הפעילות התרחבה גם לשכם: 200 עצורים מתחילת המבצע‎

אחרי חברון וג'נין, כוחות צה"ל הרחיבו הלילה את מבצע המעצרים, כשאלף לוחמי הנח"ל פשטו על שכם ועצרו שם יותר מ-40 פלסטינים. גורם צבאי: "כל מה שצבוע ירוק וקשור לחמאס - מטופל". היום ה-5 למבצע‎

מבצע "שובו אחים" נכנס אל יומו החמישי ומתרחב מחברון וג'נין - גם לאזור שכם. כוחות הביטחון ממשיכים לפעול נגד חמאס, במה שהפך להיות המבצע הצבאי הגדול ביותר ביהודה ושומרון מאז מבצע חומת מגן ב-2002. גל המעצרים נמשך והלילה (ג') פשטו כאלף לוחמים של הנח"ל על שכם ועצרו 41 פעילי חמאס, במה שמסתכם לכ-200 עצורים מאז תחילתו של המבצע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורם צבאי בכיר סיפר כי צה"ל ערך הלילה "ניקוי אורוות" בשכם. "עיקר המאמץ היה בבלטה, שם נמצאו אמצעי לחימה, אקדחים רימונים והוחרמה מחרטה לייצור נשק מאולתר", אמר הגורם. בנוסף הוחרמו מחשבים מאגודה הקשורה לחמאס. "צה"ל ריכז מאמץ בעיר שהייתה פעם בירת טרור וימשיך בכך בימים הקרובים", הוסיף הגורם". כל מה שקשור לחמאס וצבוע ירוק (צבע החמאס) - מטופל".

רימונים שנתפסו הלילה (דובר צה"ל)

מחסניות שנתפסו הלילה

אמל"ח שנתפסו הלילה

בינתיים, הסגר ביהודה ושומרון נמשך. "מדובר באוכלוסייה שלא רגילה לסגר בשנים האחרונות ויש לכך אפקטים תודעתיים", הוסיף הגורם. "אנשי המודיעין מגלגלים הערכות מידע ובהערכת מצב הלילה הוחלט על עוד כיוונים כדי להעמיק את הטיפול בחמאס".

מסתמן: גם אם יאותרו החטופים - המבצע יימשך

במקביל לפעילות בגדה, גם ברצועת עזה לא היה שקט הלילה. חיל האוויר תקף, זה הלילה השלישי ברציפות, ארבע מטרות ברצועה בתגובה לירי הרקטות ליישובי הדרום. "אנחנו ערניים למה שקורה בדרום ולקשר בין הזירות", ציין הגורם הבכיר אך הדגיש כי לפי שעה, לא מזרימים כוחות לאזור עזה. "המבצע יידרש ככל שיידרש, צריך לעצור פעילים עם קשר ישיר או עקיף לאירוע", הדגיש.

הלוחמים פשטו על שכם (דובר צה"ל)

ככל שהימים עוברים והמבצע מתרחב הטבעת על חוטפיהם של שלושת הנערים, גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח - הולכת ומתהדקת. אולם, ההערכה היא כי גם אם יאתרו את החטופים המבצע לא ייפסק, בשל מטרתו הנוספת והיא פגיעה בתשתיות החמאס.

בינתיים, המשפחות ספונות בבתיהן אפופות בסימני שאלה ומקוות לבשורות טובות. בטלמון התכנסו אמש כל התושבים לחבק את שכניהם, הוריו של גיל-עד שער, בעצרת תפילה בהשתתפותם של מאות. כשפניו מסגירים את הכאב ניצב האב מחובק במעגל בין התושבים ששרו והתפללו לשובו של הבן.

האב לגיל-עד: "מחכה להגן עליך"

"אנו סומכים על גלעד שיש לו אמונה חזקה וכוחות גדולים", אמר אמש אביו של גיל-עד שער, כשגרונו נחנק מדמעות ופנה אל בנו: "אני מחכה לרגע לעטוף אותך בברכת כהנים עם טלית, להגן עליך".

משפחתו של אייל יפרח התעוררה אף היא אל בוקר חמישי של חוסר וודאות. גם שם מקווים לבשורה שתבוא על שובו של הבן ומנסים בינתיים לשמור על קור רוח. "תמשיכו לקרוע שערי שמיים, אני מתחננת מעמקי ליבי", ביקשה אתמול האם איריס יפרח מעם ישראל. "זה מה שנותן לנו את הכוח, בזכות התפילות שלכם, עם ישראל שלנו, כולנו חזקים".

גיל-עד שער. "מחכה לעטוף אותך בטלית"

אייל יפרח, "תמשיכו לקרוע שערי שמיים" (פלאש 90, גדעון מרקוביץ')

נפתלי פרנקל. "לילה מתוח"

על בית משפחת פרנקל עובר עוד בוקר קשה ומתוח. "לא קל לנו, עברנו עוד לילה דרוך ומתוח, ישנו רק כמה שעות", סיפר דודו של נפתלי פרנקל מהבית ביישוב נוף איילון. "אנחנו מביעים תודה לתמיכה חוצת הקווים. כשאני רואה את העם דואג לשלומם של השלושה, זה עם שמנתצ את כל המחלוקות כדי לקדש את החיים".

בהכנת הכתבה השתתפו: יואב אבן, יוסי זילברמן, יונתן ריגר ולי אברמוביץ'

סיקור מיוחד: חטיפת הנערים

אביו של גיל-עד שער לבנו שנחטף: "מחכה לעטוף אותך, להגן עליך"

מחבקים את הורי הנער שנחטף במעגלי תפילה

מסתמן: גם אם יגיעו אל החטופים - המבצע יימשך

ראש הממשלה: "להיערך לאפשרות שייקח עוד זמן"

גורם צבאי: "צה"ל ערוך גם בפיקוד צפון ודרום"

דובר צה"ל: "נמשיך בפעילות בעוצמה רבה בכל יהודה ושומרון"

מזכיר המדינה קרי על חטיפת הנערים: "קורא לשחרורם המיידי, מתפלל לשובם המהיר"

רה"מ על מבצע החיפושים אחר הנערים החטופים: "נדרשת פעולה מורכבת"

פולארד: "מחזק את משפחות החטופים"

המבצע לאיתור החטופים: "לא פועלים באפלה מוחלטת"

חמאס מכחיש: לא חטפנו את הנערים

למנוע חטיפות: כך זה נראה מהחמ"ל ביהודה ושומרון