ג'ון קרי נחת בישראל

מזכיר המדינה האמריקני הגיע ארצה כדי ללוות את הנשיא אובמה בביקורו הרשמי בארץ הקודש. לא ברור עדיין מהן תכניותיו של מזכיר המדינה, שצפוי לשוב לכאן גם במוצאי שבת במסגרת קידום תהליך השלום, אבל ביקורו גורם כבר בשעה זו לשיבושי תנועה באזור ירושלים

הסנונית הראשונה לביקורו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה כבר כאן: מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נחת הערב בנמל התעופה בן גוריון, משם המשיך למלון המלך דוד בירושלים. לרגל הגעתו של קרי כביש מס' 1 (ירושלים-תל אביב), נחסם לתנועה לסירוגין מנתב"ג לירושלים למשך כשעה וחצי, ומעט לפני השעה 18:00 נפתח בחזרה לתנועה. בשני הכיוונים נרשמו עומסי תנועה כבדים מאוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קרי ילווה את הנשיא אובמה במהלך ימי הביקור הרשמי שלו בישראל, ממחר ועד לצהרי יום שישי. בתום הביקור יעזבו שני האישים את ישראל וימשיכו לביקור בירדן הסמוכה. כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2 באינטרנט, מזכיר המדינה האמריקני יחזור לישראל יום וחצי לאחר סיום הביקור הנשיאותי וייפגש שוב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לארוחת ערב רשמית כדי להאיץ את החזרה למשא ומתן עם הפלסטינים.

המלך עבדאללה: "יחסיי עם נתניהו השתפרו מאוד"

על רקע הביקורים החשובים השבוע, שהעניק מלך ירדן עבדאללה השני למגזין האמריקני "אטלנטיק" ריאיון בו דיבר על יחסיו עם ראש הממשלה נתניהו וישראל, והעריך כי פתרון שתי המדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני הולך ומתרחק. "יחסי עם ראש הממשלה הישראלי נתניהו השתפרו מאוד", העיד עבדאללה. "יש בינינו שיחות ודיונים מאוד משמעותיים. חל שיפור גדול באמון בינינו ואנו מקיימים ערוץ תקשורת רציף", הוסיף המלך הירדני.

עוד הוסיף המנהיג הירדני כי יש לו הערכה גדולה לנתניהו כיוון שהוא מכיר בתרומתו לייצוב המצב המדיני בירדן. עם זאת, עבדאללה לא הביע אופטימיות באשר לסיכויי פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

"יחסינו השתפרו מאוד". עבדאללה ונתניהו (רויטרס)

"לא בטוח שאפשר עוד לממש את פתרון שתי המדינות"

לדברי המלך, שנחשב לאחד התומכים המובהקים בפתרון שתי המדינות בגבולות 67, נראה כי הסיכויים למימוש אותו פתרון הולכים ומתרחקים - ונראה שאפילוכבר לא קיימים. "ייתכן שזה כר מאוחר מדי בשביל ליישם את הפתרון הזה", אמר עבדאללה."חלק ממני מאוד מודאג מכך שכבר החמצנו את האפשרות לממש אותו", הוסיף ואמר כי את דאגתו ניתן לבטא במילה אחת - "ישראטין", שלמעשה מגלמת מצב בו תתקיים מדינה אחת ללא פתרון.

"אם ישראל לא תמהר לחתור לפתרון עם הפלסטינים ולכונן מדינה יהודית לצדמדינה פלסטינית, הבחירה שלה בעתיד תהיה בין אפרטהייד לדמוקרטיה", הזהיר המנהיג הירדני. "הדרך היחיד לכונן בארץ ישראל מדינה יהודית היא שתהיה בה מדינה ליהודים - ומדינה לפלסטינים. המדינה היהודית תחול על החלק הישראלי", אמר המלך.

את השאלה האם הנשיא אובמה שיגיע מחר לביקור באזור עובד על פתרון כולל לסכסוכי המזרח התיכון הגדיר עבדאללה כ"שאלת מיליון הדולר". "זו כהונתו השנייה ועכשיו לו את הניסיון והידע הדרושים על מנת לכונן תוכנית שלום", אמר. האם אפשר להשיג שלום בתוך ארבע שנים? נראה שזו ההזדמנות האחרונה".