50 משוחררים מעסקת שליט נעצרו במהלך הלילה

ביום השישי למבצע "שובו אחים", צה"ל והשב"כ עצרו 65 מבוקשים ברחבי יהודה שומרון, רובם מכירים היטב את הכלא הישראלי כיוון ששהו בו עד ששוחררו תמורת גלעד שליט. עוד השתלט צה"ל על תחנת הרדיו אל-אקצה שהפיצה מסרי הסתה ועל מוסדות חמאס שעסקו בגיוס כספים למימון טרור. נתניהו: "זהו מסר חשוב לחמאס"

מבצע "שובו אחים" נכנס ליומו השישי: גם הלילה (ד') המשיכו כוחות הביטחון לסרוק במרחב יהודה ושומרון אחר שלושת החטופים וחוטפיהם - מתוך נקודת הנחה כי שלושת הנערים בחיים. דובר צה"ל הודיע כי במהלך הלילה עצרו כוחות צה"ל והשב"כ בגדה 65 מבוקשים, 50 מהם שוחררו בעסקת שליט בשנת 2011. משוחררי העסקה נעצרו עקב כך שעברו על הנהלים עלים התחייבו במסגרתה, בהם התחייבות שלא לעסוק יותר בטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"המבוקשים הועברו לחקירת כוחות הביטחון. מתחילת המבצע נעצרו כ-240 מבוקשים וכ-800 בתים נסרקו", נמסר מדובר צה"ל. "פעילות צה"ל הענפה תימשך ותעמיק ככל שתידרש. צה"ל ימשיך בפעילותו המבצעית הבלתי פוסקת במקביל לעבודת מודיעין מרושתת בין זרועית ובין גופית. צה"ל יביא לפגיעה משמעותית בארגוני הטרור ויפעל בנחישות כנגד כל גורם אשר מפעיל טרור נגד מדינת ישראל".

עוד במסגרת המבצע השתלט צה"ל על תחנת הרדיו אל-אקצה והשבית את שידוריה. מדובר בצעד לו יש חשיבות תודעתית מאוד גדולה, כיוון שהתחנה מפיצה מסרי שנאה והסתה רבים. הכוחות השתלטו גם על מוסדות חמאס שעוסקים בגיוס כספים למימון פעולות טרור. בצה"ל הבהירו כי "כל מה שצבוע ירוק - מזוהה עם חמאס - יטופל".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שיבח את הפעולה הצבאית: "הפעילות הלילה שבה נעצרו מחבלי חמאס, לרבות כאלה ששוחררו בהסכם להחזרת גלעד שליט, היא מרכיב עם מסר חשוב, בסדרה של פעולות רבות שיימשכו ומטרתן להחזיר את הנערים החטופים, ולפגוע בארגון חמאס ביהודה ושומרון'". 

על פי הדיווחים בתקשורת הפלסטינית, כוחות צה"ל פשטו לאחר חצות על בתים באזור חברון, בשעה שצעירים ערבים יידו אבנים לעבר החייילים, שהשיבו בירי גז מדמיע. סוכנות הידיעות "מען" דיווחה כי כוחות צבא גדולים נכנסו לעיירות בית כחיל וצוריף, עברו מבית לבית ועצרו מספר אזרחים.

סמוך לעיירות יידו מספר צעירים ערבים אבנים לעבר החיילים, שהשיבו בירי גז מדמיע, וכתוצאה מכך הפלסטינים דיווחו על מספר מקרי סבל מחנק. גם בבית עולה נמשכה פעילות הצבא והחיילים עברו מדלת לדלת על מנת לאתר חשודים, לפי הדיווח הפלסטיני.

סהרמטכ"ל בתדרוך בחטמ"ר יהודה, אמש (חדשות 2)

"המבצע צפוי להימשך שבועות רבים"

אמש (ג') העריך קצין בכיר בצה"ל כי המאמץ להחלשת חמאס בגדה צפוי להימשך עוד שבועות רבים. הבוקר צפוי שר הביטחון יעלון להיפגש עם משפחות החטופים.

הרמטכ"ל בני גנץ ביקר אתמול בחטיבה המרחבית יהודה, ולאחר תדרוך שוחח עם החיילים. "מדובר באירוע מאוד חמור מבחינתו, ויש לו גם פוטנציאל להשלכות שאנחנו לא מוכנים לקבל אותן מבחינה אסטרטגית. אני רוצה שנמשיך כאילו כל אחד מהבנים האלה הוא בן משפחה שלנו או חבר לצוות שלנו".

גנץ הזהיר את החיילים לנהוג בכבוד בקהילה המקומית: "תזכרו שחיים פה בתוך השטח גם חפים מפשע - הרוב המוחלט של האנשים לא קשור לאירוע. אנחנו נמשיך לפעול עד שנמצא את הבנים, אבל תתנהגו נכון כשאתם נכנסים לבתים ולכפרים - אנחנו לא רק לוחמים, אלא גם בני אדם".

"נעמיק הפגיעה בחמאס ככל שיידרש"

ביממה האחרונה התרחבה פעילות המעצרים גם לצפון השומרון כשצה"ל פשט על מחנה הפליטים בלטה, סמוך לשכם, ועצר גם פעילים של הפת"ח. קודם לכן קיים שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הערכת מצב בהשתתפות בכירים בצה"ל, שב"כ ומתאם הפעולות בשטחים, שבסופה אמר כי "חמאס ביהודה ושומרון ישלם מחיר כבד מאוד בעקבות החטיפה".

"המאמץ העיקרי שלנו הוא להגיע לחטופים ולחוטפים ולא ננוח ולא נשקוט עד שכך יהיה", הוסיף שר הביטחון. "אנו ממשיכים במאמץ המבצעי והמודיעיני, במבצע מורכב שמבחינתנו אינו מוקבל במקום ובזמן, ולכן נדרשים סבלנות ואורך רוח".

מפקד פיקוד מרכז, אלוף ניצן אלון, עדכן אתמול על התפתחות החיפושים והחקירה. "המערכה נגד חמאס היא מורכבת ומתמשכת. היא לא התחילה היום ולא תסתיים בקרוב", אמר. "אנחנו נמצאים בעיצומו של מבצע מורכב ללכידת המחבלים ולהשבת הנערים הביתה בשלום. אנחנו נאבקים בארגון חמאס - ארגון טרור אכזר, ופוגעים בו בכל מימדיו".

"ראשי חמאס כבר מרגישים היטב את הפגיעה ומבינים את המסר", הוסיף. "הם ייצאו מהפעילות הזאת כשהם נחלשים ברמה המבצעית והאסטרטגית. נמשיך ונעמיק את הפגיעה ככל שיידרש".

הנחת העבודה של הצבא היא שהחטופים בחיים, ללא מידע אחר שיסתור זאת. המאמץ להגיע אל החטופים נמשך כל הזמן מתוך תקווה להתקרב ליעד בהקדם. מהנחת העבודה הזו נגזרות פעולות מהירות ואינטנסיביות, אבל מבצע "רידוד" החמאס יכול להימשך עוד שבועות רבים.

ממשיכים לחפש אחר הנערים (רויטרס)

בכל הנוגע ללחץ על הקהילה האזרחית וחמאס, טווח הזמנים שונה: קצין בכיר נוסף אמר כי חג הרמדאן, שיחל בעוד כשבועיים, הוא "לא קו אדום מבחינתנו". האוכלוסיה האזרחית מצויה אף היא בלחץ, כיוון שתצטרך ככל הנראה להעביר את החג בתוך כתרים, סגרים וחיפושים, והדבר מלחיץ את הקהילה המקומית.

בצה"ל היו מי שהגדירו את המבצע הצבאי רחב ההיקף כ"ניקוי אורוות" של אזור שכם מפעילי ארגון הטרור. "עיקר המאמץ היה בבלטה, שם נמצאו אמצעי לחימה, אקדחים, רימונים והוחרמה מחרטה לייצור נשק מאולתר", אמר הגורם. בנוסף הוחרמו מחשבים השייכים לפעילי חמאס.

אייל יפרח (פלאש 90, גדעון מרקוביץ')

האם ללוחמים: "אתם בנינו"

רחל ואברהם פרנקל, הוריו של נפתלי בן ה-16 מנוף איילון, ביקשו מצוות העיתון "במחנה" שביקר בביתם להעביר מכתב לכל החיילים הלוחמים שנמצאים בשטח ומחפשים אחר בנם והדגישו: "כל מילה ופסיק נכתבו מהלב".

גיל-עד שער ונפתלי פרנקל (פייסבוק)

"המצב ההזוי הזה יצר אצלנו סוג של תודעה מורחבת, בה כל אחד ואחד מכם מרגיש עבורנו כבנינו ממש. אומרים שאייל, גיל-עד ונפתלי הם הילדים של כולם - אנחנו מרגישים שאתם כולכם קצת בנים שלנו", כתבה האם בדמעות בשם שני ההורים.

פנייה ללוחמים (רויטרס, חדשות 2)

קודם לכן נפגשו לראשונה הורי שלושת הנערים החטופים בבית משפחת פרנקל בנוף איילון. "המפגש הזה היה מאוד משמעותי עבורנו ומאוד חשוב", סיפרה רחל פרנקל, אמו של נפתלי בתום הפגישה המרגשת. "פגשנו אנשים טובים, חזקים ומלאי ביטחון בבורא עולם", הוסיפה פרנקל על הפגישה. "אנחנו רוצים לחזק את כוחות הביטחון שעובדים יומם ולילה ואת ראש הממשלה שעומד איתנו בקשר. אנחנו מתפללים שכל החיילים והילדים שלנו יחזרו ללא פגע".

מבצע "שובו אחים" - עדכונים אחרונים:

הצצה: "העיניים של צה"ל" במבצע להשבת החטופים

אהרונוביץ': "הביקורת על המשטרה - מוצדקת"

הוריו של גיל-עד שאער: "אין בלבנו תרעומת על המשטרה"

"חמאס ביו"ש ישלם מחיר כבד מאוד"

אמו של החטוף במכתב ללוחמים: "סומכים עליכם ב-200%"

מפקד פיקוד מרכז: "ראשי חמאס מרגישים את הפגיעה"

הסערה נמשכת: תלונה במשטרה נגד ח"כ זועבי

"הופתעו כשנכנסנו": כך פשטו הכוחות על שכם

שגריר ישראל לאו"ם על פרשת החטיפה: "איפה אתם?"

צה"ל לחיילים: למחוק שמועות על החטיפה בוואטסאפ

לזה מחכים: אותות חיים מחטופים

הקבינט התכנס: גם האסירים ישלמו מחיר

קרב בכנסת: "סתמי את הפה, את גזענית"

משפחות הנערים נפגשו: "מתגעגעים אליכם, תהיו חזקים"

גם ניו יורק מתגייסת למען הנערים החטופים

הפעילות התרחבה גם לשכם: 200 עצורים מתחילת המבצע‎