חוסלו חוטפי ורוצחי שלושת הנערים

כשלושה וחצי חודשים לאחר החטיפה, אותרו מרוואן קוואסמה ועומר אבו אל עיישה, חוטפי ורוצחי הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח ז"ל, בתוך נגרייה בחברון. השניים נהרגו לאחר חילופי יריות עם כוחות שב"כ וימ"מ, ומספר חברים בחולייתם נעצרו

החשבון נסגר - מבצע "שובו אחים" הושלם: הבוקר (שלישי) הותר לפרסום כי בתום מבצע מודיעיני מורכב של השב"כ והימ"מ אותר הלילה בחברון מקום הימצאם של מרואן קואסמה ועאמר אבו עישה, שני פעילי חמאס שביצעו את פיגוע החטיפה והרצח של נפתלי פרנקל גיל-עד שער ואייל יפרח ז"ל בתחילת חודש יוני. כוחות הביטחון ניסו לעצור את המבוקשים, אך במקום החלו חילופי אש והשניים חוסלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שני החוטפים שהו במבנה ששימש כנגרייה בחברון במשך השבוע האחרון, ובמהלך כל התקופה התחבאו במוקדים שונים במרחב חברון. המידע על מקום הימצאם המדוייק הגיע בימים האחרונים והתחזק במהלך הלילה, והוביל להחלטה על המבצע ללכידתם.

כוחות הביטחון ליד המבנה שבו חוסלו המחבלי (דו"צ)

תא"ל תמיר ידעי, מפקד אוגדת איו"ש, הודיע הבוקר: "סיימנו מרדף בן שלושה חודשים - בלילה כבר הגיע המידע, ולפנות בוקר התחלנו לסגור על הבית בנוהל 'סיר לחץ'. כאשר כדור פגע בקיר הבית, הם יצאו מהמסתור ודרך החור בקיר ירו על הימ"מ, והם נורו ונהרגו".

דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, בירך על החיסול: "כוחות הביטחון של מדינת ישראל סגרו הבוקר חשבון פתוח", כתב אלמוז בעמוד הפייסבוק שלו. "בפתח השנה החדשה כלתה קללה נוספת והובהר שוב, אם אי פעם היה ספק, שנרדוף את הטרור עד אשר יחוסל". דובר צה"ל ביקש בסוף דבריו לאחל "בוקר טוב יותר למשפחות שער, פרנקל ויפרח".

אייל, נפתלי וגיל-עד ז"ל (פייסבוק ותצפיות)

כמו כן נעצרו הלילה גם בשאר קואסמה, מחמד קואסמה ותאאר קואסמה בניו של ערפאת קואסמה העצור גם הוא מתאריך 14 יולי באשמה כי סייע לרוצחים להסתתר לאחר רצח הנערים. בתחילת חודש ספטמבר הוגש כתב אישום נגד מפקד החולייה של השניים.

בסוף חודש יוני, עוד בטרם מציאת גופות הנערים, פורסם כי המחבלים שעומדים מאחורי החטיפה הם שני פעילי חמאס מרכזיים מחברון: עמר אבו אל עיישה, בן 33, ומרוואן קוואסמה, בן 29. השניים הם אלו שישבו ככל הנראה במכונית שבה נחטפו שלושת הנערים ומיד לאחר מכן נעלמו. במערכת הביטחון ידעו אודות זהותם כבר ביממה שלאחר החטיפה והשב"כ וצה"ל פתחו אז במצוד נרחב ללכידתם.

האזור בחברון שבו אותרו הרוצחים

שני המחבלים העומדים מאחורי החטיפה משתייכים לגרעין הקשה של חמאס בחברון: מרואן קוואסמה נעצר כבר שהיה בן 18, בגין פעילותו בחמאס, נשפט וריצה עשרה חודשי מאסר עד ששוחרר באוגוסט 2004. בחקירתו האחרונה ב-2010 הודה קוואסמה כי הוא מגוייס לזרוע הצבאית של חמאס באזור חברון מאז שנת 2009, היה מעורב באימונים צבאיים במערות באזור חברון ופעל כדי להשיג חומרי גלם לייצור חומרי נפץ.

עשן מיתמר באזור חילופי האש (דובר צה"ל)

כמו כן, סיפר כי סייע לארגון בגיוס צעירים נוספים לפעילות. הוא נכלא שוב בישראל עד למרס 2012. שותפו עמר אבו אל עיישה נעצר לראשונה בנובמבר 2005, נחקר והועבר למעצר מנהלי עד יוני 2006. באפריל 2007 הוא נעצר בשנית לתקופה קצרה. אחיו נהרג בנובמבר 2005 כשניסה להשליך מטען חבלה לעבר כוח צה"ל. אביו נעצר בישראל מספר פעמים בשל פעילות טרור. 

זירת חילופי האש בחברון (דובר צה"ל)