"100 אלף פליטים מלוב נסים על חייהם"

הנתונים הקשים בעקבות האירועים האלימים בלוב נחשפים: ארגון הפליטים של האו"ם מודיע היום רשמית כי רק בשבוע האחרון, לפחות 100 אלף בני אדם נסו על נפשותיהם מהמהומות הקשות במדינה. חשש ממשבר הומניטארי באזור בעקבות המנוסה ההמונית. ובינתיים: העיר א-זאוויה נפלה לידי המורדים, שהקימו "ממשלה זמנית"

הפליטים עוזבים את לוב (רויטרס)

נסים על נפשותיהם: ארגון האו"ם למען הפליטים בז'נווה מדווח היום כי מאה אלף פליטים לובים נמלטו עד כה מההפגנות האלימות במדינה - וזאת רק בשבוע האחרון. על פי הדיווח של סוכנות האו"ם, רבים מהם הגיעו לשכנותיה של לוב - תוניסיה ומצרים. באו"ם חוששים ממשבר הומניטארי חמור.

בין עשרות אלפי הפליטים שהחלו לנדוד בחיפושים אחרי סביבת מחייה חדשה בטוחה יותר, ניתן למצוא גם אזרחים שאינם לובים: תוניסאים, סינים ואזרחים ממדינות רבות באסיה. "אנו קוראים לקהילה הבינלאומית להגיב במהירות וברוחב לב כדי לאפשר לממשל הזמני בטוניס ובקהיר להתמודד עם כמויות האנשים שמגיעים עכשיו ולפעול כדי למנוע משבר הומניטארי חמור עוד יותר", אמר הנציב העליון למען פליטים באו"ם, אנטוניו חואטרס.

הסוכנות כבר החלה להפעיל מחנות בתוניסיה ובמצרים למען הפליטים, ובהם מוצבים מתנדבים ועובדים של הארגון הפועלים לאורכו של הגבול המשותף כדי לכוון ולסייע למשפחות השלמות שבורחות מחשש לחייהן.

המורדים כבשו את א-זאוויה והקימו ממשלה זמנית

במקביל, נמשכת הנטישה ההמונית של בני בריתו של קדאפי את שליט לוב. שגריר לוב באו"ם ושגריר לוב בוושינגטון התייצבו הלילה לצידם של המורדים וקראו לקהילה הבינלאומית "להציל את לוב".

הפעילים מתכוננים כבר ליום שאחרי שלטונו של קדאפי, או כמו שהם מגדירים אותו "המשוגע". המורדים מינו את מי שהיה שר לשעבר בממשלתו של קדאפי, מוסטפא עבד אל-ג'ליל, כדי לעמוד בראש ממשלת המורדים, ממשלת המעבר שתביא לבחירות מיד עם הסתלקותו של השליט הרודן.

בכיר נוסף שערק לשורות המורדים הוא הגנרל עבדל פאתאח יונס אל עבידי, שנשלח לבנגאזי כדי למצוא את הדרך להשתיק את המהומות, פגש את המורדים ויצא משם בקריאה להסתלקותו של קדאפי. אל עבידי היה האיש שאימן את הכוחות המיוחדים שעמדו לרשותו של קדאפי. במהלך השבוע האחרון רוב הסגל הדיפלומטי, שרים, בכירים בצבא, יועצים, ומקורבים נוספים של קדאפי פשוט החליטו כי מבחינתם יש לשים סוף לטירוף - ונטשו.

בקהילה הבינלאומית גם רואים היום את דגלי המורדים מתנוססים בבניינים הגבוהים יותר של הערים ברחבי לוב. בעיר א-זאוויה ממערב לטריפולי דווח היום כי המורדים השתלטו סופית על העיר, ובכירים רבים במערב סבורים כי מדובר בשעותיו האחרונות של קדאפי בשלטון. זאת, לאחר שאמש והיום קראו שורה של מנהיגים ברחבי העולם, ובהם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, לשליט הרודן לפרוש - ומיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מהפכה בלוב - סיקור מיוחד:

מימדי הטבח נחשפים: קבר אחים המוני בלוב

קדאפי: אטהר את לוב בית אחר בית

מי אתה מועמר קדאפי?