתרווח בכסאו לקראת ארוחה חגיגית בהשתתפות רשימה של 120 מוזמנים שנבחרו בקפידה. ביניהם נשיא בית המשפט העליון בדימוס מאיר שמגר, הנשיא לשעבר יצחק נבון ושורה של נציגים של החבר'ה הישראלית.

אובמה יסיים יום ארוך נוסף בישראל בצפייה בחלק האומנותי של הערב עם הופעה קצרה של הזמרת ריטה שתשיר את "ירושלים של זהב", ובהופעה של דוד ד'אור שישיר באנגלית את השיר Amazing Grace.

אובמה בישראל - סיקור מלא:

לכבוד אובמה: טיפסו על גשר המיתרים

צפו: האנשים שמאחורי הביקור הנשיאותי

כך הכתבים הזרים מסקרים את אובמה

אובמה ונתניהו החליפו מתנות

יום ה': אילו כבישים ייסגרו היום לתנועה?

צפו: לוח הזמנים המלא ליום השני בישראל

בזמן ביקור אובמה: רקטות שוגרו לעבר הדרום