ארה"ב מזיזה כוחות אווירים וימיים לאזור לוב

בדרך להתערבות צבאית בלוב: גורם רשמי בפנטגון מסר כי צבא ארה"ב מעביר כוחות לקרבת לוב, זאת "כדי לאפשר מגוון רחב של פעולות וגמישות ברגע שיתקבלו החלטות". בינתיים קדאפי מאבד עוד נקודת אחיזה במזרח, הפעם בעיר השלישית בגודלה אך בנו מבטיח: עוד נשק וסיוע לתומכי המשטר. מוקדם יותר הפילו המורדים מטוס של צבא קדאפי

הצי השישי. בדרך לאזור לוב (רויטרס)

צבא ארה"ב מציב כוחות ימיים ואוויריים בקרבת לוב – כך מסר גורם רשמי בפנטגון לסוכנות הידיעות רויטרס, זאת בעקבות קריאת הקהילה הבינלאומית לפעול נגד שלטונו של קדאפי.

"אנחנו מציבים מחדש את הכוחות כדי לאפשר לנו מגוון רחב של פעולות וגמישות ברגע שיתקבלו החלטות לפעול נגד לוב", אמרו בפנטגון. הכוחות בהם מדובר הם בעיקר הצי השישי של הצי האמריקני, המוצב דרך קבע במזרח התיכון. בעקבות ההחלטה, יוסטו כוחות של הצי לאזור לוב.

קלינטון: על קדאפי ללכת - עכשיו

מוקדם יותר האשימה מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון את שליט לוב בכך שהוא משתמש בשכירי חרב ובריונים ושלחה מסר ברור: "זה הזמן של קדאפי ללכת - עכשיו, ללא אלימות ודחיות נוספות".

קלינטון התייחסה למהומות בלוב במהלך דיון של מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה והוסיפה כי הקהילה הבינלאומית שוקלת כיצד להגיב. לדבריה של מזכירת המדינה, כל האופציות עדיין על השולחן.

בלוב עצמה דחו היום המורדים את הצעת קדאפי לנהל עמם משא ומתן. מוקדם יותר דווח ברשת "אל-ג'זירה" כי קדאפי מינה את ראש שירותי הביון של לוב לפתוח במו"מ עם מנהיגי המורדים במזרח לוב. דובר "המועצה הלאומית של לוב" - הממשלה האלטרנטיבית שהקימו המורדים - מסר כי אין בכוונתם להיענות להצעה משום שאין מקום להידברות עם קדאפי.

בנו של קדאפי מבטיח נשק לחיילים

מוקדם יותר היום פרסמנו סרטון וידאו המציג את סייף אל איסלאם, בנו של מנהיג לוב, פונה לקהל שוטרים בבירה ומבטיח להם עוד נשק ועוד סיוע. סוכנויות הידיעות טוענות שהסרטון צולם בבסיס הצבאי באד אל עזיזיה, בפאתי טריפולי, שם ומשם קדאפי מנהל כרגע את חייו וענייניו.

בסרטון סייף נראה מעודד את ציבור התומכים, מבטיח להם עוד נשקים ומבטיח להם ניצחון. הדברים עומדים בניגוד גמור לראיון שהעניק לרשתות הבינלאומיות בו אמר שהמצב בלוב רגוע.

במקביל קרא התובע בבית הדין הבינלאומי בהאג להקמת ועדת חקירה כבר בימים הקרובים, על מנת לבדוק אם התקיפות נגד אוכלוסייה אזרחית בלוב הן פשע נגד האנושות.

הבוקר: מטוס צבאי הופל

קרבות פרצו הבוקר בעיר מיסרטה, 200 קילומטרים מזרחית לבירת לוב - טריפולי. המורדים תפסו בינתיים את שדה התעופה של העיר ועל פי הדיווחים לא רשמיים בתקשורת בערבית, מטוס של חיל האוויר הלובי הופל במהלך הקרבות.

במהלך הימים האחרונים קדאפי ניסה לבלום את המחאות בעיר בכל הכוח העומד לרשותו, כולל כוח של מטוסי תקיפה. עד ראייה מהעיר אמר לכתב רויטרס: "ראיתי מטוס שהופל, המטוס הזה ירה על המפגינים ואז הופל".

תחנת הרדיו המקומית שנפלה גם היא לידי המורדים דיווחה הבוקר כי "מטוס של חיל האוויר הלובי הופל אחרי שירה לכיוון תחנת הרדיו". על פי הדיווח, הקרבות סמוך לשדה התעופה, שדה תעופה צבאי, החלו אמש. אנשיו של קדאפי, על פי הדיווחים, מחזיקים עכשיו בעמדה מבוצרת סמוך לבונקר, יורים לכל כיוון ונלחמים על חייהם.

עם נפילתה של מיסרטה לידי המורדים הלובים, קדאפי מאבד עוד אחת מהערים שסימן עד אמש כנקודות תמיכה, ואת מרבית הערים במזרח המדינה. על פי הדיווחים המנהיג הלובי, בני משפחתו ומקורביו מסוגרים ומתבצרים בטריפולי, כשנאמניהם או שכירי החרב שלהם, על פי מבקריו של קדאפי, מנהלים קרבות בכל רחבי המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מהפכה בלוב - סיקור מיוחד:

פרשן: קדאפי יתאבד, ימות בקרב או ייעלם

מימדי הטבח נחשפים: קבר אחים המוני בלוב

קדאפי: אטהר את לוב בית אחר בית

מי אתה מועמר קדאפי?