יום של דמים בלוב: עשרות הרוגים

לפחות 17 מורדים לובים נהרגו כשכמחסן תחמושת התפוצץ במעוז המורדים, העיר בנגאזי. במקביל, תושבי העיר זעאוויה העידו בפני כתבים זרים כי לפחות 30 מורדים נורו למוות על ידי צבא לוב, שהגיע לעיר במטרה לכבוש אותה מחדש. "הגעתי לבית החולים וראיתי שם עשרות גופות", סיפר אחד מעדי הראייה

משטרו של מועמר קדאפי היכה בחזרה במתנגדי המשטר במהלך היום. ההתקפות הקשות ביותר היו בבירה טריפולי ובעיר זאעוויה, אשר נשלטת על ידי מורדים. בבירה, הושלכו רימוני גז מדמיע ואש חיה נפתחה כלפי המפגינים.

מוקדם יותר, נהרגו 17 מתנגדי משטר בעיר בנגאזי, מעוד מתנגדי המשטר. בכירים בבית החולים בעיר מדווחים כי לפחות 17 מורדים נהרגו בפיצוץ מחסן תחמושת. בנוסף, נפצעו בפיצוץ עוד לפחות עשרה מורדים. על פי דיווחים המגיעים מהמדינה, לא ברור מדוע בדיוק התפוצץ המחסן, אך המורדים מאשימים את הצבא הלובי, הנאמן לקדאפי.

רופא בבית החולים, ד"ר חביב של-עוביידי, סיפר כי הפיצוץ אירע סמוך לבתי מגורים וכי האמבולנסים טרם סיימו לפנות את כל הנפגעים מהאזור. דיווחים מהעיר מספרים על פיצוצים משניים שנשמעים כל העת ועל שריפות שפרצו בעקבותיו.

לפחות 30 הרוגים בעיר זעאוויה

סוכנויות הידיעות מדווחות כי 30 מורדים נטבחו על ידי כוחות השלטון בעיר זעאוויה בלוב. כוחות רבים של צבא לוב זרמו לעיר שנפלה בידי גורמי האופוזיציה, זאת על מנת לנסות ולכבוש את העיר. "הגעתי לבית החולים וראיתי 30 גופות", סיפר עד ראייה לסוכנות הידיעות רויטרס. אדם אחר שהיה עד למהומות סיפר כי לפחות 40 בני אדם נהרגו, ועוד רבים נפצעו. לידיעה לא התקבל אישור רשמי.

דיווחים אחרים המגיעים מהבירה טריפולי, מתארים קרבות קשים המתרחשים ברחובות העיר בין המורדים לבין תומכי השלטון סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי כוחות הביטחון ירו גז מדמיע ואש חיה כלפי 1,500 מורדים שקיימו תהלוכה.

הקרבות נמשכים כל העת גם בעיר הנמל עתירת הנפט ברגה. על פי דיווחים משם, מטוסי חיל האוויר הלובי מפציצים מאז שעות הבוקר את מעוזי המורדים ואת שדות הנפט הגדולים. במקביל, דיווחה הטלוויזיה בלוב כי שלושת האזרחים ההולנדים שנעצרו על ידי הרשויות לאחר שניסו לחלץ פליטים מהמדינה, יישארו במעצר.

בנוסף ממשיכים ההמונים במצרים ובירדן לדרוש מהשלטון לבצע רפורמות. בעמאן התכנסו אלפים ברחובות לאחר תפילת יום השישי. בכיכר תחריר שבמצרים קיבלו את ראש הממשלה החדש עיסאם שראף, שמונה לתפקיד במקומו של הגנרל אחמד שפיק. המפגינים קראו לממשלה החדשה למחוק כל זכר לממשלתו המושחתת של חוסני מובארק, הנשיא המודח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק