כך שיקמו ארגוני הטרור את אחיזתם בגדה המערבית

החמאס ושאר ארגוני הטרור הקיצוניים הצליחו בשנים האחרונות לשקם את מעמדם וכוחם בגדה המערבית. תסריט הבלהות של אבו מאזן וישראל, הוא האפשרות שהחמאס בשיתוף עם הג'יהאד האיסלאמי וארגונים איסלאמיים נוספים, ינסו לבצע שחזור של מאורעות עזה ביהודה ושומרון

כמו עוף החול שקם מתוך עפרו, כך הצליחו החמאס ושאר ארגוני הטרור הקיצוניים לשקם את מעמדם ואת דריסת הרגל שלהם בגדה המערבית, במהלך חודשים ספורים. במשך שנים, פעילות הארגונים הללו נאסרה על ידי הרשות הפלסטינית, בעקבות הקרע הגלוי בין הפת"ח לחמאס ובמיוחד, מאז השתלטות החמאס על רצועת עזה לפני שבע שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תסריט הבלהות שהדיר שינה מעיניו של אבו מאזן, ויש להניח שגם מלא מעט עיניים עוקבות בישראל, הוא האפשרות שהחמאס בשיתוף עם הג'יהאד האיסלאמי וארגוני איסלאם קיצוניים נוספים, ינסו לבצע שחזור של מאורעות עזה בגדה המערבית. מהלך זה כמובן, עלול לכלול בתוכו גם פעילות טרור ענפה נגד ישראלים.

לא צריך לחזור הרבה אחורה בזמן כדי להבין את השינויים על הקרקע ולהרגיש את התנודות מתחת לפני השטח. יומן האירועים של התקופה האחרונה מצביע על מגמה ברורה ביותר: ברמאללה וסביבותיה, קיימת שליטה יציבה למדי של אבו מאזן וששת מנגנוני המודיעין של הרשות הפלסטינית המפטרלים באזור בנוכחות גלויה וחשאית. אך התמונה משתנה כאשר בוחנים אזורים אחרים בגדה.

הסתה ועידוד לטרור. טירוני חמאס (רויטרס)

ככל שמתרחקים ממוקד השליטה ומצפינים, בואכה שכם וג'נין או מדרימים למבואות חברון, שטחי האש של הרשות הפלסטינית הם סוג של אזור דמדומים שבו יש תופעות של אנרכיה ברשות. עובדה זו באה לידי ביטוי בשיעור פשיעה גבוה ומזה כשנה וחצי ניתן להצביע על עלייה מתמשכת בפעילות טרור נגד יהודים, שלפחות בכמה מהן, זהות המבצעים נותרה עלומה.

מה שברור הוא שפעולות הטרור הללו מתמקדות באזורים מסוימים. בפברואר של שנה שעברה נורה החייל גל קובי למוות על ידי צלף פלסטיני בלב חברון. בספטמבר 2013 רצח נידאל עמאר מקלקיליה את החייל תומר חזן שעבד עימו במסעדה בבת ים והשליך את גופתו לתוך באר. המניע לרצח - פיגוע מיקוח לצורך שחרור אחיו, פעיל תנזים המרצה עונש מאסר בכלא הישראלי.

בחודש אוקטובר של השנה שעברה, הוכה אל"מ במיל' שריה עופר למוות במוטות ובגרזנים, ביישוב ברוש בו התגורר. חמישה פלסטינים, תושבי היישובים הסמוכים בבקעת הירדן, נעצרו בחשד למעורבות במעשה.

שואף להשתלט על הגדה? הנייה (AP)

בדצמבר של שנה שעברה נדקר השוטר רמי רביד נדקר בגבו בכיכר אדם. למרבה המזל, הוא מצא את הכוחות כדי לטלפן לאחיו ובאורך רוח מדהים דיווח עידכן את אחיו בטלפון תוך כדי שהוא מפונה לבית החולים.

בערב פסח של השנה הנוכחית, שוב בחברון, בוצע ירי צלפים ממארב, שהרג את סנ"צ ברוך מזרחי. באירוע האחרון, רק לפני עשרה ימים בצומת תפוח, נתפס מחבל מתאבד עם חגורת נפץ בדרכו לאחת מערי ישראל.

כל הזמן הזה, מה שמזין את הטרור, בין אם מדובר בטרור של מפגעים בודדים או ארגונים, הוא הסתה ופריחה של פעילות מעודדת טרור המתרחשת במקומות שונים ברחבי הגדה. הכיוון הנוסף שבו הטרור מתודלק בחודשים האחרונים הוא ההודעות המגיעות מתוך בתי הכלא. שביתות של אסירים והפגנות הזדהות של בני משפחותיהם מעניקים רוח גבית לשילוב הידיים בין ארגוני הטרור הפלסטיניים שחותרים לבצע פיגועים לצורכי מיקוח. ידיהם מחפשות ללא הרף טרף קל בשטח.

סיקור מיוחד - חשש לחטיפת נערים ביהודה ושומרון:

החיפושים אחר הנערים הנעדרים: "2 צעירים נעצרו"

מנחשון וקסמן ועד גלעד שליט: החטיפות שנחרטו בזיכרון הלאומי

אביו של הנער שניצל: "שלומו טוב"

הרשות הפלסטינית: "נסייע לישראל בחיפושים אחר הנערים"

חשש כבד: שלושה נערים נחטפו

מקורבים: המשפחה מחוזקת ומאמינה מאוד

נתניהו למשפחות: נעשה את כל המאמצים להחזירם

הרשתות הוצפו בשמועות על מבצע חילוץ

תפילות וזעם: התגובות במערכת הפוליטית

חמאס: להקשות על חיפושי הנעדרים

משפחות הנעדרים: "התפללו לשלומם"

גורם ביטחוני מעריך: "מדובר בפיגוע מיקוח, מחכים למסר מהחוטפים"