אובמה ונתניהו החליפו מתנות

ראש הממשלה נתניהו והנשיא אובמה החליפו מתנות ביניהם כבר אמש, שלא על פי כללי הטקס. הנשיא אובמה אמר לנתניהו כי את המתנה שקיבל – שבב עליו מוטבעות מגילות העצמאות של ישראל וארה"ב – הוא מתכוון לשמור, בניגוד לחלק מהמתנות האחרות שהוא מקבל. נתניהו קיבל מאובמה חתיכת עץ מבית הכנסת העתיק ביותר בארה"ב

אובמה ונתניהו בבית רה"מ, אמש (רויטרס)

הנשיא אובמה העניק מתנה לראש הממשלה נתניהו: חתיכת עץ מבית הכנסת העתיק ביותר בארה"ב שעליו חרוטות המלים של ג'ורג' וושינגטון. נתניהו הפנה את תשומת לבו של הנשיא שמדובר באותם מלים ממש שנחרטו באמצעות ננו-טכנולוגיה על שבב זעיר שניתן לנשיא כשי מטעם ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כחלק מהאווירה הידידותית והחברית בין נתניהו ואובמה הגיע אמש במהלך ארוחת הערב את המתנה שהביא לנתניהו שלא על פי כללי הפרוטוקול. הנשיא אובמה אמר לנתניהו שלא את כל המתנות שהוא מקבל הוא שומר, אבל את זו הוא מתכוון לשמור.

בשבוע שעבר פורסם כי לאחר מחשבה מרובה במשרד ראש הממשלה, הוחלט מה יעניק ראש הממשלה נתניהו לנשיא ארה"ב אובמה בביקורו בישראל: ננו-שבב מצופה זהב בגודל 0.04 מ"מ מרובע ובתוכו מוטבעות בעומק 0.00002 מ"מ מגילות העצמאות של ישראל וארה"ב זו לצד זו.

המתנה שהעניק נתניהו לאובמה (תקשורת ראש הממשלה)

"המתנות מסמלות את הקשר העמוק בין ישראל לארה"ב"

המגילות הוטבעו באמצעות קרן מרוכזת של יונֵי גליום. ננו-השבב הונח על אבן מירושלים מתקופת בית שני (המאה הראשונה לפני הספירה עד המאה הראשונה אחרי הספירה) ששימשה לאטימת כלי חרס שאחסנו נוזלים ובשמים. המתנה פותחה במכון ראסל ברי למחקר בננו-טכנולוגיה בטכניון.

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי המתנה הייחודית מסמלת את המסרים המרכזיים של הביקור: "הקשר האיתן והעמוק בין ישראל וארה"ב והערכים המשותפים למדינות. הקשר בין אלפי השנים של עם ישראל לארץ ישראל, והמובילות הטכנולוגית של מרכזי המחקר והפיתוח הישראלים".

בשנת 2008 כשביקר בישראל נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש העניק לו אז ראש הממשלה אהוד אולמרט אופני הרים, מאחר ושני האישים הינם חובבי כושר וספורט, וגם הינם חברים אישיים. בוש מספר כי הוא נוהג לרכב על האופניים שקיבל במתנה מראש ממשלת ישראל גם היום, בחוותו שבטקסס.

אובמה בישראל - הסיקור המלא:

מלכת היופי: אולי אלמד את אובמה עברית

העולם מדווח: הכוכב בארץ הסקפטית

צפו: טקס קבלת הפנים המלא בנתב"ג

יאיר נתניהו לאובמה: אבא לא רוצה שאכנס לפוליטיקה

אובמה נחת בישראל ודיבר בעברית: "טוב להיות שוב בארץ"

אובמה הסיר את הז'קט - נתניהו אחריו

ביקור אובמה: באנימציה הכל ורוד

הווידאופדיה: מי אתה ברק אובמה?