המבצע לאיתור החטופים: "לא פועלים באפלה מוחלטת"

קצין בכיר התייחס למבצע "שובו אחים" והבהיר כי הנחת העבודה בצה"ל ממשיכה להיות שהנערים בחיים. "המאמצים להגיע לחוטפים ולחטופים יימשכו - לא רק במרחב חברון", אמר. "זה אירוע חריג במיוחד שלא ניתן היה לסכל או לחשוף את המבצעים במהירות"

מאמצים ברחבי יהודה ושומרון (AP)

גם ביום השלישי לחטיפתם של שלושת הנערים אין עוד ממצאים חדשים בהקשר החטיפה, אבל קצין בכיר בצה"ל סיפק היום (א') בצהריים רמז להתקדמות, כאשר אמר: "אנחנו לא פועלים באפלה מוחלטת ולא בחלל ריק". מעבר לדברים הללו, הקצין סירב לפרט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים בצה"ל אומרים היום שהאמירה לפיה החטיפה בוצעה על ידי אנשי חמאס מבוססת. "המאמצים להגיע לחוטפים ולחטופים יימשכו לא רק במרחב חברון – שמהווה מוקד החיפושים - אלא גם במרחבי יהודה ושומרון", הוסיפו. במקביל, נערך מצוד אחר שני פעילי חמאס בולטים שנעדרים מאז יום חמישי, ונבדק הקשר בין היעלמותם לבין חטיפת הנערים. כלי תקשורת פלסטינים מדווחים כי קרובי משפחה של הפעילים נעצרו לחקירה. 

הקצין הבכיר אמר עוד: "זה אירוע חריג במיוחד, ומבחינת מבצע החטיפה, אפשר להגדירו ברובד העליון של היכולות החמאסיות, להבדיל מניסיונות חטיפה אחרים שאותם ניתן היה או לסכל או לחשוף את המבצעים במהירות". הנחת העבודה בצה"ל ממשיכה להיות שהנערים בחיים וכל מאמץ ראוי יתבצע על מנת להשיבם.

הבוקר נכנס ליומו השלישי מבצע החיפושים אחרי שלושת הנערים שנחטפו, בהשתתפות אלפי חיילים ושוטרים. במהלך הלילה והבוקר נעצרו יותר מ-80 בני אדם בשטחים, ובהם אנשי חמאס, באחד ממבצעי המעצרים הגדולים ביותר שביצע צה"ל בשנים האחרונות, ושר הביטחון הטיל עוצר על אזור חברון.

הנערים החטופים

"נפתלי, אוהבים אותך עד אין קץ"

רחל פרנקל, אמו של נפתלי פרנקל (16) מנוף איילון שנחטף, יצאה בצהריים (א') מביתה והעבירה מסר לבנה, שמוחזק ככל הנראה על ידי אנשי חמאס. "נפתלי, אבא ואמא שלך אוהבים אותך עד אין קץ ועם ישראל הופך עולמות כדי להביא אותך הביתה", אמרה כשהיא דמעות בעיניה. במקביל, העבירה המשפחה לידי אמצעי התקשורת תיעוד משפחתי של נפתלי משחק פינג פונג עם משפחתו.

"אנו אופטימיים, הקב"ה יראה את המאמץ המשולב הזה של הסולידריות והתפילה, ונחבק פה את הנערים, אני מקווה שתחגגו כאן איתנו", אמרה רחל. "אנחנו מוקפים במעטפת מאוד חמה של משפחה. הם דואגים לנו ושומרים עלינו ועל הילדים שלנו ואנו כל הזמן בקשר עם הצבא, המשטרה, השב"כ והדרג המדיני", הוסיפה - וציינה כי הם מקבלים עדכונים שוטפים ומאומתים כל העת.

היא ביקשה להודות לכלל הגורמים - כולל לתקשורת: "אנו יודעים ומרגישים שהופכים עולמות כדי להביא אותם הביתה. נורא חשוב לנו להגיד תודה לכולם. אנו אסירי תודה לכל חייל בשטח ולכל שב"כניק, לחברי כנסת, להורי החיילים שנמצאים בשטח, ולאנשי התקשורת שמביאים את הסיפור שלנו לעולם".

החיפושים הנרחבים אחר הנעדרים (רויטרס)

חמאס: ההאשמות שחטפנו את הנערים - טפשיות

ראש הממשלה נתניהו הפנה הבוקר אצבע מאשימה לעבר חמאס שעומד לדבריו מאחורי החטיפה, אך בחמאס דחו את ההאשמות מצד ישראל וטענו כי מדובר ב"טענות טפשיות". דובר חמאס, סמי אבו זוהרי אמר שמדובר ב"בלוף שנועד להשיג מידע נוסף". אבו זוהרי, שדבריו צוטטו בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", אמר כי המעצרים ביהודה ושומרון נועדו "לשבור את אנשי חמאס", אך הבהיר כי ישראל לא תשיג את מטרתה. באתר של ארגון "אלקסאם", אבו זוהרי קרא ל"קהילה הבינלאומית לקחת אחריות ולהפסיק את הפשעים של הכובשים".

הדובר הבהיר כי ישראל "אחראית לכל ההשלכות של מבצע המעצרים", וטען כי ההסלמה שנובעת מפעילות ישראל בעזה ובגדה "משקפת את הבלבול של ישראל". אבו זוהרי טען בהודעה שיותר ממאה אנשי חמאס "נחטפו" ביממה האחרונה בגדה המערבית וברצועת עזה.

עבאס זאקי , גורם רשמי בפת"ח, הצטרף לדבריו של אבו זוהרי ואמר לסוכנויות הידיעות כי "התקריות שמתרחשת היא אשמתה וכשלונם של מערכות הביטחון של ישראל מפני שאלו שנעדרו נעדרו משטחי C, שטח תחת שליטתה המלאה של ישראל, באזור שבו יש מחנות צבאיים ישראלים". זאקי טען כי "זה מוזר שראש הממשלה מגנה את הרשויות הפלסטיניות ובאותו הזמן כוחות הביטחון שלו אומרים שהם משתפים פעולה עם הכוחות הפלסטינים בצורה טובה, זה לא קשור לשלושת הנעדרים , יש משהו מאחורי זה".

סיקור מיוחד: חטיפת הנערים

אמו של החטוף נפתלי: "אבא ואמא אוהבים אותך עד אין קץ, עם ישראל הופך עולמות להחזירך"

שם המבצע לאיתור החטופים: "שובו אחים"

השר לביטחון פנים: "מחדל? ממליץ לא להיכנס לנושא"

מבצע מעצרים נרחב - חמאס במוקד

חטיפת הנערים: החיפושים החלו באיחור של שעות

נתניהו: "הנערים שלנו נחטפו על ידי ארגון טרור"

בכיר בחמאס מודה: "לא יודעים מה קורה"

חמאס: "מבצעי המבצע בחברון - גיבורים"