שלושת הנערים הובאו למנוחות: "יום אבל לאומי"

19 ימים לאחר שנחטפו ונרצחו - גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח נטמנו זה לצד זה בבית העלמין במודיעין. רה"מ נתניהו ספד לבנים: "נשבנו בקסמם, אך לא זכינו לפגוש בהם". כשגופותיהם של הנערים מונחות לפניו, מכוסות בדגלי ישראל, הבטיח הנשיא פרס: "ישראל תנקוט ביד קשה"

המסע הטראגי של שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו הגיע לסיומו. אלפי מכרים וקרובים התאספו היום (ג') בבית העלמין במודיעין כדי ללוות את נפתלי פרנקל (16), גיל-עד שער (16) ואייל יפרח (19) בדרכם האחרונה. "תהום מוסרית עמוקה מפרידה בינינו לבין אויבינו. הם מקדשים את המוות ואנחנו את החיים", קרא ראש הממשלה בנימין נתניהו כשגופותיהם של שלושת הנערים מוטלות לפניו, מכוסות בדגל ישראל, "היום הזה הפך באופן ספונטני ליום אבל לאומי". את מסע ההלוויה העברנו במשדר מיוחד כאן בחדשות 2 online ובערוץ 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ב-18 הימים האחרונים נחקקו בליבנו, בלב העם כולו, דמויותיהם של אייל, גיל-עד ונפתלי. אזרחי ישראל למדו להכיר את פניהם וגם אם לצערנו לא זכינו לפגוש בהם כפי שקיווינו, כפי שייחלנו, נשבינו בקסם חיוכם, בעדינותם, בחדוות נעוריהם", ספד ראש הממשלה בהלווית הנערים. "שלושה נערים מחוננים, זכים, ישרי דרך, שידם של בני עוולה האוחזים במאכלת, רוצחים שבאכזריות אין קץ, ללא הנד עפעף, הפרו את הצו הקדום - אל תשלח ידך אל הנער".

רגע לפני שהן מביאות למנוחת עולמים את בניהן פנה ראש הממשלה אל שלוש האמהות: "אתן נתתן שיעור לעולם כולו - מהי זעקתה של אמא, מהי אהבת אם. אשרי הבנים שזכו להורים ולמשפחות כאלה. מה מר הגורל שהפריד אותם מכן ברשע שהוא בלתי נתפס".

פרס: "הארתם באור כואב את פני עמנו"

גם נשיא המדינה שמעון פרס נשא דברים ודיבר על דמותם של הנערים שהצטיירה בפני העם. "רבים מאיתנו ראו רק קטעים קטנים, מעטים, מתונות חייכם, מאישיותכם, ומהקטעים הללו עלתה תמונה נהדרת של צעירים שלמים עם עצמם, יודעים את דרכם, משרתים את עמם", אמר. "צעירים בעלי מאור פנים וזקופי קומה, יודעי תפילה וצמאי דעת, אמונים על לימודים ומקיימים את מצוותם. הארתם באור כואב וחזק את פני עמנו".

פרס דיבר על תחושת השליחות של כוחות הביטחון בחיפושים אחר הנערים, וקרא לתגובה קשה נגד הטרור. "אני יודע שידכם תשיג את הרוצחים והם יבואו על עונשם", פנה הנשיא לכוחות הביטחון והצהיר: "ישראל תנקוט ביד קשה עד שהטרור ייעקר משורש. כל אלה השמחים לאידנו, אני רוצה לומר - הטרור הוא בומרנג ומכוון נגדנו אבל פוגע במשלחיו".

קודם לכן נפרד גם ראש ישיבת מקור חיים בכפר עציון, הרב זינגר מהתלמידים שלא ישובו. "נחטפתם מאיתנו באמצע הבגרויות, תחילת החיים, מלאי חיים. נפתלי היקר שלנו - גיטרה, כדורסל, קריאת ספרים ויותר מכל כישרון רוחני יוצא דופן, רצינות תהומית עם ציניות", סיפר הרב על הבנים. "גיל-עד אהובנו מחפש את האמת כל הזמן, הכרת הטוב, בוגר, אכפתי, בעל תושייה, מרכז החברה. אייל, שלצערי לא הכרתי אבל שמעתי רבות עליו, האמין מאוד בכל מה שעשה, מתנדב תמיד, ישר, לא מוותר, מלא שמחת חיים, אחד שלא נשבר". ‎

"ה', הבאתי לך היום את החבר הכי טוב שלי"

טרם צאתה של ההלוויה לדרך, בשעה 15:00, נערכו טקסי אשכבה לנערים ביישוביהם. ההמון נאסף בבית העלמין המרכזי ביישוב טלמון להיפרד מגיל-עד שער. בבית הכנסת משכנות נריה שביישוב אלעד נפרדו המשפחה והמכרים מאייל יפרח ובקיבוץ שעלבים ליווה הקהל את נפתלי פרנקל לדרכו האחרונה.

שיר-אל שער, אחותו של גיל-עד, מיררה בבכי וספדה לאחיה: "ה', הבאתי לך היום את החבר הכי טוב שלי, את האח היחיד שלי. אני אפילו לא יודעת מה הוא הרגיש בזמן שהוא נאבק על החיים שלו. מיום חמישי לפני שבועיים נכנסנו לסרט, שהסוף שלו יכול להיראות הכי מעפן שיש. אין לי אח יותר. היינו אוהבים לדמיין איך זה יהיה כשנגדל. אהבתי לדמיין איך זה יהיה כשתהיה חייל בצבא הגנה לישראל. עכשיו ירדה לי דאגה. אני יודעת שהוא שמור. גיל-עד, אתה מצטרף לרשימה ארוכה של גיבורי ישראל ולא מבחירה. הלוואי ששלושתכם תהיו אחרונים ברשימה. לנצח גיל-עד, אני אזכור אותך תמיד".

בת-גלים שער, אמו של גיל-עד, סיפרה כי הקפידו על כתיב שמו כך שלא ייקרא בטעות: גַלעֵד. "כל כך הקפדנו והקמנו בגיל 16 וחצי גלעד לזכרך", אמרה האם. "ילד במספר שנותייך בוגר באחריות שלקחת על עצמך. ילד עם שאיפות גדולות, עם הרבה חלומות, היה ברור שתצליח בחיים. לא האמנו עד לאיזו פסגה העלת את כל העם איתך. מותך קיבל משמעות עמוקה ונשגבה, שדורות עוד ידברו אודותיו".

האם המשיכה ושמה את מבטחה באמונה שתעזור למשפחה להמשיך הלאה עם הטרגדיה הנוראה. "הקדוש ברוך הוא, נתת לנו שישה פיקדונות, גיל-עד, בן יחיד, וחמש בנות אהובות. בנות מקסימות, אתן יכולות להיות גאות באח שלכן, עכשיו אנחנו נדרשים להחזיר את הפיקדון, פיקדון כל כך קצר מועד".

לפיד: "הורים לא אמורים לצעוד בהלוויות ילדיהם"

בטקס האשכבה לגיל-עד שער בטלמון נשא דברים גם שר האוצר יאיר לפיד. "לקבור ילד זה מעשה לא טבעי. הורים לא אמורים לצעוד בהלוויות ילדיהם. זה אמור היה להיות ההיפך", אמר לפיד. "כשאנחנו קוברים מבוגרים אנחנו בוכים על החיים שהיו להם ועל הזכרונות שנותרו מאחוריהם. כשקוברים ילד, בוכים על החיים שלא יהיו לו. אנחנו לא קוברים מתנחל או חייל בקרב הבלתי נגמר על הארץ הזו, זו לא הלוויה של חלק אחד בעם. לא קבוצה אחת כורעת כריעה ואנחנו זקוקים האחד לשני ביום הזה.

"לא לכעס אנחנו זקוקים, לא לפיצול נוסף בינינו. לא לתחרות מי מבע זעם קדוש יותר ושנאה טהורה יותר הזעם אינו קדוש, השנאה אינה טהורה אנחנו זקוקים אחד לשני. אם אנחנו רוצים להעניש את אויבינו - אין להם עונש גדול יותר מכך שהם מסתכלים עלינו ורואים שאין שום דבר שיכול להפריד בינינו".

אביו של נפתלי כתב הספד 3 ימים אחרי הרצח

אברהם פרנקל, אביו של נפתלי פרנקל, סיפר כי כבר שלושה ימים לאחר הרצח כתב בלילה הספד לבנו ושמר אותו בכיסו. "נפתלי, אהוב שלנו כשנולדת אמא ואני ברכנו יחד בהתרגשות גדולה את ברכת הטוב והמיטיב", אמר האב בכאב. "אתמול בלילה ברכנו שוב, ביחד את ברכת דיין האמת. רציתי להגיד לך, נפתלי לי, את רוב הדברים שאני עומד להגיד כאן כתבתי כבר לפני שבועיים ויום, שהיום אני יודע שזה היה שלושה ימים אחרי שנרצחת".

נפתלי פרנקל בדרכו האחרונה (עמרי הרנטל)

אמו של נפתלי, רחל פרנקל, עמדה מול קהל של מאות בני אדם ובקול חנוק קראה: "זה לא היה רוע אקראי, האנשים האלו יצאו לצוד והקדוש ברוך הוא בחר שתהיו הפוסטר שלו. נוח בשלום, ילד שלי. אנחנו נלמד לשיר בלעדיך. את הקול השני שלך תמיד נשמע בתוכנו".

חלקות הקבר במודיעין (חדשות 2)

יעלון: "הצער והיגון עוטפים את הארץ כולה"

באלעד ספד שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לאייל יפרח. בפתח דבריו ציטט את שירו של נתן אלתרמן "האם השלישית". "שלוש אימהות ושלושה אבות טומנים היום את בניהם. משפחות יפרח, פרנקל ושער נפרדות היום מאייל, נפתלי וגיל-עד. הצער והיגון אשר עוטפים אתכם מאז קבלת הבשורה המרה, עוטפים גם את הארץ כולה. אתם, שגידלתם את הבנים והפכתם אותם למי שהם - מלאי חיים, אוהבי אדם ועם, עולם ומלואו של אהבות וחלומות ותקוות - תישאו מעתה את זיכרונם לכל מקום אליו תפנו, ועימו גם תחושת ההחמצה המייסרת, הגעגועים העזים, הכאב העצום שצורב את הנשמה יום וליל".

שר הביטחון המשיך והדגיש: "איל, גיל-עד ונפתלי נחטפו ונרצחו בידי בני עוולה, מחבלי חמאס שארבו להם שעה שחיפשו דרך לשוב לבתיהם, לחיק הוריהם ומשפחתם. הם נחטפו ונרצחו רק משום היותם יהודים. הם נחטפו ונרצחו בדם קר בידי מי שחרטו על דגלם לפגוע באזרחי ישראל ולנהל נגד מדינת ישראל מלחמת התשה יומיומית. הם לא יוכלו לנו. גם בשעות אלו ממשיכים כוחות הביטחון במצוד אחר רוצחיהם של איל, גיל-עד ונפתלי. גם עתה נמשך המאמץ המודיעיני והמבצעי רחב ההיקף, ולא ננוח ולא נשקוט עד אשר נניח את היד על החוטפים ונבוא עמם חשבון".

"נוח בשלום, ילד שלי". רחל פרנקל (חדשות 2)

אחיו של אייל יפרח: "העברת לי את שרביט הבכורה"

אביו של אייל יפרח, אורי, נפרד מבנו בפעם האחרונה. "אייל, אתה קדוש. הייתה בך אהבה מיוחדת לכל אדם. 'למה אתה לא עוצר לו לטרמפ', היית שואל. 'תעצור, תיקח אותו', אמרת לי לא פעם. 'אם מבקשים ממני בקשה - אני לא יכול לסרב', היית אומר. אתה ליד הקדוש ברוך הוא ממש. שייתן לכולנו כוח. יהיה לנו קשה בלעדיך. אנחנו צריכים כוח. תבקש ממנו שייתן לנו כוח".

תושבי גוש עציון נפרדים (גרשון אליסון, פלאש 90)

אחיו, אסף יפרח, סיפר על הבכורה שקיבל עתה בעל כורחו. "העברת לי את שרביט הבכורה, ואני לעולם לא אגיע לגבהים שאתה, אחי האהוב, הגעת. אתה מושלם וצדיק", ספד. "אני זוכר שרצית לשבת איתי ועם אלחנן, לשבת לדבר ולנגן על הגיטרה, נעשה את זה שבוע הבא ואני סומך עלייך שתהיה איתנו. אתה צדיק. נולדת בתמוז והשם לקח אותך בתמוז. זה קורה רק לאנשים הגדולים של עם ישראל". 

הלוויתו של גיל-עד שער (רויטרס)

אמנון יפרח, סבו של אייל, נפרד בכאב מהנכד שאיבד: "אייל היקר, נכדי האהוב. אוי, כמה ציפינו לביקורך. אני משוכנע שאייל מת מות גיבורים. אני משוכנע ובטוח שהוא נאבק עם חוטפיו בכל כוחו. להראות להם שאנחנו לא מפחדים. כי הוא היה גיבור בנפשו. גיבור באהבתו לארץ ישראל. גיבור באהבתו לעם ישראל ולתורת ישראל ובוודאי לא הלך כצאן לטבח. אייל, אתה ושני החברים שלך גרמתם לאחדות עם ישראל - דבר שלא היה שנים רבות".

בהכנת הידיעה השתתפו אלון שני, גלעד שלמור, סיון רהב-מאיר, עפר חדד ועמליה דואק.

סיקור מיוחד: נמצאו גופות הנערים החטופים

משפחות הנערים ספדו: "הבאתי לה' את החבר הכי טוב שלי"

השיחה למוקד 100 הודלפה לאינטרנט

תיעוד: המקום שבו נמצאו הגופות

הושלם תהליך זיהוי גופות החטופים

כך זוהו המשקפיים של אייל

גורם צבאי: "נשקלות כל האופציות האפשריות נגד החמאס"

ראש הממשלה: "החמאס אחראי לרצח, והחמאס ישלם"

חמאס: "כל תקיפה תפתח את שערי הגיהנום"

סבו של גיל-עד: "שמעתי על מציאת הגופות באל ג'זירה"

תגובות במערכת הפוליטית: "זה צריך להיות גם הסוף של חמאס"

הערכה: כך בוצעו החטיפה והרצח

השתלשלות האירועים: מהחטיפה ועד למציאת הגופות

המשפחות קיבלו טלפון: "תגיעו עכשיו הביתה"