פוטין נגד הפעולה בלוב: "ההתערבות במדינות זרות - טנרד אמריקני"

על רקע המשך התקיפות מהאוויר בלוב, כינסו הבוקר מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ומזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא מסיבת עיתונאים משותפת. "אנחנו עושים כמיטב יכולתנו לשים קץ לקרבות בלוב", אמר מזכ"ל האו"ם, כשמוסא לצידו. ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין דווקא התנגד: "אין הצדקה לפעולה צבאית"

ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין יוצא בביקורת חסרת תקדים נגד פעולת המערב בלוב: בדומה לקדאפי, השווה היום פוטין בין הפעולה "שחר האודיסאה" למבצעי הצלבנים בימי הביניים. לדברי פוטין, ממשלו של קדאפי הוא אמנם לא דמוקרטיה - אבל זה בהחלט לא מצדיק פעולה צבאית.

מהפכה בלוב: כל העדכונים 

האיש החזק ברוסיה הפנה גם ביקורת נגד ארצות הברית ואמר שההתערבות בענייניהן הפנימיים של מדינות זרות הפך להיות "טרנד במדיניות החוץ האמריקנית". בנאום שנשא מול עובדי תעשיית הנשק הוסיף פוטין כי "האירועים בלוב מוכיחים עד כמה רוסיה צריכה לחזק את מערכות ההגנה השלה".

רוסיה נעדרה מההצבעה באו"ם על לוב בסוף השבוע, ההחלטה שקראה להכריז על המדינה כאיזור אסור לטיסה, כדי להגן על האזרחים מכובד משקלו של קדאפי וכוחותיו.

יורים באזרחים ברחובות מיסרטה

נמשכים הקרבות העקובים מדם - למרות הפצצות המערב: המורדים בלוב מדווחים כי כוחותיו של קדאפי משתמשים באזרחי העיירות הסמוכות לעיר מיסרטה כמגנים אנושיים. המורדים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי אתמול נהרגו בקרבות במיסרטה כשמונה אנשים.

תושבי מיסרטה מספרים כי אנשי-קדאפי חמושים, לבושים בבגדים אזרחיים, נמצאים במרכז העיר, 200 ק"מ מזרחה מטריפולי הבירה. לדבריהם, צלפים עומדים על הגגות ויורים בכל אדם שמתקרב. עד ראייה במיסרטה אמר לרשת האמריקנית CNN כי כוחות קדאפי גורמים ל"הרס מוחלט". "משטחים את מיסרטה בזמן שאנחנו מדברים. קדאפי משתמש בטנקים וצלפים כדי להטיל טרור על העיר. הם יורים באנשים ברחוב הראשי וברחוב האחורי".

באן ומזכ"ל הליגה הערבית במסיבת עיתונאים מיוחדת

על רקע המשך התקיפות של מדינות המערב בלוב, כינסו הבוקר מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ומזכ"ל הליגה הערבית מסיבת עיתונאים משותפת בקהיר בירת מצרים. באן הזהיר כי "חיי אזרחים נמצאים בסכנה" ואמר כי יש לפעול מיידית בנושא.

בליגה הערבית קראו אתמול למערב לחדול מהתקיפות, ואף קראו לערוך כינוס חירום של מדינות הליגה, בשל ההתפתחויות בלוב. היום מתייצב מזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא לצידו של מזכ"ל האו"ם, שאמר כי "עמרו מוסא פועל כדי להציג את העמדה הערבית. מצרים והליגה הערבית עומדות לצידה של הקהילה הבינלאומית בנושא זה". באן הוסיף: "אנחנו עושים כמיטב יכולתנו לשים קץ לקרבות בלוב. אנו קוראים לקדאפי ולהנהגת לוב לקבל את החלטת האו"ם מספר 1973 ולהפסיק את הקרבות".

"אני מגנה את השימוש בנשק כלפי מפגינים", אמר עוד מזכ"ל האו"ם. "עלינו להגן על האזרחים".  הוא דיבר גם על האלימות בשאר מדינות ערב: "אני קורא לממשל בתימן לפעול בשיח עם המפגינים. גם בבחריין מתפרצת האלימות. אנשי האו"ם בקשר עם מנהיגי המדינות וקוראים להם להפגין באיפוק נוכח המצב".

עמרו מוסא אמר במסיבת העיתונאים כי "עמדת הליגה הערבית הייתה החלטית מלכתחילה. אנו תומכים בהחלטת האו"ם ואין שום קונפליקט. האו"ם מגן על אזרחים וזו גם הדאגה שלנו. נמשיך לפעול להגנת אזרחי לוב".

גורם אמריקני בכיר, שנמצא בביקור בברזיל יחד עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, הדגיש אמש כי מדובר במתקפה לגיטימית. "ההחלטה, שזכתה אף לתמיכה של האו"ם ומדינות ערב, כללה את האפשרות להשתמש בכל האמצעים הדרושים כדי להגן על האזרחים", נימק.

מתחם המגורים של קדאפי הותקף

כוחות המערב תקפו הבוקר את צבאו של קדאפי סמוך לעיירה אג'דבייה במזרח לוב. המורדים מנסים לכבוש מחדש את העיירה. "היו הפצצות מוקדם הבוקר. המורדים תקפו ב-3:00 לפנות בוקר וכוחות קדאפי השיבו אש", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס אחמד אל-טיר, אחד המורדים הלוביים.

למרות הצהרות חוזרות ונשנות מצדו של שליט לוב מועמר קדאפי על הפסקת אש, עדי ראייה דיווחו הלילה על עשן כבד במרכז טריפולי ובבנגאזי, מעוז המורדים. כמו כן התקבלו דיווחים על תקיפות במרכז הבירה, ככל הנראה על ידי טילי שיוט שנורו מכלי שיט אמריקנים ובריטים.

בשעות הלילה דווח כי מבנה הנמצא בתוך מתחם ארמון המגורים של קדאפי בבאב אל-עזיזיה בטריפולי הופצץ מהאוויר ונהרס לחלוטין, כחלק ממתקפה כוללת על האזור. מדובר במבנה מנהלה שנמצא בתוך מתחם ארמון המגורים של הרודן הלובי. טרם ידוע אם קדאפי עצמו נפגע במתקפה, אך ההערכות הן כי הוא לא נפגע.

גורם בכיר בכוחות הקואליציה אמר הלילה כי ההפצצה כוונה למתחם המגורים של קדאפי מאחר שבאזור נמצא מרכז פיקוד ושליטה של חיילי הרודן.

"זו הייתה הפצצה ברברית", אמר מנגד דובר הממשלה מוסא איברהים, כשהוא מראה שאריות שלטענתו לקוחות מהטיל שנורה מכלי הטיס. "ההפצצה הזאת סותרת את הצהרות ארה"ב ובריטניה כי אין בכוונתן לפגוע במקום הזה", הוסיף איברהים. עוד אמר איברהים כי אף אדם לא נפגע באירוע, אך סירב לגלות אם קדאפי עדיין נמצא באזור.

אנשי משטרו של קדאפי איפשרו לכתבי החוץ שמסקרים את המאורעות במדינה לחזות מקרוב בהרס הכבד שנגרם למקום. מדובר בצעד חריג שבו גורמים רשמיים בממשל מאפשרים לעיתונאים גישה לאחד המקומות השמורים ביותר במדינה. לדברי הכתבים שהשתתפו בסיור המודרך, מדובר בבניין בן שלוש קומות, הרוס כולו, שנמצא במרחק הליכה קצר מאוד מהמאהל שבו נוהג קדאפי לקבל את מבקריו. סמוך לבניין ההרוס ניתן היה להבחין בחור גדול באדמה שמעיד על הפגיעה המדויקת.

שר ההגנה הבריטי: לא פוסלים התנקשות בקדאפי

בכירים בצבא ארה"ב הטילו ספק בהפסקת האש והביעו שביעות רצון מהתנהלות הלחימה עד כה. גורמים אמריקנים ציינו כי כוחם של נאמני קדאפי נחלש באופן ניכר והדגישו כי שליט לוב אינו נכלל ב"בנק המטרות" שלהם.

נוסף על כך, ציינו הבכירים כי בניגוד לטענות - אין כל ראיה לכך שגם אזרחים נפגעו בהפצצות. הם הבהירו גם כי לא נרשמו אבידות או פגיעות בקרב כוחות הקואליציה. בסך הכל, הודיעו האמריקנים כי במהלך היום פגע חיל האוויר שלהם ב-20 מתוך 22 המטרות שהציב לעצמו טרם המבצע. קדאפי עצמו לא התרגש והודיע כי ייחמש מיליון אזרחים גברים ונשים.

בתוך כך, אמר הבוקר שר ההגנה הבריטי, ליאם פוקס, כי בריטניה "לא פוסלת" את האפשרות להתנקש בחייו של קדאפי. לדבריו של השר הבריטי, הוא יתיר מתקפה משולבת על בונקרים במדינה - כל עוד היא לא פוגעת באזרחים.

אנשי האופוזיציה: "8,000 אזרחים נהרגו"

ברקע ההתפתחויות הביטחוניות והמדיניות בלוב, ממשיך להאמיר מספר הקורבנות שגובה מאבקו של מועמר קדאפי על כס השלטון. נציג האופוזיציה הלובית מסר כי עד כה, נהרגו 8,000 אזרחים בלחימה.

במהלך אתמול הודיעו מספר מדינות נוספות כי הן מצטרפות לפעולה הצבאית נגד לוב - ובראשן טורקיה, שהצהירה רשמית שתעשה את כל שנדרש על מנת ליישם את החלטת מועצת הביטחון שהתקבלה בסוף השבוע שעבר.

קטאר והאמירויות, שתי המדינות הערביות היחידות החברות בברית הקואליציה, הודיעו כי גם הן צפויות להתחיל בסיוע למהלך הצבאי. עם זאת, רוסיה קראה לכוחות הקואליציה להפסיק לעשות שימוש חריג בכוח נגד לוב.

מתקפה בלוב - סיקור מיוחד:

דיווח מהארמון המותקף: "הרס ועשן בכל מקום"

קדאפי לא מוותר: "מוכנים למלחמה ארוכה"

ארמונו של קדאפי הופצץ מהאוויר

המתקפה נמשכת: 48 הרוגים בלוב

המערב פועל: מטוסי קרב וצוללות תוקפים יעדים בלוב

המתקפה בלוב: מלחמה להדחת קדאפי?

צפו: המורדים בלוב יירטו מטוס קרב

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק