אובמה בדרך לישראל: לו"ז צפוף, הסוגייה הדחופה - סוריה

קצת אחרי 12 בצהריים ינחת ה"אייר פורס 1" בישראל ומבטנו יגיח הנשיא האמריקני. על מה ידבר בסדרת הפגישות עם נתניהו, באילו אתרים יספיק לבקר ומה מצפים ממנו בישראל? סיקור מיוחד בחדשות 2

72 שעות עמוסות במיוחד מצפות לאיש החזק (לפחות מבחינה מדינית) בעולם: נשיא ארה"ב ברק אובמה ינחת בישראל מחר בצהריים, בפעם הראשונה כנשיא, ועד יום שישי ירוץ מפגישה לפגישה, מסיור לסיור - מדלג בין ירושלים לרשות הפלסטינית, ינסה בעיקר לעלות סוגיות על השולחן - כנראה שלא פתרונות.

המון נושאים חשובים יעלו לדיון, אבל העניין הדחוף ביותר והמרכזי הוא זה הסורי. ברק אובמה, בנימין נתניהו ושמעון פרס יחשבו יחד איך ניתן למנוע מארגוני הטרור שמשתלטים על סוריה להגיע אל הנשק הכימי של הנשיא בשאר אסד. נשק שעל פי הדיווחים שהגיעו היום מסוריה, הגיעו לידיהם של המורדים שכבר עשו בהם שימוש.

לזה כמובן יתווסף הדיון החשוב על הגרעין האירני. אובמה ועמיתיו ינסו לשרטט יחד את לוח הזמנים למניעת "אירן גרעינית".

הנושא המרכזי השלישי הוא הניסיון להניע תהליך מדיני בין ישראל לפלסטינים. מי שמונה לעסוק בסוגייה הוא מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שכבר נחת היום בישראל. קרי יתלווה לפגישותיו של אובמה, ואחרי קפיצה לירדן בסוף השבוע ישוב לכאן במוצאי שבת ויתחיל בניסיונות הגישוש בשטח.

מציאות מורכבת

גורמים מדיניים בירושלים מציינים כי "ראש הממשלה מעריך מאוד את העובדה שביקורו הראשון של ברק אובמה בקדנציה השנייה שלו הוא לישראל, שכן הוא מבטא את הקשר העמוק בין שתי המדינות".

זאת תהיה הפגישה ה-12 בין השניים, תשע מתוכן במסגרת תפקידיהם הנוכחיים. הגורמים הוסיפו כי בפגישות צפוי ראש הממשלה לבטא את הערכתו לסיוע האמריקני ליכולת של ישראל להגן על עצמה, ולא פחות מזה גם יבטא את הערכתו על האמירה הברורה של אובמה לפיה לישראל יש את הזכות להגן על עצמה בכוחות עצמה נגד כל איום.

"ההווה הוא המציאות המורכבת שישראל מתמודדת איתה מול אירן מתגרענת, סוריה מתבקעת ומזרח תיכון סוער", אומרים בירושלים.

בריאיון לרשת CNN אמר הלילה נשיא המדינה שמעון פרס כי הוא בטוח ללא כל צל של ספק כי אובמה לא יחשוש להשתמש בכוחות צבאיים בכדי למנוע מאירן פיתוח של פצצה גרעינית. "אני מאמין שארה"ב עוקבת היטב אחר התקדמותה של אירן", אמר פרס. "שנה היא רק הערכה. אם משהו יקרה מוקדם יותר, אני בטוח שנשים לב לשינוי".

לוז צפוף

כיאה לאמריקנים, לוח הזמנים של ביקור אובמה בישראל מתוכנן על הדקה. מטוס האייר פורס 1 ינחת בנתב"ג מחר ב-12:25 בצהריים, ואז יחל טקס קבלת הפנים.

אחרי טיסה קצרה לירושלים והתרעננות, ייפגש אובמה ב-16:00 עם הנשיא שמעון פרס. שעה וחצי אחרי - עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

ביום השני לביקור יסייר אובמה במוזיאון ישראל, יבקר ברמאללה ויאכל ארוחת ערב עם פרס ונתניהו. ביום שישי, שעות לפני המראתו לירדן, יבקר ביד ושם ובבית לחם, ייפגש שוב עם נתניהו ואז ינפנף לשלום ממטוסו.

אובמה בישראל - הסיקור המלא:

ג'ון קרי נחת בישראל

הכל מוכן: ישראל מחכה לאובמה

ביקור אובמה: הפקק מתחיל היום

כוננות אובמה: ההכנות - והגימיקים

הווידאופדיה: מי אתה ברק אובמה?

צפו: המסוק של אובמה נחת בירושלים

בית לחם: צעירים הציתו את תמונת אובמה

מבצע צבאי: כך יאובטח אובמה

במיוחד לכבוד ביקור אובמה: כיפת ברזל תוצב בנתב"ג?

דגלים ומנקים: י-ם נערכת לאובמה

לקראת אובמה: בעזה מבטיחים הסלמה

15,000 שוטרים יאבטחו את אובמה

לראשונה: הנשיא אובמה יבקר בישראל