מנהיגי העולם: "קדאפי אחראי למעשיו"

דובר הבית הלבן אמר הלילה כי ארה"ב אינה פוסלת גם התערבות צבאית בתגובה לאלימות שמפעיל המשטר הלובי. הלילה שוחח אובמה עם מנהיגי צרפת, בריטניה ואיטליה והארבעה דנו בצעדים שיש לנקוט כדי לגרום לקדאפי "להבין שהוא האחראי למעשיו". היום תדון מועצת הביטחון של האו"ם בהדחת לוב ממועצת זכויות האדם

נשיא ארה"ב ברק אובמה ערך הלילה (שעון ישראל) שיחת חירום עם ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון, נשיא צרפת ניקולא סרקוזי וראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני, ודן עמם בצעדים שיש לנקוט בנוגע למדיניות מול שליט לוב מועמר קדאפי.

"על המנהיגים בארה"ב ובאירופה לדון באפשרויות כדי להבהיר למשטר בלוב שהוא אחראי למעשיו", נכתב בהודעת הבית הלבן לאחר השיחה. בנוסף, נכתב בהודעה כי על מדינות העולם להתגייס למען התאוששות לוב ואף לשלוח סיוע הומניטרי.

בתוך כך, אמרו אתמול גורמים בבית הלבן כי נבחנים צעדים נגד לוב, ובתוכם גם קידום החלטה האוסרת על מטוסי חיל האוויר הלובי לטוס במרחב האווירי.

כמו כן, צפויה מועצת הביטחון של האו"ם להתכנס היום ולדון באפשרות להטלת סנקציות על לוב, זאת במטרה להפעיל לחץ על קדאפי לעצור את האלימות נגד אזרחיו. אחד הצעדים שנשקלים הוא להשעות את לוב ממועצת זכויות האדם.

"לוב מפרה זכויות אדם באופן שיטתי"

ככל הנראה, לא יהיה למדינות הדורשות את הצעד רוב בוועדה, בגלל התנגדותן העזה של מדינות ערביות ואסלמיות כמו פקיסטן, אך גם רוסיה וקובה.

ההצעה שתונח היום בפני המועצה משתמשת במונחים חריפים הרבה יותר ממה שנמסר עד כה מהאיחוד האירופי. ההצעה מגנה את "ההפרות השיטתיות והחוזרות ונשנות של זכויות אדם בידי הרשויות בלוב".

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון אמרה אמש כי ארצות הברית, החברה במועצה, תומכת בסילוק לוב מהגוף בן חמש השנים.

לפי חוקי האו"ם, רק האסיפה הכללית יכולה להשעות מדינה חברה במועצה על רקע הפרת זכויות אדם. אם ההצעה תתקבל, זו תהיה הפעם הראשונה שצעד מסוג זה מתרחש באו"ם.

שוויץ הקפיאה את נכסי קדאפי, ארה"ב מאיימת

שמועות בלוב שזורמות ביממה האחרונה האחרונות בכלי תקשורת זרים, מדברות על כך ששליט לוב מועמר קדאפי נורה למוות. בבית הלבן הכחישו היום את השמועות. "אין לנו כל סיבה להאמין לשמועות שקדאפי מת", אמר הערב בכיר אמריקני שהעדיף להישאר בעילום שם.

על פי חלק מההערכות, הופצה השמועה במטרה לעצור את העלייה החדה והבלתי פוסקת במחירי הנפט, הנובעת מהמשך המהומות האלימות בלוב. בעקבות הפצת השמועה, חלו ירידות יחסיות במחיר הנפט לקראת סיום יום המסחר.

הלילה הודיע הממשל בלוב, בתגובה לפרסום הידיעות על חשבון שמחזיק קדאפי בשוויץ, כי מדובר ב"שקר מוחלט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מהפכה בלוב - סיקור מיוחד:

קדאפי: אטהר את לוב בית אחר בית

שגרירי לוב בארה"ב וצרפת התפטרו

מי אתה מועמר קדאפי?

קדאפי למצלמות, אוחז במטריה: "אני בטריפולי"

לוב: מסוקים יורים לעבר מפגינים