תעודת זהות: מי אתה ברק אובמה?

מהילדות בהוואי והנתק עם האב הקנייתי, דרך שנות הנעורים הסוערות ומערכת היחסים עם מישל, ועד לזינוק המטאורי כל הדרך לחדר הסגלגל שבבית הלבן. צפו בווידאופדיה המיוחדת של חדשות 2 באינטרנט על נשיא ארה"ב ברק אובמה

הנשיא ה-44 של ארה"ב ברק חוסיין נולד ב-4.8.1961 בהונולולו, בירת הוואי, לאב שעל שמו נקרא שהיה רועה צאן במקצועו. ברק חוסיין האב נולד למשפחה מוסלמית בקניה, וכשהגיע להוואי הכיר שם את מי שלימים תהיה אמו של הנשיא - אן, אמריקנית-לבנה ילידת קנזס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אביו של אובמה נהרג ב-1982, אך גם עד אז היה בין השניים קשר רופף ביותר. כשהיה בן שלוש התגרשו הוריו של הנשיא, ולפי הביוגרפיה שכתב - פגש באביו רק פעם אחת, כשביקר אותו בעת שהיה בן 10. שנים אחר כך הוא יצא לקניה בניסיון להתחקות אחר שורשי משפחתו: בעקבות זאת, הוא פרסם את ספרו - "חלומות של אבי" - שהפך לרב מכר.

כשהיה בן 6, לאחר הגירושים, עבר אובמה יחד עם אמו ובעלה החדש לג'קרטה בירת באינדונזיה. באותו הגיל הוא חי לצד אחותו למחצה, מאיה, ונחשף לשתי תרבויות: הוא למד בבית ספר קתולי פרטי, ובמקביל בבית ספר ממשלתי שחינך ברוח האיסלאם - הדת השלטת במדינה שבה התגורר.

האישה שאיתו

בין החוויות שתיאר מתקופת שהייתו באינדונזיה: אכילת בשר כלב ונחש, טיפוח חיית מחמד בדמות קוף שנקרא "טאטא" ובילוי בקרב חברים שכינה שנים מאוחר יותר "פרחחי רחוב".

למרות המסורת השמרנית בארצות הברית, הודה אובמה כי כשהיה צעיר התנסה בשימוש בסמי מריחואנה וקוקאין. כשנשאל בריאיון האם גם "לקח לריאות" השיב בלב שלם: "כן, הבנתי שזה, בעצם, הרעיון בכך". אירוע "נועז" שבו השתתף היה מסיבת הרווקים שערך גיסו - עוד טרם היבחרו למשרה ציבורית. עם זאת, הדגיש אובמה כי מיהר לעזוב את המקום עוד טרם הגיעה החשפנית.

לקראת סוף שנות ה-80 החל אובמה ללמוד משפטים באוניברסיטת "הרווארד" היוקרתית. אחרי שהשלים את לימודיו עקר לשיקגו והתמקד בעבודתו כעורך דין בההגנה על עובדים שסבלו מאפליה, מובטלים שפונו מבתיהם ואחרים. משם הוא עשה את הצעד הראשון שלו בפוליטיקה האמריקנית - כשמונה לסנאט של מדינת אילינוי.

את רעייתו, מישל, הכיר אובמה כשזו הייתה מנהלת שלו במשרד עורכי הדין שבו התמחה. לימים העיד כי בדייט הראשון שלהם צפו יחדיו בסרט "עשה את הדבר הנכון" של ספייק לי. לשניים יש שתי בנות, סשה ומליה, וכלב שעונה לשם בו.

לתודעה העולמית הוא פרץ כאשר גבר על הילרי קלינטון ונבחר למועמד המפלגה הדמוקרטית לבחירות לנשיאות ארצות הברית . ב-4.11.2008 בעזרת הרבה מאוד קסם האישי והבטחה לשינוי, אחרי שמונה שנות שלטונו של ג'ורג' בוש ובתחילתו של משבר כלכלי, כשאמריקה שקועה בשתי חזיתות רחוק מהבית - אפגניסטן ועירק - אובמה גבר על המועמד הרפובליקני החזק ג'ון מקיין ועשה היסטוריה: הנשיא האפרו האמריקני הראשון של ארצות הברית.

ב-10.12.2009, בטרם סיים את שנתו הראשונה בבית הלבן, כבר זכה אובמה בפרס נובל לשלום. במהלך כהונתו הראשונה הצליח אובמה להעביר את הרפורמה במערכת הבריאות למרות ההתנגדות העזה מצד בית הנבחרים, כפי שהבטיח במהלך הקמפיין שלו. בתשעה עשר באוגוסט 2010 סימן לעצמו הנשיא האמריקני עוד וי, עם הוצאות הכוחות מעירק.

בין המשבר הכלכלי לחיסול בן לאדן

בעיני רבים, בעיקר אמריקנים, את ההישג הגדול שלו רשם אובמה בשניים במאי 2011 עם חיסולו של אוסמה בן לאדן, מנהיג ארגון הטרור אל-קאעידה והאיש שאחראי בין היתר על פיגועי אחד עשר בספטמבר.

מנגד, אמריקה נותרה עם אותו משבר כלכלי, החוב לאומי הרקיע שחקים ושווקים ולמרות שהגיש את ידו לעולם המוסלמי בנאום שנשא ב-4 ביוני 2009 באוניברסיטת קהיר במצרים הנהגתה של אמריקה בעולם המוסלמי נחלשה על רקע אירועי האביב הערבי וגל המחאות האלימות.

למרות הירידה בפופולאריות ולאחר מאבק לא פשוט, הבטיח לעצמו אובמה כהונה נוספת בבית הלבן. ב-6.11.2012 הוא גבר על נציג המפלגה הרפובליקנית מיט רומני ונבחר לקדנציה שנייה כנשיא ה-44 של ארצות הברית.