מי אתה מועמר קדאפי?

מועמר קדאפי הוא ותיק השליטים בעולם הערבי, כנראה גם היוצא דופן שבהם. מנהיג שסיפק לעולם מופעים ייחודיים ותלבושות בלתי נשכחות, אבל עבור עמו הוא רודן שהתנהג כמלך אפריקה. אסף יחזקאלי על האיש שעד השבוע היה שליט בלתי מעורער

כבר 30 שנה שהקולונל מועמר קדאפי מצית את הדמיון ומספק למערב רגעים של חרדה, השתהות ואתנחתאות קומיות.

ב-1969 השתלט הסרן הצעיר על ממלכת לוב - והוא בן 26 בלבד. בחזונו של קדאפי: רפובליקה סוציאליסטית ברוח גמאל נאצר. במהלך השנים הוא הצליח לתמרן בין השבטים במדבר, הפריד ומשל בוועדות עממיות ובעיקר ניסה למנף את הנפט שלו בדרכים הכי עקומות שאפשר להמציא.

קדאפי שפך כסף על ארגוני טרור, מיליארדים על צנטרפוגות לאורניום ונהרות מלאכותיים בלב המדבר. כשנקעה נפשו מפן הערביות המקרטעת ומהאיחוד בין סוריה למצרים, הפנה את פניו לאפריקה והכריז על עצמו מלך מלכי המלכים ביבשת. לזכותו ייאמר, שבדרך הוא השקיע גם על ההשכלה להמון.

הנאום שלא נגמר

למרות האיתותים הכואבים, רק מפלתו של סדאם חוסיין גרמה לקדאפי להבין שכדאי לו לשנות כיוון. הוא זנח את תכנית הגרעין הסודית, שילם פיצויים לנפגעים מפעילויותיו והחל לארח ולהתארח אצל מנהיגי אירופה.

את האוהל האפריקני שלו נטע קדאפי בכל מקום: ממדשאות האליזה באמצע החורף ועד לאחוזות של דונאלד טראמפ - שם, על אדמת אמריקה, הגיע השיא האחרון. קדאפי נאם במשך שעות בעצרם האו"ם ושטח את משנתו, עד שאפילו המתרגם התעלף מרוב קשיים והבנה.

עכשיו נלחם "אביר לגיון המדבר", ומי שכונה גם "המג'נון האזורי", על חייו הפוליטיים בין טריפולי לסהרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק