מימדי הטבח נחשפים: קבר אחים המוני בלוב

למרות נאומו של קדאפי אמש, בו איים כי "יטהר את המתנגדים מבית לבית", המפגינים לא מפחדים וחידשו את המחאה ההמונית נגד השליט. צבא לוב משיב אש לעבר המפגינים. בינתיים מגיעות מלוב תמונות יוצאות דופן החושפות את מימדי הטבח: מאות קברים נחפרו בעיר טוברוק, חלקים מלאים - וחלקם מחכים להרוגים הבאים

מימדי הזוועה בלוב נחשפים: בתיעוד ראשון ויוצא דופן מהמדינה הבוערת נחשפו היום תמונות של מאות קברים של אזרחים לובים שנטבחו במהלך ההפגנות. בתמונות, ששודרו במספר כלי תקשורת ברחבי העולם, ניתן לראות כי בחלק מהקברים כבר נטמנו עשרות הרוגים, וכי חלקם עדיין חשופים - וממתינים להרוגים הבאים.

שר החוץ האיטלקי פרנקו פרטיני אמר היום כי הוא סבור שהדיווחים על כך שמניין ההרוגים בלוב עומד על כאלף בני אדם - עשויים להיות מהימנים. השלטונות בלוב מתעקשים כי מספר ההרוגים לא עלה על 300, אולם מהדיווחים הלא רשמיים ברור למדי כי המספר גבוה בהרבה. 

במקביל, דיווחו מספר כלי תקשורת בלבנון כי מטוס פרטי ועליו אשתו של אחד מבניו של קדאפי, אשר ביקשה לנחות בביירות - נדחתה על ידי מגדל הפיקוח ונאסר על מטוסה לנחות בעיר.

מספר כלי תקשורת זרים דיווחו היום כי בעקבות נטישתם של בכירים במשטרו של קדאפי והתפטרותם של אנשי ממשל - איבד קדאפי את אחיזתו בשטחים רבים במדינה. בימים האחרונים גם הודיעו שורה של דיפלומטים ושגרירים לובים ברחבי העולם כי הם מתנערים מהאופן בו מגיב המשטר למפגינים בלוב, וכן על התפטרות מתפקידם.

בתוך כך, המשיכו גם היום הפגנות המחאה ברחבי המדינה נגד משטרו של קדאפי. לראשונה מאז פרוץ ההפגנות, הצליחו מספר רשתות טלוויזיה ברחבי העולם להעביר בשידור ישיר ורציף את אחת ההפגנות שנערכה בעיר טוברוק.

חיל הים הלובי הפגיז את המפגינים

שליט לוב מועמר קדאפי נאם אתמול נאום ארוך במיוחד, ובמשך יותר משעה הבטיח לטהר את המפגינים - וכעבור פחות משעתיים, הוא התחיל לקיים. רשת הטלוויזיה האמריקנית בשפה הערבית "אל חורה" דיווחה כי ספינות קרב של חיל הים הלובי החלו להפגיז את העיר בנגזי, מוקד המהומות. עדיין לא ידוע כמה בני אדם נפגעו בהפגזות. בסוכנות הידיעות "רויטרס" דווח כי כוחות צבא גדולים הגיעו ממערב לטריפולי, כדי לפזר בכוח את המפגינים שהרסו בנייני ממשל.

זמן קצר לאחר נאומו של קדאפי, הודיעה הליגה הערבית כי לוב מושעית ממנה ובכך נותר קדאפי מבודד גם מהעולם הערבי. קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הודיעה כי גרמניה שוקלת הטלת סנקציות על לוב. את נאומו של קדאפי הגדירה "מפחיד".

ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני שוחח עם קדאפי. איטליה חוששת מגל מהגרים למדינה, אולם קדאפי "הבטיח" לברלוסקוני כי המצב בלוב טוב, "האמת נמצאת רק בכלי התקשורת הלוביים, ולא באלו המערביים", אמר לו.

קדאפי: אטהר בית אחר בית

מוקדם יותר אתמול הודיע קדאפי בנאומו כי אין לו שום כוונה להתפטר: "לא אעזוב את לוב", אמר קדאפי והוסיף: "אמות כאן מות קדושים". קדאפי אמר כי לא ינהג כמו מנהיגים ערביים אחרים והכריז על עצמו כעל "אלוף", ובהמשך יצא נגד המפגינים אותם כינה "עכברושים שכירי חרב שגורמים לנו להיראות רע בעיני העולם". בשלב מאוחר יותר בנאומו אמר שלפי החוק הלובי, למפגינים מגיע עונש מוות.

עוד אמר קדאפי: "אנחנו נלחמים כאן כמו שצריך, כמו שנלחמנו בעבר בבריטניה, בארצות הברית ובאיטליה. אנחנו אומה ששואפת לכבוד, ולא נהסס גם להילחם נגד מעצמות גרעיניות".

קדאפי האשים את בני הנוער שמחקים את האירועים מצידו השני של הגבול ושל אנשים שהגיעו ללוב מחוץ למדינה. המנהיג הוותיק הסכים לערוך שינויים בשלטון ואמר: "אנשים לא רוצים שלטון שישלוט בעזרת נשק".

שליט לוב "הזהיר" מכך שמנסים להפוך את לוב לאפגניסטן שנייה, וקרא להילחם ב"אל קעידה שהשתלטה על מזרח לוב, כמו שהאמריקאים נלחמים וכמו שהישראלים נלחמו בעזה". לאחר מכן איים כי יפעל בכל הכוח נגד המפגינים נגדו. "זו המדינה שלי, של האחים שלי, נלחמתי למען המדינה הזאת", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מהפכה בלוב - סיקור מיוחד:

קדאפי: אטהר את לוב בית אחר בית

שגרירי לוב בארה"ב וצרפת התפטרו

מי אתה מועמר קדאפי?

קדאפי למצלמות, אוחז במטריה: "אני בטריפולי"

לוב: מסוקים יורים לעבר מפגינים