הקצין שפגש את אובמה: "משהו של פעם בחיים"

חיילי כיפת ברזל שנפגשו עם אובמה בעת נחיתתו, לא הצליחו להסתיר את ההתרגשות. "הוא מאוד חייכן, זה כבוד גדול", סיפר לחדשות 2 באינטרנט אחד הקצינים. מי שנפגש איתו היו החיילים והקצינים המצטיינים של המערך. "אתם עושים עבודה נפלאה", הוא החמיא להם

רגע לאחר שנחת בנתב"ג, נפגש נשיא ארצות הברית ברק אובמה עם לוחמי מערך כיפת ברזל, שמתפעלים את המערכת שממומנת ברובה על ידי מדינתו. מי שנפגש איתו הם חיילים וקצינים מצטיינים ממערך ההגנה האווירית של צה"ל, שהתכוננו מבעוד מועד למפגש המרגש. סוללת כיפת ברזל הובאה לנתב"ג מטעמי אבטחה, ולכן הנשיא האמריקני לא נלקח לצפות באחת בשטח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה מפגש של פעם בחיים להיפגש עם כזאת אישיות. הוא מאוד חייכן ואמר כמה הוא מעריך את העבודה שלנו", סיפר לחדשות 2 באינטרנט רב-סרן גיא מחלב, קצין טכני של סוללה א' במערך כיפת ברזל. לדבריו, הנשיא האמריקני אמר הרבה מילים חמות על החברה שמייצרת את כיפת ברזל.

הוא סיפר כי מדובר בכבוד גדול בשבילו ובשביל החיילים שהיו איתו: "לא הייתה הכנה מוקדמת אינטנסיבית, כל אחד הביא את האני שלו - זה מרגש במילה אחת, כבוד גדול בשתי מילים".

עם נחיתתו, סקר אובמה סוללה של "כיפת ברזל" אשר הוצבה עבורו במקום במיוחד. רק בקיץ האחרון חתם הנשיא אובמה על חוק להרחבת שיתוף הפעולה הביטחוני בין ארה"ב לישראל והכריז על הקצאת עשרות מיליוני דולרים לפרויקט. "אתם עושים עבודה נפלאה", אמר לחיילים הנשיא אובמה. 

"אתם עושים עבודה נפלאה". אובמה והחיילים (חדשות 2)

אובמה: "טוב להיות שוב בארץ"

הנשיא האמריקני ירד ממדרגות המטוס לקראת השעה 12:30 לאחר שנשמעו ההימנונים של שתי המדינות, עלה על הפודיום הקטן שהוכן עבורו והפתיע בעברית רהוטה: "טוב להיות שוב בארץ", אמר מנהיג המעצמה החזקה ביותר בעולם. אובמה הדגיש בנאומו את המחויבות ואת הקשר העז בין שתי המדינות. "הברית בינינו הופכת אותנו לחזקות יותר - היא ניצחית", הדגיש.

"כשהתחלתי את כהונתי השנייה כנשיא, הודעתי שזוהי תחנתי הראשונה, ולא במקרה", הדגיש אובמה. "הרוחות החדשות באזור מביאות תקווה וגם סכנות. אני רואה בביקור הזדמנות לחזק את הקשר בינינו".

דקות קודם לכן נפתחה דלת המטוס - הנשיא ניפנף בידו לקהל הרב שהתקבץ סביב, ופגש את הנשיא פרס וראש הממשלה נתניהו שהמתינו לו בקצה השטיח האדום. "טוב לראות אותך שוב", אמר לנתניהו. "נהדר להיות פה שוב", אמר אובמה לפרס.

אך נראה שאובמה לא הצליח לשכוח את צרותיו מבית. "זה טוב להתרחק קצת מהקונגרס", התבדח עם נתניהו בשיחה שאולי לא היתה אמורה להיקלט במיקופונים של כלי התקשורת. לאחר מכן המשיך ולחץ את ידיהם של שרי ממשלת ישראל, אובמה הראה כצפוי בקיאות רבה במכובדים שלחצו את ידו ושוחח מעט עם כל אחד ואחד מהם.

פרס: "תמיכתך בנו איתנה כסלע"

ראשון הנואמים היה הנשיא פרס שפנה אל מקבילו האמריקני ובירך אותו על הגעתו לישראל. "בעת שלום ובעת מלחמה, תמיכתך בנו איתנה כסלע", הודה פרס לאובמה. "העם בישראל ציפה לך ורוצה שתרגיש בבית".

ראש הממשלה נתניהו, שבכהונה הראשונה יוחסה לו מערכת יחסים לא פשוטה עם אובמה, עלה לאחר מכן לדוכן והודה לנשיא על החלטתו לבקר באזור. "בחרת לבוא לכאן בתחנה הראשונה שלך מחוץ לארה"ב, תודה על כך שאתה לצידנו", פנה נתניהו לעמיתו.

"אני מצפה לעבוד עמך בארבע השנים הבאות כדי שהברית תתחזק יותר", אמר ראש הממשלה נתניהו. "בביקור ההיסטורי הזה תהיה לך ההזדמנות לראות צד אחר של ישראל, תראה עבר הווה עתיד ואדמה קטנטנה כל כך שהתירה חותם גדול על ההיסטוריה".

נתניהו לא ויתר גם על חוש ההומור בנאום הקצר. הוא סיפר לאובמה כי צפה בריאיון עימו ששודר בערוץ 2 בו אמר כי היה מעוניין לטייל ברחובות תל אביב במסווה. "בחרנו לך כמה בארים בעיר והכנו לך שפם מזוייף", אמר ראש הממשלה לקול צחוקו של הנשיא.

לאחר שלב הנאומים, המשיך הנשיא בליווי ראש הממשלה וצמרת הביטחונית בישראל לסקירה של מערכת ההגנה האווירית כיפת ברזל, בה תמכו האמריקנים בשנים האחרונות באופן גורף. אובמה לחץ יד לכל אחד מהחיילים הצעירים שעמדו לפניו והציגו לו את המערכת ואף החליף מספר מילים איתם.

אובמה בישראל - הסיקור המלא:

אובמה הסיר את הז'קט - נתניהו אחריו

בתי הקפה בירושלים מחכים להזמנה נשיאותית

ביקור אובמה: באנימציה הכל ורוד

המשטרה פתחה מרכז מידע: "20 שיחות בדקה"

צפו: מסלול יומו הראשון של אובמה בישראל

אילו כבישים ייסגרו היום (רביעי) לתנועה

לו"ז צפוף, הסוגייה הדחופה - סוריה

גלעד שליט: "אובמה, שלח את אחינו יהונתן!"

הווידאופדיה: מי אתה ברק אובמה?

מבצע צבאי: כך יאובטח אובמה