אובמה: יש עוד זמן לפתרון דיפלומטי מול אירן; נתניהו: ישראל יכולה להגן על עצמה בעצמה

בתום פגישה של יותר מ-3 שעות קיימו אובמה ונתניהו מסיבת עיתונאים שעסקה בעיקר בנושא האירני, הנשק הכימי בסוריה והמו"מ מול הפלסטינים. הנשיא האמריקני: יש עוד זמן לפתרון דיפלומטי מול אירן, ראש הממשלה: הם מתקרבים לקו האדום. צפו בנאומים

אירן, סוריה, הפלסטינים וחיזוק הקשר הביטחוני: בתום פגישה שארכה יותר משלוש שעות קיימו ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא האמריקני ברק אובמה מסיבת עיתונאים מיוחדת במעון ראש הממשלה בירושלים ודנו בנושאים הבוערים שעל סדר היום. כאן בחדשות 2 באינטרנט אנו מעבירים עדכונים ושידורים חיים לאורך כל ביקור אובמה בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הייתה לנו הזמנות להתחיל לדבר על נושאים מגוונים שהם קריטיים למדינות שלנו", פתח נתניהו והדגיש: "הדבר המרכזי הוא אירן ועתירתה להשגת נשק גרעיני. הנשיא, אמרת שתמנע מאירן להשיג נשק גרעיני, אני מעריך את עמדתך בעניין הזה. אני מעריך שפעלת כדי לחתור תחת האיום הזה דרך דיפלומטיה וסנקציות גוברות.

"למרות המאמצים המשותפים וההצלחה שלך להביא את הקהילה הבינלאומית דרך אירן דיפלומטיה וסנקציות לא הצליחו לעצור את אירן מנשק גרעיני ודעתי היא שצריך להוסיף איום צבאי ממשי לזה.

"בהקשר הזה אני רוצה להודות לך שוב שישראל יכולה להגן על עצמה בעצמה. אני מעריך באופן עמוק את המילים האלה, כי הן קשורות לטרנספורמציה של העם היהודי. רק לפני שני דורות היינו עם בלי הגנה אל מול מי שרצה להשמיד אותנו, היום יש לנו גם את הזכות והיכולות להגן על עצמנו", אמר נתניהו, "אני יודע שאתה תעריך שאנחנו לעולם לא ניתן את הזכות הזו להגן על עצמנו גם לידיה הטובה שלנו - ואין לנו ידידה יותר טובה מארה"ב".

מחויבים לפתרון שתי המדינות

ראש הממשלה ציין שהשניים דנו בין היתר גם בהתפתחויות המדאיגות בסוריה. "יש לנו מטרה משותפת לראות סוריה יציבה שתיוולד מההרס והחורבן בשנתיים האחרונות. יש לנו את הנחישות למנוע מארסנל של נשק כימי ליפול לידי טרוריסטים. אני בטוח שהדרך הכי טובה לעשות זאת זה לעבוד עם ארה"ב ועם עוד מדינות באזור".

לאחר מכן התייחס נתניהו לנושא המדיני. "אני רוצה להיות ברור: ישראל מחויבת לפתרון של שתי מדינות לשני עמים", הדגיש, "אנו מושיטים את ידינו לשלום. אני מקווה שהביקור יעזור לנו לעבור לדף חדש עם הפלסטינים. בואו נשב לשולחן המשא ומתן, נניח את התנאים המוקדמים ונעשה פשרה היסטורית שתסיים את הסכסוך אחת ולתמיד".

הנשיא האמריקני הודה לראש הממשלה ולמשפחתו על קבלת הפנים ובירך אותו על הרכבת הממשלה. "קשה להתחרות באינטנסיביות של הכנסת אבל זה מעיד כמה בועטת וחיה הדמוקרטיה הישראלית", אמר אובמה וסיפר על יחסיו עם נתניהו: "נפגשנו בפעם העשירית ובילינו יותר זמן מכל מנהיג אחר, וזה מראה על הקרבה והעמוק וההיקף של הקשר בינינו".

הסיוע הביטחוני יורחב

אובמה הדגיש פעם נוספת את הקשר בין שתי המדינות. "המחויבות שלנו לביטחון ישראל היא הבטחה. גם נתניהו יסכים - התמיכה של אמריקה מעולם לא הייתה גדולה יותר. הקשר מעולם לא היה חזק יותר", הדגיש ופירט: "כחלק מהתמיכה שלנו בביטחון ישראל החלטנו להתחיל לדבר על הרחבת הסיוע הביטחוני לישראל, ההסכם הוא עד 2017, אנו מדברים על להרחיב את זה. אני שמח להצהיר שאין שום הפרעה לתקציב למימון של כיפת ברזל. ישראל תקבל 200 מיליון דולר בשנה הזאת ונעבוד עם הקונגרס על מימון נוסף".

הנשיא האמריקני הביע סיפוק מדבריו של נתניהו בנוגע לסוגיה הפלסטינית. "אני מקבל בברכה את הדברים של ראש הממשלה", אמר, "מחר אדבר עם אבו מאזן והייה לי עוד מה לומר בנושא הזה. בשלב הזה אני רוצה לומר שחשוב שתהייה מדינה יהודית לצד מדינה ריבונית פלסטינית. אני חושב שבשנה שעברה הייתה נקודה חשובה, שנה שבה לא היה ישראלי שנהרג מפיגוע טרור שיצא מהגדה המערבית. זו תזכורת שלישראל יש אינטרס שתהיה רשות פלסטינית חזקה ויציבה".

קבלת פנים חמה. אובמה והילדים (רויטרס)

הנשק הכימי בסוריה משנה את כללי המשחק

בהתייחסו לטלטלה במזרח התיכון אמר אובמה כי "ברור לנו שמול תהפוכות האזור צריך לדאוג לביטחון ישראל. ארה"ב תומכת בעם המצרי והתקדמותה לדמוקרטיה ואנו דואגים למנוע מחמאס להתחזק. בכל הקשור לסוריה, ארה"ב ממשיכה לעבוד עם בעלות ברית ועם האופוזיציה שם כדי לקדם את סופו של בשאר אסד ולהפסיק את האלימות מול העם הסורי".

הנשיא האמריקני החריף את הטון בהתייחסו לנשיא הסורי. "אסד איבד את הלגיטימיות שלו בכך שהוא תוקף את העם שלו כמעט עם כל נשק קונבנציונלי כולל סקאד", אמר, "אנו שותפים לדאגה הישראלית של סכנה שיעבור נשק כימי לטרוריסטים בחיזבאללה. משטר אסד חייב להבין שהוא יהיה אשם ואחראי למה שקורה".

"בכל הקשור לנשק כימי בסוריה", הוסיף אובמה, "אנו קודם כל נבדוק אם היה שימוש כזה. יש אזור מלחמה בסוריה עכשיו, הגיע מידע, אבל אנו רוצים לוודא שאנו יודעים בדיוק מה קרה - מה אפשר להוכיח. הוריתי לצוותים שלי לבדוק עם מדינות האזור וארגונים בינ"ל כדי לבדוק מה קרה והאם נחצה הקו האדום. אני אעיר שכרגע בלי שיש לי את כל העובדות, אנו יודעים שלממשל הסורי יש יכולת לתקוף בנשק כימי, אנו יודעים שיש אנשים בממשל הסורי שהביעו נכונות להשתמש בנשק כימי אם צריך כדי להגן על עצמם. אני מאוד סקפטי בטענות שכביכול המורדים הם אלה שהשתמשו בנשק כימי. כל מי שמכיר ויודע על המאגרים הכימיים, היה מטיל תהיות לגבי היכולת של המורדים לבצע כזו תקיפה. הנקודה שלי היא שברגע שאדע את העובדות, זה משנה את כללי המשחק".

גם הסכנה האירנית עלתה על הפרק. "הסכמו שאירן גרעינית תהיה סכנה לאזור, סכנה לעולם וסכנה קיומית לישראל", אמר אובמה, "המטרה ברורה: אין מדיניות הכלה, לא נסבול הדבר הזה. המטרה שלנו למנוע מאירן נשק גרעינית, מעדיפים לפתור דיפלומטית ויש זמן לעשות זאת. המנהיגים של אירן חייבים להבין שהם חייבים לעמוד בדרישות והקהילה הבינלאומית תמשיך להפעיל לחץ. נמשיך לדון בעניין הזה מקרוב עם ישראל ואני אדגיש: כל האופציות על השולחן. נעשה הכול כדי שאירן לא תשיג את הנשק הכי חמור. שום אתגר לא יהיה קל צריך אומץ ונחישות.

"אין פער מאוד גדול בהערכות של המדינות שלנו על איפה אירן נמצאת כרגע. אני חושב שמה שביבי מנסה לומר שכל מדינה צריכה לקבל את ההחלטות שלה בכל הקשור לפעולה הגדולה הזאת של פעולה צבאית וישראל ממוקמת אחרת בכל הנוגע למיקומה בעולם ולא הייתי מצפה שהוא ייתן את ההחלטה למדינה אחרת.

"אמרתי לנתניהו גם למנהיגי אירן: יש לנו זמן לפתור את זה דיפלומטית. השאלה היא האם המשטר באירן ייקח את ההזמנות הזו בשתי ידיים, האם יצעדו בדרך של דיפלומטיה זה אינטרס של כולם ולא רק של ישראל. גם האינטרס של העם האירני לסביים את זה דיפלומטית. האמת לאמיתה שהפתרון הכי יציב וארוך טווח לבעיה הזאת זו שתהייה החלטה של העם האירני שה לא נכון עבורם להגיע לנשק גרעיני ואם נשכנע אותם זה יהיה טוב גם לאירן כי זה יפרוץ בבידוד. אני לא יודע אם הם יהיו מוכנים לקחת את הצעד הזה. לא רק שאנו לא יכולים לוודא אלא לא לסמוך. יש עוד זמן לדיפלומטיה. נניח את כל האופציות על השולחן".

"מצטער שמישל לא הגיעה"

גורמים מדיניים מסרו כי אובמה ונתניהו ישבו יחד כשש שעות בסך הכל, ודנו בצורה מעמיקה ומקיפה בנושאים שעל הפרק - הגרעין האירני והמצב בסוריה. בנוסף החלו בשיח בנושא הפלסטיני לקראת נסיעת הנשיא אובמה לרמאללה הבוקר.

עם הגעתו לבית ראש הממשלה הודה אובמה למארחים והתנצל שרעייתו לא הצטרפה אליו לביקור. "מצטער שמישל לא יכלה לבוא. היא ממש רצתה להגיע", אמר לנתניהו ולשרה וקיבל מהם מתנות, בין היתר גם המבורגר מפלסטיק לכלב בו.

מוקדם יותר נפגש אובמה עם הנשיא פרס בבית הנשיא. השניים נשאו הצהרות משותפות באווירה חיובית. "יש לי אמונה רבה שהחזון שלך יכול להתקבל במזרח התיכון", אמר פרס לאובמה, "הגעת לכאן עם רקורד מאוד מרשים. באופן אישי, אתה חבר יקר. במשך ימים ארוכים ולילות חסרי שינה דאגת למדינה שלנו ולעתיד שלנו. יש לנו חזון ממשותף - להביא שלום מהר ככל שאפשר".

לאחר מכן, התייחס פרס לבעיות הביטחוניות המאיימות על ישראל והעולם. "הסכנה הגדולה ביותר היא אירן גרעינית, כך אמרת וכך אתה מתנהג. אנחו מאמינים במדיניות שלך - לנסות את הכול באמצעים לא צבאיים, תוך הדגשה שכל האפשרויות מונחות על השולחן. אנחנו לא רוצים להכיל את אירן אלא לעצור את אירן".

פרס לאובמה: נלך איתך לאורך כל הדרך

באשר לסוגיה הפלסטינית, אמר פרס כי "הסכמנו כבר שהמטרה היא פתרון של שתי מדינות. אין אופציה טובה יותר. אנחנו מתייחסים לאבו מאזן כאל פרטנר למאמצים לעצור את הטרור ולהביא שלום. חמאס נשאר ארגון טרור שמכוון לעבר חפים מפשע. בגבולנו הצפוני, השלוחה של אירן, חיזבאללה מכוונת את נשקה לעבר אזרחינו ולעבר אנשים חפים מפשע בעולם כולו. חיזבאללה גם תומך ברצח העם הברוטלי של אסד בסוריה.

"לצערנו הסכנה של הנשק הכימי עדיין קיימת ואנו חוששים שייפול בידי טרוריסטים ויוביל לאסון גדול. הייתה כוונה להביא אביב לעולם הערבי. זה יביא מחר טוב יותר אנחנו מתפללים למחר טוב יותר. אסור שרואה השחורות הם אלו שינחילו את הדרך. אין דרך אחרת לשפר את העתיד, אין מנהיג נכון יותר ממך. נלך איתך לאורך כל הדרך", סיכם פרס.

העץ של אובמה בבית הנשיא (רויטרס)

אובמה: לישראל אין שותף טוב יותר מארה"ב

גם אובמה לא חסך שבחים מעמיתו. "כבוד לי להיות עם אדם שהקדיש את חייו לביטחון ישראל. זו עבודה של דורות", החמיא. "הילדים בישראל רוצים להיות בטוחים וחופשיים מפגיעת רקטות, לקדם טכנולוגיות לבנייה ולא להרס. רוצים שלום וחופש מטרור. זה העתיד שהם ראויים לו וזה מפעל חייו של פרס.

"לשמעון פרס אין רק חזון, הוא גם פרקטי. חזרתי והדגשתי בפני הנשיא שלישראל אין שותף טוב ונאמן יותר מארה"ב למטרות הללו. אני מאמין שאם נדבוק ביחסים הטובים בין שתי המדינות נוכל להחלים את המדינה הזו ולתת לילדים של כולם את העתיד שהם ראויים לו. לא יכולתי לחשוב על שותף חכם ומקורי יותר ממך למאמצים הללו", אמר אובמה בסיום. 

אובמה בישראל - הסיקור המלא:

מה כתב אובמה בספר האורחים?

אובמה בישראל: הטקס המלא בנתב"ג

אובמה נחת בישראל ודיבר בעברית: "טוב להיות שוב בארץ"

אובמה הסיר את הז'קט - נתניהו אחריו

ביקור אובמה: באנימציה הכל ורוד

הווידאופדיה: מי אתה ברק אובמה?

צפו: המסוק של אובמה נחת בירושלים