החשש: קדאפי ישתמש בגז חרדל נגד מתנגדיו

מאות אלפי אזרחים זרים שעובדים או מטיילים בלוב מבקשים עכשיו לברוח מלוב, ששליטה מועמר קדאפי מפגיז את אזרחיה. בינתיים קדאפי לא מאפשר בריחה המונית והחשש הוא שהוא ישתמש בהם כבני ערובה. מנהיגי העולם מגנים - ומגמגמים

מפגינים נגד קדאפי (AP)

דובר המשטרה הלובית הופיע הבוקר בטלוויזיה הממלכתית ושוב קרא למתנגדיו להסגיר את העריקים לידי הצבא ולהיכנע. אבל אחרי יותר משבוע של מה שנראה כניצניה של מלחמת אזרחים במדינה, הפעילים, אנשי חוליות החמושים לא מתכוונים להרים ידיים.

הקרבות נמשכים במספר ערים ברחבי המדינה, כולל בפרבריה של הבירה טריפולי. האזרחים הזרים שנקלעו למדינה מנסים בשבוע האחרון לברוח, אבל האלימות ולפעמים כוחותיו של קדאפי בעצמו מונעים בריחה המונית. מטוס אירי שנחת אמש במדינה המתין שעות ארוכות בשדה התעופה של טריפולי, אבל כוחות הביטחון לא אפשרו לאזרחים האיריים לעלות למטוס שהמריא ריק בסופו של דבר.

העיתון הערבי "אל-קודס אל-ערבי" דיווח היום כי ברית נאט"ו שוקלת פעולה צבאית נגד משטר קדאפי, אם ימשיך להפציץ את המפגינים מהאוויר. על פי הדיווח, בנאט"ו שוקלים להפעיל מטוסי קרב המוצבים בדרום איטליה כנגד המטוסים של צבא לוב המפציצים לסירוגין את המפגינים.

החשש: קדאפי ישתמש בנשק לא קונבנציואלי

בנוסף גובר החשש בארצות הברית לאפשרות שקדאפי ישתמש בגז חרדל ובנשק כימי העומד לרשותו נגד מתנגדיו, כפי שפירסם היום העיתון "וול סטריט ג'ורנל". על פי הדיווח, ממשל קדאפי מחזיק במלאי נשק כימי מסוג זה, ובוושינגטון חוששים שייעשה בו שימוש ככל שהמצב בלוב ידרדר.

גורם רשמי בארה"ב הבהיר כי "איש לא רציונלי כמו קדאפי המחזיק בכלי נשק רציניים, מהווה מקור לדאגה. אמנם לא ראינו אותו עדיין משתמש בנשק, זה אך זה עלול לקרות אם תהיה תסיסה בלוב", אמר.

האם הזרים יהפכו לבני ערובה של קדאפי?

מאות אזרחים בריטים, גרמנים, סינים, צרפתים, טורקים ואיטלקים ומאות אלפי אזרחים ממקומות אחרים בעולם שנמצאים בלוב מסיבות עסקיות או שהגיעו אליה כתיירים, מבקשים לברוח מהמדינה. הם ממתינים עכשיו בשגרירויות ובסביבתו של שדה התעופה, מוכנים לעזוב בן רגע לכל נמל מחוץ לגבולותיה של לוב.

מנהיגי העולם מגנים את שפיכות הדמים והאלימות שאנשיו של קדאפי מגלים כלפי המפגינים, אבל כרגע מתרכזים רק בהצהרות.

דאגה בשווקי הנפט העולמיים

הנשיא ברק אובמה הודיע אמש בחצות לפי שעון ישראל, כי הוא מגנה את המעשים ה"שערורייתיים" וה"בלתי מתקבלים על הדעת", כלשונו. שר החוץ הבריטי אמר שהסיכויים להמשך ממשלו של קדאפי נמוכים וקרא לחקירה בינלאומית ולחץ של מנהיגי העולם לריסון קדאפי ובצרפת, שר ההגנה אמר שימיו של קדאפי בשלטון - ספורים. ההצהרות הללו מצטרפות להצהרה שיצאה מהאו"ם שגינתה את האירועים אבל לא קראה לפעולה.

המהומות בלוב שמשביתות את המדינה כבר עשרה ימים, גרמו למחירי הנפט לעלות והמהומות מקשות מאוד בתהליכי ההבראה העולמיים מהמשבר הכלכלי.

מרבצי הנפט שנמצאים בידיו של קדאפי וסייעו לו מאוד ביחסיו עם העולם, במיוחד בעשור האחרון, מהווים קלף מיקוח חשוב בידיו של המנהיג הלובי. על פי דיווחים לא רשמיים, שכירי חרב של הממשל ירו במפגינים שניסו להתקרב למאגרי הנפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מהפכה בלוב - סיקור מיוחד:

מימדי הטבח נחשפים: קבר אחים המוני בלוב

קדאפי: אטהר את לוב בית אחר בית

שגרירי לוב בארה"ב וצרפת התפטרו

מי אתה מועמר קדאפי?

קדאפי למצלמות, אוחז במטריה: "אני בטריפולי"

לוב: מסוקים יורים לעבר מפגינים