הקבינט התכנס: גם האסירים ישלמו מחיר

שרי הקבינט החליטו להמשיך בלחץ על חמאס והסמיכו את השר לביטחון פנים להחמיר את תנאי האסירים של הארגון הכלואים בישראל. גורמים מדיניים הבהירו כי צעדים נוספים ייקבעו בהמשך‎

חמישה ימים אחרי פתיחתו של מבצע "שובו אחים", ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום (ג') שוב את הקבינט הביטחוני לדיון בקריה בתל אביב, בהשתתפות שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל רא"ל בני גנץ. "הוחלט להמשיך בלחץ על החמאס כשהשר לביטחון הפנים הוסמך להחמיר בתנאי אסירי החמאס", ציינו גורמים מדיניים בתום הישיבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי אותם גורמים, המשימה הראשונה שעומדת בראש המבצע היא החזרת החטופים. "אנו נמצאים בעיצומה של מערכה מבצעית ומדינית. מבצעית - כוחות הביטחון מפעילים לחץ הולך וגובר על החמאס. במערכה המדינית - ישראל פועלת לדה-לגיטמציה לברית שנכרתה בין חמאס לרשות הפלסטינית, ולהדגשת ההסתה במערכת החינוך של הרשות שכללה קריאה לביצוע חטיפות וגלוריפיקציה שלהן".

המשימה: החזרת החטופים

גם היום, כפי שנאמר גם בשיחתו של נתניהו עם אבו מאזן, רואים בישראל ביו"ר הרשות הפלסטינית כאחראי לכל פיגוע שיוצא משטח הרשות. ראש הממשלה ציין אתמול כי החוטפים יצאו וחזרו לשטח הרשות הפלסטינית וגם היום קוראת ישראל לפירוק השותפות בין החמאס לרשות.

בהודעה רשמית שפרסם חמאס-חברון, מגנה הארגון את הצעדים שבהם נקט צה"ל ברחבי הגדה מבלי להתייחס לחטיפה. "חמאס זו לא תנועה של עשרות או מאות, אלא של עשרות אלפים.לא תשברו אותנו", נכתב בהודעה. כמו כן, מפנים בארגון אצבע מאשימה דווקא ליו"ר הרשות אבו מאזן, וקוראים לו לשחרר את כל אנשי חמאס העצורים על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים.

המפכ"ל במהלך הסיור, היום (דוברות משטרה)

המפכ"ל סייר בשטח: "ערוכים לכל תרחיש"

עוד קודם לכן הגיע מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו לסיור בגזרת חברון וגוש עציון על מנת לעקוב מקרוב אחר המאמצים הנמשכים לאיתור הנערים. "המאמץ העיקרי בשלב זה הוא השבת הבנים הנעדרים והמשך הסיוע לפעילות צה"ל והשב"כ", הדגיש המפכ"ל. "אנו ממשיכים במתכונת פעילות מיוחדת וערוכים לכל תרחיש. משימתנו היא מתן מעטפת ביטחונית מלאה לתושבי יהודה ושומרון".

היום, עם כניסתו ליומו החמישי, התרחב המבצע מחברון וג'נין - גם לאזור שכם, כשכוחות הביטחון המשיכו לפעול נגד חמאס, במה שהפך להיות המבצע הצבאי הגדול ביותר ביהודה ושומרון מאז מבצע חומת מגן ב-2002. גל המעצרים נמשך והלילה פשטו כאלף לוחמים של הנח"ל על שכם ועצרו 41 פעילי חמאס, במה שמסתכם לכ-200 עצורים מאז תחילתו של המבצע.

"ניקוי אורוות" (דובר צה"ל)

גורם צבאי בכיר סיפר כי צה"ל ערך הלילה "ניקוי אורוות" בשכם. "עיקר המאמץ היה בבלטה, שם נמצאו אמצעי לחימה, אקדחים רימונים והוחרמה מחרטה לייצור נשק מאולתר", אמר הגורם. בנוסף הוחרמו מחשבים מאגודה הקשורה לחמאס. "צה"ל ריכז מאמץ בעיר שהייתה פעם בירת טרור וימשיך בכך בימים הקרובים", הוסיף הגורם". כל מה שקשור לחמאס וצבוע ירוק (צבע החמאס) - מטופל".

ככל שהימים עוברים והמבצע מתרחב הטבעת על חוטפיהם של שלושת הנערים, גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח - הולכת ומתהדקת. אולם, ההערכה היא כי גם אם יאתרו את החטופים המבצע לא ייפסק, בשל מטרתו הנוספת והיא פגיעה בתשתיות החמאס.

מפגש ראשון בין המשפחות, היום (חדשות 2)

הורי הנערים נפגשו: "מתפללים שהחיילים והילדים שלנו יחזרו ללא פגע"

הבוקר נפגשו הוריהם של גיל-עד שער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל לראשונה ביישוב נוף-איילון על מנת לתמוך אלה באלה ולשתף במעט המידע אודות גורלם של הבנים. "המפגש הזה היה מאוד משמעותי עבורנו ומאוד חשוב", סיפרה רחל פרנקל, אמו של נפתלי בתום הפגישה המרגשת.

"פגשנו אנשים טובים, חזקים ומלאי ביטחון בבורא עולם", הוסיפה פרנקל על הפגישה. "אנחנו רוצים לחזק את כוחות הביטחון שעובדים יומם ולילה ואת ראש הממשלה שעומד איתנו בקשר. אנחנו מתפללים שכל החיילים והילדים שלנו יחזרו ללא פגע".

פרנקל הודתה לאזרחים הרבים המסייעים למשפחות בתקופה קשה זו, וקראה לציבור בישראל להתפלל לשלום הנערים. "אנחנו אסירי תודה לכל מי שמעורב במאמץ האדיר הזה", אמרה האם. "אנחנו מרגישים חיבוק אדיר מכל עם ישראל. זה מלווה אתנו שעשה שעה וזה מחזק אותנו".

היא ביקשה לפנות ישירות לבנים, בתקווה שהמסר יועבר אליהם ויחזק את ידם. "אנחנו רוצים לחזק את הילדים: אייל, גיל-עד ונפתלי, אנחנו אוהבים אתכם ומתגעגעים אליכם מאוד, תהיו חזקים", אמרה פרנקל.

סיקור מיוחד: חטיפת הנערים

אביו של גיל-עד שער לבנו שנחטף: "מחכה לעטוף אותך, להגן עליך"

מחבקים את הורי הנער שנחטף במעגלי תפילה

מזכיר המדינה קרי על חטיפת הנערים: "קורא לשחרורם המיידי, מתפלל לשובם המהיר"

רה"מ על מבצע החיפושים אחר הנערים החטופים: "נדרשת פעולה מורכבת"

פולארד: "מחזק את משפחות החטופים"

המבצע לאיתור החטופים: "לא פועלים באפלה מוחלטת"

חמאס מכחיש: לא חטפנו את הנערים